top of page

Krasińscy - nazwisko
(Poniżej zamieszczane są różne wiadomości dotyczące osób noszących nazwisko Krasiński - bez względu na to, do której rodziny, np. zagrodowej, rodu, bądź gałęzi – należeli)

REGESTR DIECEZJÓW

Franciszka Czaykowskiego

czyli właściciele ziemscy w Koronie 1783-1784

do druku podał Sławomir Górzyński, przypisami i wstępem opatrzyli Krzysztof Chłapowski i Sławomir Górzyński.

Warszawa 2009

 

W 1778 r. ówczesny biskup płocki Michał Jerzy Poniatowski polecił proboszczom, by udzielili odpowiedzi na ankietę, która zawierała pięć pytań i była wzorowana na kwestionariuszach rozsyłanych do proboszczów przez niektórych biskupów francuskich w XVIII w. Chciano w ten sposób otrzymać statystyczny obraz diecezji, a równocześnie podstawę do wykreślenia map i możliwości usprawnienia administrowania. Na polecenie Poniatowskiego ankietę przygotował, a następnie kierował jej zebraniem i wykorzystaniem ks. Franciszek Czaykowski. (…)

Czykowski sporządził wyciąg z opisów parafii, zawierający wykaz miejscowości należących do poszczególnych parafii wraz z podaniem nazwisk właścicieli lub nazw instytucji – posesorów oraz przynależności administracyjnej (województwo, ziemia, powiat). Wyciągowi temu nadał tytuł „Regest Diecezjów”. (...)

„Regestr” zawiera informacje dotyczące przynależności własnościowej ok. 18 800 miejscowości, w tym osad bardzo drobnych lub mających charakter osiedli gospodarczych (np. 378 młynów, 495 folwarków). (…)

Jest to źródło wysoce wiarygodne, ponieważ proboszczowie (faktyczni jego autorzy) mieli dobre rozeznanie „w terenie”, lepsze niż ktokolwiek z zewnątrz. (…)

„Regestr” daje też obraz stanu osadnictwa w XVIII w., co jest cenne, gdyż część osad w nim występujących dziś już nie istnieje, część weszła w skład innych miejscowości, część zmieniła nazwę.

„Regestr” przynosi informacje o rozmieszczeniu miejscowości zamieszkałych przez szlachtę cząstkową, zagrodową i pozwala stwierdzić, że w XVIII w. występowała ona nie tylko na Mazowsza i na Podlasiu, ale i w północnych regionach województwa łęczyckiego i sieradzkiego, a nawet w niektórych okolicach Wielkopolski. Dzięki niemu można zweryfikować i uzupełnić dane dotyczące własności rozmaitych osób i rodzin w drugiej połowie XVIII w., podane przez Adama Bonieckiego, czy w innych herbarzach lub w monografiach rodzin. Porównanie wskazuje, że dane Bonieckiego i autorów opracowań na temat stanu posiadania danej rodziny, czy osoby w XVIII w. są często ułomne, np. okazuje się, że ktoś nie był właścicielem całej wsi, czyli szlachcicem posesjonatem, lecz tylko jednym z np. sześciu jej właścicieli, czyli szlachcicem cząstkowym. (…)

Regestr” jest zatem źródłem wyjątkowym ze względu na szczegółowość, wiarygodność i wszechstronną przydatność badawczą. (…)

Tekst to tabela, zawierająca pięć rubryk, zatytułowanych: „dekanat”, „Kościoły parafialne” (nazwa ośrodka parafii z podaniem przynależności do województwa i powiatu), „wioski i inne miejsca należące do Parafii”, nazwiska dziedziców i posesorów świeckich” (często liczni właściciele wymienieni z nazwiska, czasem jedynie określenie „szlachta” lub tylko liczba działów – maksymalnie 62) (…) Trzeba podkreślić, że Czaykowski zgrupował w rubryce „nazwiska właścicieli i posesorów świeckich” zarówno właścicieli dziedzicznych, jak i użytkowników dóbr królewskich, przy czym nie zawsze zaznaczał fakt przynależności danej osoby do królewszczyzn. (…)

                    Dekanat Sierpski

             Parafia Goleszyn   wieś  Węgrzynowo  Krasiński 5

             Parafia Kurowo     wieś  Krasino  Krasiński

             Parafia Mochowo  wieś  Żurawinko  Krasiński 1

                  Dekanat Bielski

             Parafia Góra          wieś  Góra  Krasiński

                 Dekanat Ciechanowski

             Parafia Ciechanów miasto:

                                         Chrzanowa Deserta  Krasiński

                                         Ciechanów miasto  Krasiński

                                         Grędzice  Krasiński

                                         Pomorek  Krasiński

                                         Pomorze  Krasiński

                                         Przązewo  Krasiński

                                         Reczki Rzyma  Krasiński

                                         Tatary  Krasiński

              Parafia Grudowsk:

                                              wieś Grudowsk  Krasiński

                                              wieś Rambicz  Krasieński

                                              wieś Wiksin  Krasieński

              Parafia Lekowo:

                                             wieś Modełka  Krasiński

                                             wieś Modła  Krasiński

                                             wieś Uńkowko  Krasiński

                                             wieś Uńkowo  Krasiński

              Parafia Pałuki:

                                            wieś Czernice  Krasiński

                                            wieś Dzbonie  Krasiński

                                            wieś Kąty  Krasiński

                                            wieś Kołaczkowo  Krasiński

                                            wieś Opinogura Szlachecka  Krasiński  

                                            wieś Opinogura  Krasiński

                                            wieś Rąbicz  Krasiński

 

Herbarz Polski” - Adam Boniecki

(polona.pl/item/10355920/230)

Gałąź na Krasinie (obecnie gmina Gozdowo)

Krasińscy dziedziczący na Krasinie, w powicie sierpskim, również byli Ślepowrończykami. Marcin i Niemir z Krasina, podówczas w powiecie płockim leżącego, otrzymali 1415 r. prawo chełmińskie, dla tejże wsi (Kod. Maz.).

Regestra poborowe z 1577 r. wymieniają w Krasinie część Bartłomieja i część Piotra Lakoty (Paw.). Dominik Piotr 1746 r., w płockiem.

Jan, syn Piotra, zapisał 1757 r. na Krasinie 100 tynfów Maryannie Brudnickiej (Gr. Wiecz. Płoc. 198 f. 1187). Żonaty z Maryanną Dobrzyniecką, miał z niej dwóch synów: Tomasza i Benedykta Jakóba, którzy sprzedali Krasin Łukowskiemu, 1800 r. (A. Hipot.).

Tomasz, żonaty z Katarzyną Kisielewską, a Jakób, ur. w Krasinie 1776 r. (metr. w Kurowie), zaślubił Salomeę Suską i z niej miał syna Antoniego, ur. w Myszewie 1810 r. (metr. w Kurowie), właściciela Jasionki, który zaślubił w Kurowie 1832 r. Józefę Żółtowską, ur. w Myszkach 1813 r., córkę Jana i Maryanny z Popowskich i z nej pozostawił trzech synów: Piotra, ur. w Myszewie 1833 r.. Karola, ur. tamże 1838 r. i Franciszka Władysława, ur. w Jasionce 1852 r., wylegitymowanych ze szlachectwa w Królestwie Polskim, 1854 r. (Teka B. Rummla).

Legenda o powstaniu niektórych wsi Mazowieckich

 

Legenda o powstaniu niektórych wsi Mazowieckich Mówi się, że wioski takie jak Kurowo, Zglenice, Żółtowo, Ostrowy, Krasino, Brudnice, Kozice itp. pochodzą od Kurowskich, Zglenickich, Żółtowskich, Ostrowskich, Krasińskich, Brudnickich czy Kozińskich.

(Źródło: Materiały do dziejów Ziemi Płockiej. Płock 1981, s. 50-53, naszeostrowy.pl, spostrowy.prv.pl, www.tradytorpl)

O pochodzeniu nazwy „Ostrowy” mówi jedna z legend, którą usłyszał Franciszek Tarczyński od okolicznej ludności, po czym ją spisał. Opowiada ona, że kiedy diabeł leciał nad ziemią sierpecką, niósł w worze szlachtę. Pochłonięta bijatyką szlachta nie zauważyła nawet, iż znalazła się w worze. W wyniku sporu worek pękł a szlachta zaczęła spadać na ziemię. Diabeł zabrał to, co mu zostało w worze i odleciał, zaś Ci, co upadli, założyli w okolicy gromadę małych wiosek. Dlatego dziś mówi się, że wioski takie jak Kurowo, Zglenice, Żółtowo, Ostrowy, Krasino, Brudnice, Kozice itp. pochodzą od Kurowskich, Zglenickich, Żółtowskich, Ostrowskich, Krasińskich, Brudnickich czy Kozińskich. Inne, bardziej prawdopodobne wytłumaczenie nazwy miejscowości wywodzi się z jej położenia, gdyż wcześniej wieś była pokryta licznymi bagnami a słowo „Ostrowy” oznaczało tyle, co wyspa lub miejsce trudno dostępne.

CMENTARZYSKA

(opracowanie naukowe z 1901 r.)

Z GROBAMI RZĘDOWEMI W KRASINIE, ROMATOWIE i KOZIMINACH

w pow. Sierpeckim i Płońskim, gub. Płockiej

W północnej części gminy Gozdowo, na gruntach należących do wsi Smorzewo, znajduje się morenowe wzniesienie, przez miejscową ludność od dawna nazywane „Krasino”. Ten niewysoki, na pierwszy rzut oka niepozorny, pagórek polodowcowy o średnicy ok. 40 m jest bardzo typowy dla krajobrazu wysoczyzn morenowych północnego Mazowsza. Spośród wielu podobnych form terenowych wyróżnia go to, iż kryje w sobie cenne relikty cmentarza z okresu wczesnopiastowskiego (Smorzewo, stan. 1., AZP 45-53/44).

Okolice Gozdowa, leżące na pograniczu Wysoczyzny Płońskiej i Pojezierza Dobrzyńskiego, są bogate w różnorakie pamiątki przeszłości. Wśród nich istotne znaczenie mają pradziejowe i wczesnośredniowieczne stanowiska archeologiczne. Od końca XIX w. są one przedmiotem naukowego zainteresowania badaczy.(…)

Pierwszym badaczem, który zainteresował się wzgórzem Krasino był lekarz, antropolog i archeolog amator z Płońska, Leon Rutkowski (1862-1917). Przebywając podczas świąt wielkanocnych 1899 r. w parafii Kurowo, zauważył na gruntach sąsiedniego Smorzewa, około 300m na południe od skrzyżowania dróg Smorzewo – Załszyn i Smorzewo – Rękawczyn, „kurhan”. Jego lokalna nazwa „Krasino” pochodzić miała od wsi drobnoszlacheckiej niegdyś istniejącej w tym rejonie.

(…) okolice Sierpca, a szczególnie lepiej zbadane przez nas parafie Mochowska i Kurowska, wprost są usiane rozmaitemi Zglinicami, Żółtowami, Ostrowami, Krasinami, Brudnicami, Koskami, Czachorowami, Kozicami, Kuniewami itd., zaludnionemi przez Zglinickich, Żółtowskich, Krasińskich, Czachorowskich etc.

Szlachta przeważnie drobna, częstokroć zamożna, bardzo ambitna, jednak dbająca zwykle więcej o pozory, o ładne ubranie, niż o wykształcenie (…) rodzina pozostawała i pozostaje do tej pory na rodzinnym zagonie, zaledwie nieraz umie czytać i pisać, a zwykle mówi takim, jak i okoliczni chłopi, narzeczem mazurskiem, aczkolwiek ostatni z pośród szlachty chudopachołek, bodaj parobek dworski, uważa się za coś zupełnie odmiennego, stokroć lepszego od chłopa. Ostatnimi dopiero czasy, pod wpływem wspólnej o narodowe prawa walki, te przeciwieństwa, to wynoszenie się szlachty zaczyna powoli ustępować poczuciu jedności całego narodu. Tę właśnie siedzibę sierpeckiej szlachty postanowiliśmy z Tarczyńskim zbadać. Wobec danych o kopcach, 9.04.1901 r. zabrałem się do rozkopania wspomnianego, ułożonego z kamieni koła. Po prawej stronie szkieletu, znaleźliśmy złamaną na pół płaską osełkę i mocno zniszczony przez rdzę żelazny nożyk (…) na nożykach z cmentarzyska Krasińskiego (…) Jak z powyższego widać, niewielki zebraliśmy plon z naszych poszukiwań na Krasinie i Romatowie, bo zaledwie 3 nożyki (…)

ŻURAWINEK (obecnie gmina Mochowo)

Spis podatkowy z 1578 r. wspomina miejscowość Żurawin jako własność szlachty folwarcznej (bogatszej) oraz przekazuje dane o mniejszych miejscowościach należących do drobnej szlachty, były to: Żórawino Smazały i Żórawino Dzietki[1]. Któraś z nich, lub obie, były początkami osadnictwa w tym terenie. Przez następne lata była to wioska drobnoszlachecka.

W końcu XVIII w. dziedzicami wsi byli: Baczewski, Krasiński, Sierkowski i Sułkowski[2].

W 1827 r. notowano tu 8 domów i 42 mieszkańców[3]. W XIX w. wioskę zwano Żurawinkiem Dziewki. Należała do gminy Lisewo i parafii Mochowo. W 1895 r. było tu 6 domów, 34 mieszkańców i 267 mórg ziemi[4].

Skorowidz miejscowości Rzeczpospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dnia 30 IX 1921 r., województwo warszawskie. Warszawa 1925,, s. 62.

[1] Słownik Geograficzny...., tom XIV, s. 861.

[2] Regestr Diecezjów....., s. 624.

[3] Tabella miast i wsi....., tom II, s. 336.

[4] Słownik Geograficzny...., tom XIV, s. 860.

Głos mazowiecki: katolickie pismo codzienne

Ogończycy na Żółtowie pod Sierpcem w parafii kurowskiej, wywodzili się od Piotra Ogona, któremu książę mazowiecki Ziemowit Stary nadał w 1402 r. znaczną przestrzeń swej puszczy, leżącej wzdłuż rzeki Strkwy od Borzewa aż poza Sierpc.

Z biegiem czasu rozrodzili się i przezwiska swoje ponadawali nowym osadom, które założyli na trzebieżach leśnych.(…) Już na początku 16-tego w. nazwy tych rozgałęzień Żółtowa ustaliły się i były następujące: Żółtowo Wielkie, Myszki, Myszewo, Żabiki, Żuki, Kraski i Żegadły. (…) Dziedzice Żółtowa  heredes de Żoltowo nosili, wedle uwczesnego zwyczaju rozmaite przydomki, jak Niechrost, Ponich, Żuk, Myszka, Zafost, Redliczka, Kraska, Skarbek, Żegadło, Sumniczka. Na Żółtowie Wielkim siedzieli Żółtowscy, których Gardzinami zwano (…). W pobliżu, w tejże parafii, Ogończycy siedzieli jeszcze na Lisicach, Kozicach i Krasinie pod Kurowem (Lisiccy, Koziccy i Krasińscy) oraz Sulkowie i Żurawinie w parafii mochowskiej (Sulkowscy i Żurawscy). Ale na początku 16-tego w. była to drobnica, rycerstwo szeregowe, to też podczas wypraw wojennych przemykali do możniejszych Ogończyków z Żułtowa i szli pod ich znakami. (…)

Źródło: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Głos Mazowiecki” 26 styczeń 1935 r, nr 23. Artykuł: Karta z życia Gardzinów z Żółtowa przed 400 laty (1535-1536).

 

KRASIŃSKI h. Ślepowron v. KORWIN-KRASIŃSKI,
Stara i od początku XVII stulecia magnacka rodzina mazowiecka, przydomku Korwin. Jej wsią gniazdową jest Krasne w ziemi ciechanowskiej, pow. przasnyskim.

Tegoż herbu Krasińscy wywodzili się i z Krasina w pow. sierpskim (Bon.).

Są jednego pochodzenia ze Szczuckimi, Rembowskimi, Łanieckimi, Pienickimi, Gosiewskimi i Kossakowskimi.

Rozdzielili się na kilka gałęzi, w tym starszą i młodszą, gałąź na Krasinie, białoruską, litewską, ukraińską i wołyńską.

Cesarzowa Maria Teresa przyznała tytuł hrabiowski całej rodzinie Krasińskich w Austrii 1775.

Jedna linia otrzymała w 1811 r. tytuł hrabiowski francuski z odmianą w herbie, druga tytuł hrabiowski austriacki 1856.

Niektórzy z nich, legitymując się ze szlachectwa w XIX w., przedstawili, że są herbu Korwin. Z tej familii: 2 biskupów, 5 wojewodów, 2 ministrów i 14 kasztelanów 1500-1831.

Dewiza rodowa: „Amor Patriae nostra lex” (Miłość Ojczyzny jest naszym prawem).
Inna rodzina Krasińskich vel Kraszyńskich prawd. herbu Sulima, bo z tym herbem dowiedli szlachectwa w XV w., wywodziła się z Krasina (dzisiaj Kraszyn) w pow. sieradzkim.


Źródła: Bon. XII 184-216; Bork. Rocz. I 251-254, II 173-177; Bork. Gen. 315-325; Dw. Gen.; Nies.; śych. XII 159-238.

(Źródło:  POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNOGENEALOGICZNY - MATERIAŁY, Kab-Kyz, EDYCJA – LISTOPAD 2012, polishgenealogy.blogspot.com)

Staroźreby - Województwo: mazowieckie, Powiat: płocki, Gmina: Staroźreby.

Rodzaj obiektu: Pałac, Rejestr zabytków, Zespół: pałacowy, XVIII-XIX w.

 

Historia: Pałac powstał na pocz. XIX w. w wyniku rozbudowy starszego dworu - Prowadzone badania archeologiczne ujawniły istnienie willi wzniesionej w XVI w. przez bpa Wojciecha Staroźrebskiego z Sobiejuch. Po jego śmierci dobra przeszły na własność Krasińskich, którzy byli w ich posiadaniu od 1580 do 1769 r.

„Około 1580 r. Staroźreby zostały własnością Krasińskich (Stanisława – wojewody Płockiego, jego syna Stanisława, następnie Władysław i Józefa i ich brata stryjecznego Jana-Bonawentury) i pozostały nią aż do schyłku XVIII w., czyli około 200 lat.

Wobec braku potomków ogromną fortunę po Janie-Bonawenturze Krasińskim odziedziczyli liczni spadkobiercy potomkowie jego pradziada Błażeja Krasińskiego. (…) dobra administowane a następnie sprzedane w 1769. Była to na owe czasy majętność dość znaczna, licząca 24 i pół włóki ziemi ornej, uprawianej przez pańszczyźnianych kmieci (...) Posiadała też gorzelnię, browar i dwa wiatraki. W pierwszej połowie XVII w. należały do nich także wsie kościelne Góra i Radzanowo.” Część Dobruska (parafia w Zagrobie) nabyli Krasińscy pod koniec XVII w. i włączyli do dóbr w Staroźrebach.

Źródło: ospgozdowo.pl/kronika-osp-gozdowo

 

Gozdowo - jedna z najstarszych miejscowości Mazowsza znajduje się na drodze łączącej dwa najbliższe miasta: Sierpc i Płock. (...)

Wydarzenia w świecie i środowisku, nadzieja na odzyskanie niepodległości oraz klęski pożarów jakie nawiedziły Gozdowo i sąsiednie wioski miały wpływ na powstanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Gozdowie. Pożary, które nawiedziły Gozdowo w 1912 r. oraz uratowanie części wsi przy pomocy strażackiej sikawki ręcznej miały swoją wymowę. 19.04.1912 r. spaliły się dworskie budynki gospodarcza p. Zarewicza oraz budynki gospodarcze p. Krasińskiego, Walentego Boczkowskiego, Józefa Bentlejewskiego, Mariana Lewandowskiego, Fabicha Moszkowicza i Michała Strześniewskiego. W tym dniu przybyli do pożaru ludzie z Bonisławia z sikawką strażacką (...)

W wyniku takich rozważań w maju 1912 r. zorganizowano w Gozdowie straż pożarną, do której zapisało się ochotniczo ponad 50 osób ze wsi Gozdowo, Kowalewo, Kuskowo, Przybyszewo, Kolczyn, Rempin, Zakrzewko i in. wiosek. Organizatorami byli: proboszcz parafii Gozdowo - ks. Romuald Konopka, p. Henryk Tański z Kolczyna oraz p. Stanisław Piętka z Zakrzewka. A oto kilka nazwisk pierwszych strażaków zapisanych przez Komitet Organizacyjny: Kuczyński Tomasz, Kuskowski Marian, Walczak Jan, Bentlejewski Józef, Moszkowicz Fabich, Leger Abram, Rybka Jakub, Jegiel Josek, Banaszewski Marceli, Banaszewski Franciszek, Boczkowski Adam, Giżyński Władysław, Krasiński Franciszek, Krasiński Jan, Krasiński Józef, Wojarski Józef, Walczyński Władysław, Linowski Jan, Wiśniewski Marceli, Ignaczewski Wincenty, Bentlejewski Fortunat, Przyborowski Józef, Chyliński Jakub, Chyliński Andrzej, Cześnikowski Leon, Braczewski Władysław i inni... (...)

Przy gaszeniu pożarów zdarzały się wypadki poparzeń strażaków, a nawet wypadki śmiertelne, np przy pożarze u p. Korpolińskiego w Rempinie uległ poparzeniu druh Franciszek Krasiński, a w czasie pożaru u p. Feliksa Matusiaka śmiertelnemu wypadkowi uległ Władysław Kurowski.

W okresie I wojny światowej (1914-1918) Straż Pożarna w Gozdowie działała czynnie i służyła społeczeństwu. W 1916 r. naczelnikiem straży został wybrany p. Wacław Wiśniewski z Głuchowa, a jego zastępcą p. Jan Pisiorski z Głuchowa. W tym czasie została zorganizowana straż pożarna w Lisewie. (...)

W 1921 r. naczelnikiem straży wybrano p. Ryszarda Krzętowskiego z Gozdowa, a zastępcą p. Stanisława Opalczewskiego (również z Gozdowa). W następnych wyborach naczelnikiem straży został p. Bolesław Ziółkowski, a jego zastępcą p. Franciszek Krasiński - obaj z Gozdowa. (...)

W okresie okupacji hitlerowskiej (1939-1945) OSP w Gozdowie istniała również. Naczelnikiem straży był druh Franciszek Krasiński. Strażacy byli zobowiązani przez okupanta do odbywania ćwiczeń raz w miesiącu w Mochowie. Rejonowym komendantem był Niemiec - Malicki, który wymagał, aby strażacy wykonywali ćwiczenia według formy komendy niemieckiej i aby naczelnik straży podawał komendy w języku niemieckim. Na uznanie zasługuje fakt, że gozdowska OSP nie przyjęła niemieckiej formy komendy i naczelnik druh Franciszek Krasiński zawsze używał formy komendy polskiej i w języku polskim odnosił się do drużyny strażackiej. Było to dowodem odwagi, patriotyzmu i akcentem oporu wobec okupanta. W niedługim czasie druh Franciszek Krasiński został przez Niemców aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego, z którego już nie wrócił...(...)

Źródło: Wiktor Mieszkowski, Nazwy miejscowe gminy Bieżuń i południowej części powiatu żuromińskiego, Bieżuńskie Zeszyty Historyczne 20, 163-258, 2004, Muzeum Historii Polski

 

Praca niniejsza traktuje o nazwach miejscowości (miast i wsi) gminy Bieżuń oraz obszaru nad rzeką Wkrą w powiecie żuromińskim. (…)

 

A. Zgliczyn Kościelny

Była to wieś nad rzeką Wkrą. Nazwę zapisano w dawnych dokumentach jako: Sgliczino (1491) i Zgliczino (SHGWP, 347-348). Była to siedziba parafii.

Tu „kościół w kwadrat Piedim de functi nobiles Casimirus Zaborowski de villa Glinki et Josephus Zgliczyński de Zgliczyno-Pobodze oni że wystawili.”

(tu też nazwiska: Joannus Zgliczeński, ImćP Antoni Zgliczyński, ImćP Jakub Krasiński, ImćP Stanisław Osiecki).

Wieś w 1491 r. należała do parafii Szreńsk. Parafia Zgliczyn notowana jest w roku 1578.

Od roku 1491 była własnością szlachecką. (…)

 

Źródło: Powiat Węgrowski. Z dziejów Powiatu Węgrowskiego, autor: mgr Mariusz Szczupak

 

(…) Kolejne zniszczenia, jakie dotknęły ziemie nad Liwcem miały miejsce podczas wojny północnej 1700-1721. Spaleniu uległ wtedy najstarszy kościół węgrowski, po którym do dziś zachowało się w pamięci społecznej tylko miejsce u zbiegu ulic Piłsudskiego i Stadionowej. Dobra węgrowskie należały już wtedy do rodu Krasińskich. W 1664 Bogusław Radziwiłł sprzedał je Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu, ale najwięcej do zawdzięczenia Węgrów ma Janowi Dobrogostowi Krasińskiemu. Z jego fundacji pochodzi kościół farny dziś bazylika oraz zespół klasztorny. W początkach XVIII w prawdopodobnie kupcy gdańscy wybudowali zajazd-faktorię zwaną dziś Domem Gdańskim. Są to jedyne tak dobrze zachowane budynki murowane w mieście i okolicy pochodzące z XVIII w. (…) Od śmierci J. D. Krasińskiego w 1717 r. rozpoczyna się powolny upadek Węgrowa jako centrum administracyjnego i handlowego. Dobra węgrowskie pozostały wprawdzie w ręku Krasińskich do 1751 r. ale procesy spadkowe z lat następnych doprowadziły do podziału jednolitej dotąd włości. Jartypory przeszły w ręce Butlerów z Miedznej, Starawieś stała się własnością Michała Świdzińskiego, folwark rucheński otrzymał Aleksander Ossoliński, który od 1782 stał się też właścicielem miasta. (…)

 

Internet: https://powiatwegrowski.pl/powiat/dokumenty/z-dziejow-powiatu-wegrowskiego.5207

Węgrzynowo

(...) W księgach starych, jakie znajdowały się Archiwach w Płocku, siedzibie naszego biskupa, wynalazłem wieści z roku pańskiego 1827. Napisane jest, że wieś Węgrzynowo miała wtedy 27 domów i około 300 mieszkańców. Folwark Węgrzynowski należał do hrabiów Krasińskich, tych co i Krasne posiadali.

Liczył on wtedy 1370 mórg, zaś chłopi mieli 493 morgi. W obrębie wsi znajdował się także kościół parafialny - drewniany. (...)

Szkoły żadnej, ani nauczycielów w parafii nie było, bo ludzie prawie wszyscy poddani, biedę rokiem całym klepiąc, jedna tylko wioska szlachecka. (...)

W roku owym do parafii Węgrzynowo należały wsie: Węgrzynów, Szlasy, Łozino, Kobylino, Nadrzeczne, Szlecheckie, Dobczyzna, Popielanka, Obłudzin, Młodzianowo, Romanów, Zręby, Chodub. (...)

Źródło:  ks. Dariusz Roliński. Zarys historii parafii w Węgrzynowie, diecezji płockiej.

Źródło: www.ipsb.nina.gov.pl

 Internetowy Polski Słownik Biograficzny

 

Biogram został opublikowany w 1970 r. w XV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 

Krasiński Stanisław h. Ślepowron (1534–1598), sekretarz królewski, prałat kilku kapituł. Ur. w Mniszewie Murowanym na Mazowszu; syn stolnika ciechanowskiego Jana i Katarzyny z Murowanego Mniszewa, brat Franciszka (zob.) i Andrzeja (zob.). W półr. letn. 1550 r. zapisał się na Uniw. Krak. (…)

W połowie 1565 r. posłował K. do Rzymu jako wysłannik polskiego duchowieństwa; przed papieżem Piusem IV wygłosił zachowaną do dziś mowę; uzyskał zawieszenie dla Polski postanowień soboru trydenckiego przeciwko łączeniu beneficjów, a prócz tego 18 IX t. r. otrzymał w Rzymie godność doktora obojga praw. (…)

Od lat siedemdziesiątych przebywał K. przeważnie w Krakowie lub w użytkowanych przez siebie podmiejskich dobrach. (…)

K. cieszył się poważaniem Stefana Batorego i Zygmunta III. (…)

Zmarł w Krakowie lub okolicy 11 (lub 12) IX 1598 r. Pochowany w katedrze wawelskiej, ma epitafium tamże, a drugie późniejsze w Krasnem. (…)

Największym czynem K-ego jako mecenasa był patronat nad Akad. Krak. W l. 1573–84 troszczył się on z ramienia kapituły płockiej o realizację fundacji bpa A. Noskowskiego, w r. 1577 był jednym z «reformatórów» uniwersytetu, a w r. 1589 podarował mu 300 złp. Testament K-ego obdarzył też głównie instytucje akademickie: z zakupionego za 7 000 złp. czynszu 312 złp. rocznie miało iść, wg dyspozycji egzekutorów z r. 1600, na «contubernium» Krasińskich (tj. na 12 studentów ze szlachty mazowieckiej i na seniora Bursy Jerozolimskiej, który winien był ich prywatnie uczyć), zaś 34 złp. na inne cele uniwersyteckie. (…)

Wacław Urban

 

Krasiński Adam h. Ślepowron (ok. 1690 – ok. 1744/5), podkomorzy ciechanowski, generał-major wojsk litewskich, poseł na sejmy. Był synem Pawła, cześnika ciechanowskiego (zm. przed 1710), i Ludwiki Zielińskiej. Posiadał dobra w ziemi ciechanowskiej (Gruduski i Wilksin) oraz w woj. płockim.

Politycznie związał się z «familią» Czartoryskich i dzięki jej poparciu otrzymał po ojcu urząd cześnika, a w r. 1720 występował już jako pułkownik wojsk królewskich. Wielokrotnie pełnił funkcje poselskie. (…)

W r. 1739 został podkomorzym ciechanowskim. Pod koniec życia zamieszkiwał w swych posiadłościach w woj. płockim. Ożeniony z Franciszką Podoską, 1. v. Kazimierzową Radzimińską, zmarł bezpotomnie, a majątkiem po nim podzielili się w r. 1745 dwaj jego bracia: Franciszek, podstoli zawskrzyński, i Stanisław. (…)

Wacław Szczygielski

Źródło: Opracowanie własne Stankiewicz.

 

 

Mazowsze w XVI w. – nazwiska w lustracji z 1578 r.

Przedstawiam zaindeksowany powiat warszawski.

Proszę mieć na uwadze, że był to w. XVI i jeszcze nie wszystkie nazwiska oraz nazwy miejscowości (a w zasadzie większość) nie była tak ukształtowana, jak jest to dzisiaj. Polecam śledzenie wg „przybliżonych” brzmień nazwisk i miejscowości z uwzględnieniem odmiennej pisowni tychże!

 

               Osoby o nazwisku                       Miejsce                     Parafia

               Krasinski                                Folwarki Villa            Tarchomin

             ______________________________________________________________________  

 

Wypis z lustracji z 1563 r.

Przedstawiam zaindeksowane powiaty: mławski, raciąski, płoński i niedzborski. 

 

               Krasiński                                     Słupsk                         Słupsk

Źródło: Herbarz Mazowiecki, Jerzy Łempicki, tom. 1-2, Heroldium 1997

 

Wybrane fragmenty z Herbarza Mazowieckiego dotyczące nazwiska Krasiński:

 

3.3. Stosunki własnościowe

   Str. 17 (…) Krasiński odstąpił Bogusławskiemu starostwo wraz z wzniesionym na przedmieściu Płocka pałacem zwanym Krasnowola, na którego miejscu znajduje się obecnie Seminariu Duchowne. (…)

 

3.4. Obrót ziemią

   Str.19 (…) Z kilkuset opisanych tu rodzin jedynie o kilkunastu wiadomo, że miały gałęzie osiedlone w odległych okolicach. Majątki rozrzucone po wielu województwach miały tylko najzamożniejsze rodziny, tworzące warstwę magnacką. Awans do tej warstwy wynikał najczęściej z kariery dworskiej lub z osiągnięcia przez członków rodziny dostojeństw kościelnych. Obserwuje się wiele wypadków, w których drobnoszlachecka rodzina kanonika przechodziła do warstwy zamożnej szlachty, osiągnięcie zaś na klika lat godności biskupiej w Gnieźnie, Krakowie, Płocku lub Włocławku wprowadzało niemal automatycznie rodzinę beneficjenta do warstwy magnackiej. Dotyczyło to na przykład Krasińskich (…)

 

3.5. Nazwiska

   Str. 21 (…) W województwie płockim ten ostatni sposób identyfikacji stał się w XV w. regułą i przybrał postać normy prawa zwyczajowego. Od ok. 1500 r. nazwiska były używane w obecnym znaczeniu (…) Przez pewien czas w aktach, szczególnie w przypadku rozrodzonych rodzin szlachty zagrodowej, używano poza nazwiskiem również dziedzicznego przydomka, często identycznego z nazwą posiadanego przysiółka lub zagrody1. (…) Obok magnackiej rodziny Krasińskich z Krasnego w ziemi ciechanowskiej występowali także Krasińscy z 3 zagród w Krasinie w powiecie bielskim2. (…)

Rodziny nieszlacheckie aż do XVIII w. najczęściej nie miały nazwisk. (…)

_______________________________

     1 Szlachta zagrodowa (słownik pojęć historycznych), inaczej zwana szlachtą zaściankową, szlachtą okoliczną czy szlachtą drobną, to nazwy drobnej szlachty. Ubożejąca część szlachty z racji urodzenia nadal była wolna od osobistego podatku i poboru rekruta. W zasadniczej większości nie posiadała jednak poddanych (chłopów, szlachty służebnej) i utrzymywała się z pracy na roli, co zbliżało ją do bogatych chłopów. Najczęściej od włościan odróżniała się jedynie prawem głosu na sejmach i sejmikach, wyłącznym prawem posiadania ziemi na prawie pańskim, dziedzicznym prawem sądzenia swoich poddanych (nawet jeśli w danym pokoleniu ich nie miała), wyłącznym prawem obejmowania wyższych godności kościelnych, wyłącznym prawem do starania się o urzędy i tytuły honorowe nadawane przez króla i Sejm, prawem osobistego udziału w obiorze króla, przywilejami sądowymi i ekonomicznymi oraz tradycjami rodzinnymi i posiadaniem herbu szlacheckiego. Drobna szlachta zamieszkiwała zaścianki lub tzw. okolice. Nazw tych używano historycznie dla odróżnienia siedlisk szlacheckich od chłopskich, które były zlokalizowane we wsiach.

     2 Powiat bielski: Bielsk, Staroźreby, Zagrobie, Łęg, Biskupiec (obecnie Drobin), Słupia, Bonisław, Gozdowo.

 

3.7. Tytuły

   Str. 26 (…) W Płocku Krasińscy, którzy przez cały XVII w. pełnili urząd starosty płockiego, wznieśli na przedmieściu dwór starościński zwany Krasna Wola (…)

 

Parafia w Troszynie

   Str. 12 (…) W tym czasie Olbracht Krasiński, starosta płocki, wydzierżawił majątek Andrzejowi Grabskiemu. W następnych latach Troszyn nadawany był jako oddzielna od starostwa dzierżawa. W 1695 r. wdowa po Olbrachcie Krasińskim Ludwika-Maria Golcz, 2-o voto Zona Władysława Sapiehy, odstąpiła Troszyn Wojciechowi Pieńkowskiemu. (…)

 

Tom II - Parafia w Białej

   Str. 16 (…) Następnym tenutariuszem Białej został pułkownik Franciszek de Buy, który w 1663 r. odstąpił Białą Janowi Bonawenturze Krasińskiemu, a ten w tym samym roku oddał Białą Janowi-Kazimierzowi Krasińskiemu. W 1662 r. w Białej był dwór, w nim 8 szlachty, 4 woźniców i (…) W 1677 r. król nadał tenutę Olbrachtowi Krasińskiemu z żoną Ludwiką z Gulczów. (…)

 

Parafia w Proboszczowicach

   Star. 24 (…) W 1712 r. w Bonowie-Sadach były zagrody Bonowskiego, Gierzyńskiego, Krasińskiego i Chalińskiego. (…)

 

Parafia w Radzanowie

   Str. 41 (…) Wkrótce potem ich syn Marcin Noskowski sprzedał Radzanowo Stanisławowi Krasińskiemu, proboszczowi katedry płockiej, po którym w 1642 r. odziedziczył dobra Olbracht Krasiński starosta płocki. W 1662 r. posiadał on dwór w Radzanowie, w którym w 1662 r. trzymał 4 szlachty, 6 czeladzi, a na wsi 56 poddanych. Olbracht odstąpił Radzanowo braku Feliksowi, podkomorzemu ciechanowskiemu. W 1673 r. było w Radzanowie 105, a w 1674 r. 104 poddanych. W 1700 r. Feliks zastawił Radzanowo PP. Norbertankom płockim, od których w 1713 r. przejął zastaw Stefan Żurawski, syn Władysława. Odtąd dobra pozostawały w rodzinie Żurawskich wraz z dworem w Krasnej Woli i gruntami na przedmieściu płockim. Jeszcze w 1836 r. Krasińscy dochodzili własności Radzanowa, jednak sąd roszczenie oddalił. (…)

 

Parafia w Woźnikach

   Str. 47 (…) W bliżej nieznanych okolicznościach, Ciołkówko przeszło na własność Krasińskich. W 1655 r. dziedzicem był Dominik Krasiński chorąży płocki, który wydzierżawił dobra Wojciechowi Przeciszewskiemu, miecznikowi płockiemu. Wdowa po Przeciszewskim miała w 1662 r. w Ciołkówku we dworze 2 szlachty, 9 czeladzi, a na wsi 33 poddanych. Ciołkówko było więc wsią znacznie większą od Ciołkowa. W 1685 r. Dominik odstąpił dobra córce Ludwice, żonie Marcina Gołyńskiego (…)

 

Parafia w Słupnie

   Str. 65 (…) ok. 1633 r., dobra odziedziczył Andrzej Kępski, który żył jeszcze w 1691 r. W 1662 r. Andrzej posiadał w Łagiewnikach dwór, 3 czeladzi i 11 poddanych, w 1672 r. zaś 17 poddanych. W 1692 r. Łagiewniki odziedziczyła jego wnuczka Zofia, córka Franciszka Krasińskiego i Marianny Kępskiej, żona Andrzeja Chamskiego (…)

 

 Rodowody szlachty powiatu płockiego

   Str. 83 (…) W 1696 r. Wojciechowi Barcikowskiemu zostawił dobra w Dobruskach Feliks Krasiński, podkomorzy ziemi ciechanowskiej. Z tego zastawu rozliczył się Wojciech w 1699 r. z Jakubem Krasińskim, kasztelanicem ciechanowskim.(…)

   Str. 212 (…) Adam Kępski. (…) W 1693 r. przejął od Stefana Krasińskiego, wojskiego ziemi ciechanowskiej, Ratowo ze Złotowem i Bielawami, o które wiódł spór. (…)

   Str. 281 (…) Hilarion Miszewski I. (…) W 1645 r. odstąpił Stanisławowi Krasińskiemu, kasztelanowi ciechanowskiemu, swoje części w Przedborzu i pokwitował go z długu. (…)

   Str. 295 (…) Jan Miszewski III. (…) Jan zostawił córkę Annę, w 1623 r. za Adamem Krasińskim, jak się zdaje, z Krasina pod Płockiem oraz synów (…)

   Str. 297 (…) Felicjan Miszewski III. (…) W 1719 r., wraz z żoną, kwituje z długu na Dziektarzewie Antoniego Krasińskiego. (…) W 1754 r. żona Felicjana, córka Ludwika Zdziarska, wnuczka Ludwiki Krasińskiej, posiadała prawa do spadku po bezdzietnym Błażeju Krasińskim, starości przasnyskim. W 1754 r. przekazała ona te prawa do spadku swoim dzieciom, wymienionym tu córkom i synowi Antoniemu.

   Str. 298 (...) Antoni Miszewski III. (...) W 1754 r. matka zapisała mu i jego trzem siostrom prawa do spadku po Błażeju Krasińskim. (…)

   Str. 395 (…) Mateusz Woźnicki. (…) W 1661 r. Mateuszowi odstąpił część na Woźnikach Olbracht Krasiński, starosta płocki. W 1666 r. Feliks Krasiński, syn Ludwika odstąpił Mateuszowi poddanego z Radzanowa. (…)

Mateusz vel Maciej Woźnicki. (…) W 1581 r. Maciej, wraz z bratem Wawrzyńcem, oskarżył o napad na Woźniki Stanisława Krasińskiego, syna Andrzeja ze Staroźreb (…)

 

Źródło: Herbarz Mazowiecki, Jerzy Łempicki, tom. 3, Heroldium 1998

 

Wybrane fragmenty z Herbarza Mazowieckiego dotyczące nazwiska Krasiński:

101. Powiat Bielski

101b. Parafia w Staroźrebach, str. 16

   (…) Dobra przypadły młodszej córce Mikołaja, Małgorzacie, ok. 1580 r. żonie Stanisława Krasińskiego, późniejszego wojewody płockiego. Po śmierci Małgorzaty Krasiński spłacił urodzoną z niej córkę Dorotę i zostawił Staroźreby synowi Stanisławowi, który zmarł w 1654 r. W 1662 r. jego syn Władysław miał w Staroźrebach we dworze 5 szlachty i 6 czeladzi, we wsi zaś 191 poddanych. Jego brat Józef miał tam w 1673 r. 170 poddanych. Bracia ci byli bezdzietni i sprzedali w 1673 r. Staroźreby wraz z innymi dobrami bratu stryjecznemu Janowi-Bonawenturze Krasińskiemu. W 1712 r. miał on w Staroźrebach we dworze 4 osoby i na wsi 104 poddanych. Był wojewodą płockim. Zmarł w 1717 r. przeżywszy syna, a jego wnuk zmarł wkrótce potem. Wobec braku bliższych krewnych ogromną fortunę po Janie-Bonawenturze odziedziczyli liczni spadkobiercy potomkowie jego pradziada, Błażeja Krasińskiego. Dobra przez dłuższy czas administrowane były przez pełnomocników spadkobierców, którzy dzielili dochody między spadkobierców. Dopiero w 1769 r. Staroźreby zostały wykupione (…)

 

101c. Parafia w Zagrobie, str. 21

   (…) Część Dobruska nabyta została pod koniec XVII w. przez Krasińskich i włączona do dóbr w Staroźrebach. (…)

 

101/16.(101c7) Dąbrowski, str. 157

   (…) w 1754 r. zaś Marianna Kossobudzka, wdowa po Stanisławie Krasińskim, zostawiła mu (Walentemu Dąbrowskiemu) dobra w Kliczkach i Kątach. (…)

 

101/19.(101c13) Dziedzicki herbu Dołęga, str. 173

   (…) W 1575 r. w imieniu Olbrachta Krasińskiego, starosty płockiego, pokwitował X. Bonawenturę Madalińskiego, biskupa płockiego, ze sprawy z mieszczanami z Raciąża. (…)

 

101/21.(101i4) Dzięgielewski herbu Jastrzębiec, str. 190

   (…) Dorota (Dzięgielewska). Ok. 1700 r. była żoną Walentego Krasińskiego. (…)

 

101/31.(101g14) Karski herbu Jastrzębiec, str. 273

   (…) W 1677 r. żoną Jakuba (Karskiego) była Teodora, córka Felicjana Krasińskiego. W tym samym roku, wraz z braćmi (Karskimi), wydzierżawił dobra w Zawidzu Wielkim, Małym i Zawidzu-Żabowie (…) W 1688 r. bracia zastawili poddanego z Gradzanowa przebywającego w Podolszycach Olbrachtowi Krasińskiemu, wojewodzie mazowieckiemu. (…) W 1693 r. żona Jakuba Teodora, odstąpiła nowemu dziedzicowi Gradzanowa Kościelnego, Andrzejowi Podoskiemu z Bartnik, swoje sumy na tych dobrach, a Andrzej Teodorze te dobra zastawił. (…)

Str. 280 (…) W 1769 r. otrzymał konsens na odstąpienie starostwa ostrowskiego N Krasińskiemu, (…)

 

101/37.(101f6) Kosmaczewski herbu Jastrzębiec, str. 333

   (…) W 1608 r. żoną jego (Kosmaczewskiego) była Dorota, córka Stanisława Krasińskiego, wojewody płockiego, współdziedziczka Staroźreb. (…)

 

101/42.(101g1) Kryski herbu Prawdzic, str. 371

   (…) Z pierwszej żony pozostawił (Stanisław Kryski) córki B3a. Elżbietę, w 1586 r. żonę Stanisława Krasińskiego, chorążego ziemi płockiej, i B3b. Barbarę (…) Zmarł (Wojciech Kryski) w 1615 lub 1616 r. Pozostawił córki: B32a Agnieszkę, w 1622 r. żonę Ludwika Krasińskiego (…)

 

101/52.(101c14) Męczyński, str. 430

   (…) Jakub (Męczyński). W 1723 r. był synem zmarłego Piotra i Ewy Goszczyńskiej, a Teresa Suska, wdowa po Mikołaju Ostrzykowskiem, przekazała mu zapis na Myszynie Szymona Krasińskiego (…)

 

101/57.(101a4) Niszczycki herbu Prawdzic, str. 475-6

   (…) Paweł (Niszczycki) doszedł do znacznych posiadłości, gdyż pod koniec życia poza dobrami rodzinnymi posiadał nabyte w 1690 r. od Krasińskich dobra: Konradziec, Zągoty Krajewo, Lipę, Dreglin i Wólkę, (…)

 

101/63.(101c8) Przeciszewski herbu Grzymała, str. 497

   (…) W 1633 Dominik Krasiński, chorąży płocki, pokwitował Mateusza (Przeciszewskiego) z dzierżawy Ciołkowa. (…) W 1663 r. Stanisława (Przeciszewskiego) z bratem Mateuszem kwitował z długu po ich stryju Wojciechu Dominik Krasiński, chorąży płocki. (…)

Str. 505 (…) W 1708 r. Wojciech (Przeciszewski) zeznał dług u Antoniego Ciołkowskiego, syna Wacława, Dominik Krasiński zaś odstąpił mu poddanego z Góry. (…)

Str. 508 (…) W 1665 r. Wojciechowi (Przeciszewskiemu) odstąpił części w Kobiernikach Walery Kozłowski, syn Jana, Wojciech zaś dzierżawił inne części tamże od Olbrachta Krasińskiego, starosty płockiego. (…)

 

101/77.(101c4) Trębiński, str. 580

   (…) W 1638 r. Marcinowi (Trębińskiemu) z bratem Stanisławem zapisał na Staroźrebach 10 000 florenów Stanisław Krasiński, wojewoda płocki (…)

Źródło: http://www.nobiles.republika.pl/sierpski.html

Poczet szlachty mazowieckiej - województwo płockie

 

(…)

Nazwy miejscowe, parafie, powiaty

Nazewnictwo wszystkich miejcowości prezentowanych w Poczcie Szlachty Mazowieskiej zaczerpnąłem z Atlasu Historycznego Polski (wydania z roku 1958 obejmującego samo województwo płockie oraz wydania z 1973 r. przedstawiającego całe Mazowsze). W niektórych, uzasadnionych przypadkach nazwy miejscowe zostały przeze mnie skorygowane w oparciu o Słownik historyczno-geograficzny województwa płockiego w średniowieczu, wydany pod redakcją Anny Brokiewicz - Celińskiej w latach 1980-2000. Te same źródła posłużyły mi do określenia dawnej sieci parafii oraz granic staropolskich powiatów.

W rezultacie zastosowane nazewnictwo w miarę możliwości uwzględnia formy zanotowane w źródłach połowy wieku XVI: rejestrach poborowych, lustracjach dóbr królewskich, wizytacjach kościelnych, przy uwzględnieniu retent, abiurat i rekognicyj.

(…)

Powiat sierpski

                                                                   NAZWISKO                                    HERB

(…)

Parafia w Kurowie

Brudnice                                                  Brudnicki                                      Jastrzębiec, Trąby

Kozice                                                      Kozicki                                          Ogończyk, Lubicz, Cholewa

Kraszyno                                                 Krasiński                                      Ogończyk

Krzętkowo                                               Krzętkowski

Kurowo                                                    Kurowski                                      Rogala

Kurowko                                                  Kurowski                                      Cholewa, Rogala

Lisice                                                       Lisicki                                           Jastrzębiec

Żołtowo Myszewo                                  Myszewski                                    Ogończyk

Żołtowo Myszki                                      Myszyński                                     Ogończyk

Ostrowy                                                  Ostrowski

Romatowo                                              Romatowski                                  Drogomir

Smoszewo                                             Smoszarski/Smoszewski             Łabądź

Zglinice (Małe, Wielkie)                         Zglinicki                                          Prus II

Zołszyno                                                 Zolszyński                                      Lubicz

Żołtowo (Gardziny, Żegadły, Żabiki)    Żółtowski                                        Ogończyk

Źródło: www.bialystok.ap.gov.pl, Ośrodek Dokumentacji Zabytków,

Katalog Tek Glinki, część 1,

Katalog osobowy, Opracowała Teresa Zielińska, Warszawa 1969 MKiS

 

(…)

KRASIŃSKI Jan, kanonik warmiński

- Pisze do Józefa Kurdwanowskiego, podstolego halickiego, winszując mu udziału w weselu Karola Radziwiłła Panie Kochanku z Marią Lubomirską, siostrzenicą J. Kl. Branickiego, a także wspominając wspólnego znajomego Pana de Saint Pol, 1753.

Teka 396, s. 4

 

KRASIŃSKI Jan Dobrogost, wojewoda płocki

- Odpis kontraktu zawartego przez niego z architektem Ceronim w sprawie odbudowy spalonego kościoła farnego w Węgrowie, 1703; o portrecie Krasińskiego w tymże kościele i mauzoleum w kościele reformatów także w Węgrowie. Życiorys Krasińskiego wypisany z herbarza Branickiego. Teka 435, s. 3-5, 8, 11, 12

 

KRASIŃSKI /Kazimierz/, oboźny koronny

- Podejmował St. Augusta obiadem w Zegrzu, 1779.

Teka 316, s. 8

 

KRASIŃSKI, hrabia

- Wzmianka o przekazaniu Goniądza wraz ze starostwem knyszyńskim (przez władze rosyjskie) w lenno hrabiemu Krasińskiemu, 1840,w dalszym ciągu w posiadaniu Krasińskich w r. 1867.

Teka 222, s. 1; Teka 449, s. 4

(…)

Źródło: www.sierpc.com.pl/historia.php?strona=kasztelania_sierpska.html

 

Kasztelania sierpska i sierpeccy kasztelani do roku 1606

Kasztelania Sierpska powstała prawdopodobnie w poł. XII w. Utworzono ją z części dotychczasowych kasztelanii płockiej i raciąskiej, była to kasztelania powiatowa, mniejsza, zwana także drążkową.

Jednakże pierwszym znanym ze źródeł kasztelanem był Jan z Łysakowa herbu Boleścic, poświadczony dla lat 1350-1363 (niewykluczone zatem, iż był on faktycznie pierwszym sierpeckim kasztelanem).

Poniżej przedstawiono listę sierpeckich kasztelanów, poczynając od Jana z Łysakowa herbu Boleścic.

(…)

19. Krasiński Wojciech h. Ślepowron (1572-1590).

Syn Jana, stolnika ciechanowskiego i Katarzyny z Miszewskich z Miszewa Murowanego h. Lubicz, brat Franciszka, biskupa krakowskiego. W 1561 r. był dworzaninem bpa Andrzeja Noskowskiego a następnie dworzaninem królewskim. Sprawował urząd chorążego ciechanowskiego, był także cześnikiem ciechanowskim w latach 1569-1572.

Kasztelanem sierpskim został zapewne jeszcze z nominacji króla Zygmunta Augusta, skoro w grudniu 1572 r. z tym tytułem wniósł protest w grodzie płockim przeciw uchwale sejmiku raciąskiego w sprawie sędziów kapturowych.

W 1575 r. uposażył prepozyturę w Krasnem dla proboszcza i 2 wikariuszy w nowo pobudowanym murowanym kościele p. w. św. Jana Chrzciciela, Podwyższenia Krzyża Świętego i Wszystkich Świętych. W farze ciechanowskiej w 1586 r. ufundował oficjum o Męce Pańskiej na czynszu od 8000 flor. zapisanych na wsi Zalesie.

Z małżeństwa z Zofią Ciemniewską h. Prawdzic miał syna Mikołaja, późniejszego podkomorzego różańskiego.

Zmarł w 1590 r., pochowano go w Krasnem.

 

20. Krasiński Stanisław h. Ślepowron (1590-1593).

Syn Andrzeja sędziego ciechanowskiego i Katarzyny z Czernickich h. Jastrzębiec. Kształcił się na dworze stryja biskupa Franciszka. W 1575 r. był dworzaninem królewskim, odbył podróż do Włoch, Sycylii i na Maltę, przebywał także na wybrzeżu Afryki.

Po powrocie do kraju ożenił się z bratanicą biskupa przemyskiego Wojciecha - Małgorzatą, córką Mikołaja h. Dołęga, skarbnika płockiego. W wyniku tego małżeństwa odziedziczył Staroźreby. W 1583 r. został chorążym płockim, w 1586 r. kasztelanem ciechanowskim.

Po śmierci stryja Wojciecha został kasztelanem sierpskim. Następnie kolejno był kasztelanem podlaskim (1593), płockim (1596) i wojewodą płockim (1600-1617).

Jego druga żona Anna i synowie wystawili mu pomniki w katedrze płockiej, Krasnem i Łomży.

(…)

Opracowano na podstawie ustaleń ks. T. Żebrowskiego.

Źródło: Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej

Krasnosielcki Zeszyt Historyczny

Nr 2 ISSN 2080-024X kwiecień 2010 rok, dodatek specjalny do miesięcznika „Wieści znad Orzyca” Nr 4(37)

http://krasnosielckiezeszytyhistoryczne.tpzk.pl

 

 

 

Dawny przemysł w Drążdżewie – Cezary Kocot

Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego donosił w roku 1881; „Drążdżewo, wieś nad Orzycem, należy do dóbr Krasnosielskich hrabiów Krasińskich. Jest tu kaplica, szkółka, gisernia, tartak, młyn i folusz. Dawniej istniała kuźnia żelaza”(…).

W 1798 r. Kazimierz Krasiński uzyskuje hrabiowski tytuł pruski. Wprawdzie dyplomu nie wydano, to jednak wyróżnienie to Krasiński skwapliwie wszystkim unaocznił. Na fasadzie świeżo wzniesionego kościoła w Krasnosielcu umieścił imponująco duży kartusz herbowy, w którym, pod koroną hrabiowską (o dziewięciu pałkach) wyeksponował herby Ślepowron Krasińskich i Topór Anny z Ossolińskich, małżonki, (…) Odtąd tytuł hrabiowski, nadany przez króla Prus, stał się tytułem dziedzicznym rodziny Kazimierza Krasińskiego. (…)

Wzniesienie zapory na Orzycu w pocz. XIX w. przydało wsi Drążdżewo miano uprzemysłowionej. (…) Inicjatywę wzniesienia zapory rzecznej w Drążdżewie nie mógł podjąć nikt inny, jak tylko Kazimierz Krasiński. Jako właściciel ziemi nadnarwiańskiej wraz z dopływami Narwi, włączył się w koniunkturę gospodarczą ostatnich lat XVIII w.

(…) W1800 roku jego syn Józef Wawrzyniec gości w Zegrzu pruską parę królewska, witając ją u przeprawy przez Narew w Zegrzu. Następnie towarzyszy jej w podróży do Warszawy. Wawrzyniec cieszył się tytułem Wielkiego Ochmistrza dworu pruskiego. (…)

Kazimierz Krasiński zmarł w 1802 r., (…) Zapora Kazimierza Krasińskiego, Oboźnego Wielkiego Koronnego pozostawiła w spuściźnie Mazowszanom groble dogodnego gościńca wschód-zachód z Przasnysza do Baranowa. Sam Oboźny znalazł miejsce pamięci w kościele drążdżewskim. Wnuczka Kazimierza, Jadwiga z Krasińskich Radziwiłłowa, ufundowała dla kościoła ołtarz, w którym stanął posąg św. Kazimierza Królewicza, patrona. Rzeźbę wykonał Leopold Jankowski ok. 1906 r. (…)

 

 

 

Źródła do dziejów parafii (Krasno) Sielc. XVI–XVII wiek. - Adam A. Pszczółkowski

(…) Przełom XVII i XVIII w. miał ogromne znaczenie dla dziejów Sielca. (…)

W 1701 r. w grodzie warszawskim powyższy Stanisław Ciemniewski, syn Wojciecha i Elżbiety z Narzymskich, w imieniu swym oraz swego brata Franciszka Ciemniewskiego darował Janowi Bonawenturze in Krasne Krasińskiemu, wojewodzie płockiemu, staroście przasnyskiemu i nowomiejskiemu dobra Sielc i Przytuły w ziemi ciechanowskiej na mocy kontaktu zawartego 29.06.1697 r. w Krasnem [oblata tego, dokumentu: AGAD ,CGW, sygn.104, k.212]. Tak wiec po ponad 300 latach władania tymi dobrami przez Prawdziców- Ciemniewskich przeszły one w ręce Ślepowronów-Krasińskich na przyszłe 170 lat.

Jan Bonawentura Krasiński, syn Jana Kazimierza podskarbiego wielkiego koronnego, a wnuk Stanisława wojewody płockiego, którego działalność gospodarcza dała Krasińskim pierwsze miejsce pod względem zamożności w całej ziemi ciechanowskiej, a może i całym północnym Mazowszu, zmarł w 1713 r. Majątek po nim dziedziczył syn jego Stanisław Bonifacy, starosta przasnyski, zmarły w 1717 r. Po tymże zaś Stanisławie dziedziczył syn jego Błażej, także starosta przasnyski. Błażej zmarł bezpotomnie w 1752 r., a w wyniku podziałów majątkowych po jego śmierci Sielc z przyległościami trafił w ręce jego kuzyna (po wspólnym prapradziadzie) Jana Chryzostoma Krasińskiego, tj. syna Jakuba kasztelana ciechanowskiego, wnuka Dominika także kasztelana ciechanowskiego, prawnuka Ludwika równie, kasztelana ciechanowskiego, a praprawnuka wspomnianego na początku Stanisława wojewody płockiego. Ów Jan Chryzostom był wielkim jałmużnikiem Marii Leszczyńskiej, królowej Francji, opatem św. Eligiusza, biskupem loryneńskim i sufraganem chełmińskim.

W 1756 r. darował Sielc z przyległościami swemu bratankowi Kazimierzowi Krasińskiemu, przyszłemu oboźnemu wielkiemu koronnemu, synowi Antoniego, kasztelana zakroczymskiego. Po śmierci tego, oboźnego w 1802 r. dziedziczył po nim jego syn Józef Wawrzyniec, zmarły w 1845r., a po nim dalej syn tego, Józefa – Karol, zmarły w 1870 r. Wspomniany wyżej oboźny wielki koronny Kazimierz Krasiński, człowiek wielkich ambicji, nie będąc dziedzicem gniazdowego majątku Krasne, zaczął się pisać jako „hrabia na Krasnosielcu”, sam sobie nadając ten tytuł, a przy okazji zmieniając tym samym nazwę swych dóbr. (…) Powyższa uzurpacja tytułu „hrabia na Krasnosielcu” została uznana dopiero za czasów zaboru pruskiego w 1798 r. (…)

 

 

 

Krasińscy właścicielami Krasnosielca i okolic – Dariusz Wojciech Budny

 

Pierwsi właściciele Krasnosielca z rodziny Krasińskich

Sielc zawdzięcza rodzinie Krasińskich wiele, przede wszystkim zmianę nazwy miejscowości na Krasnosielc, oraz kilka lat świetności gdy miejscowość ta posiadała prawa miejskie. (…)

Wiadomo, że Krasińscy najpierw zostali właścicielami dóbr wokół Sielca, przejęli te tereny drogą wykupu.

W 1650 r. Jan Kazimierz Krasiński, syn Stanisława, urodzony w 1607 r., podskarbi wielki koronny wojewoda płocki, podkomorzy ciechanowski, starosta przasnyski i kasztelan sierpecki nabył od Oborskiego wsie Drążdżewo, Rupino (obecnie Rupin) i Płozownice.

Jan Kazimierz Krasiński był spokrewniony ze zmarłym w 1590 r. Wojciechem Krasińskim, cześnikiem ciechanowskim, kasztelanem sierpeckim, właścicielem Krasnego i Zalesia. (…) żoną Wojciecha Krasińskiego była Zofia Ciemniewska, krewna Elżbiety Ciemniewskiej właścicielki Sielca w II połowie XVI w. (…) Tak więc koneksje rodzinne Krasińskich i Ciemniewskich mogły przyczynić się do scalania klucza krasnosieleckiego.

Wiadomo również, że w roku 1701 Jan Bonawentura Krasiński odkupił od Wojciecha Ciemniewskiego Sielc oraz Przytuły.

Jednym z kolejnych właścicieli Krasnosielca z rodziny Krasińskich był Błażej Jan Krasiński, prawnuk Jana Kazimierza Krasińskiego. Błażej Krasiński miał trzech braci Jana, Michała i Augusta, zmarli oni młodo, bezżennie i co oczywiste bezpotomnie. Tak wiec ostatni przedstawiciel odnogi podskarbińskiej rodu Krasińskich odziedziczył po nich majątki i został panem ogromnej fortuny, w tym samego Sielca oraz sporej części dóbr wchodzących w skład klucza krasnosielckiego. Błażej Krasiński w 1724 r. został starostą przasnyskim, nowomiejskim i opinogórskim, w 1729 r. ożenił się z Marią Czarnowską. Jedynym z owoców tego związku była córka Konstancja Aniela, zmarła ona jednak w młodym wieku w Dobromilu. (…)

W 1730 r. w Krasnosielcu została rozpoczęta budowa drewnianej świątyni, której fundatorem był właśnie Błażej Jan Krasiński. (…) Warto podkreślić, że kościół wybudowany z fundacji Błażeja Krasińskiego zachował się do naszych czasów, około roku 1800 został przeniesiony do Drążdżewa gdzie służył rodzinie Krasińskich oraz miejscowej ludności, a w roku 2007 został przeniesiony do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Błażej Krasiński, właściciel Krasnosielca zmarł w roku 1752, po jego śmierci rozpoczął się trwający wiele lat proces spadkowy. Przystępowali do niego niemal wszyscy, którzy byli spokrewnieni ze zmarłym.

Warto podkreślić, że w skład majątku o który toczono spory wchodziło m.in. siedem miast i kilkadziesiąt wsi. Ostatecznie najwięcej majątku odziedziczyli Antoni Krasiński oraz jego brat Jan Kanty Krasiński, również dobra krasnosielckie zostały pomiędzy nich podzielone. Antoni Krasiński przez wiele lat piastował urząd kasztelana ciechanowskiego, na urzędzie tym po raz pierwszy jest wzmiankowany w roku 1732, ponadto od roku 1750 był kasztelanem zakroczymskim, jego żoną była Barbara z Zielińskich. Natomiast jego brat Jan Kanty, był sufraganem chełmskim oraz biskupem lotaryński. Po śmierci obu braci jedynym dziedzicem ich majątków został Kazimierz Krasiński. (…)

 

 

Kazimierz Krasiński budowniczy największego latyfundium na Mazowszu

Kazimierz Krasiński był synem Antoniego Krasińskiego i Barbary z domu Zielińskich. Urodził się w 1725 r., po ojcu odziedziczył Zegrze, Wolę Zgierską i Izbice nad Bugiem oraz część klucza krasnosielckiego. Od stryja Jana Kantego Krasińskiego otrzymał dalszą część dóbr krasnosielckich: Przytuły, Chłopią Łąkę, Wólkę Chromą oraz klucz płodownicki nad Omulem. Od teścia Feliksa Potockiego dostał Radziejowice i Wolę Pękoszewską oraz 100 000 florenów. Zegrze stanowiło miejscowość gniazdową tej części rodu Krasińskich, pod koniec XVIII w. ważną rolę zaczęły odgrywać Radziejowice, które z biegiem lat stały się główną siedzibą tej gałęzi rodziny Krasińskich. Krasnosielc odgrywał mniejszą rolę, ale dość istotną. Kazimierz Krasiński w różnym czasie nabył głównie na Mazowszu wiele mniejszych i większych majątków i stał się jednym z najbogatszych członków silnie rozrodzonego rodu. Zapoczątkował on także proces tworzenia z Krasnosielca i okolic największego latyfundium na terenie Północnego Mazowsza, tworzyło je siedem folwarków: Krasnosielc, Drążdżewo, Bagienice, Niesułów, Karolin, Kucieje i Amelin. (…) w 1747 r. został szambelanem dworu Stanisława Leszczyńskiego. 20.03.1763 r. został Oboźnym Wielkim Koronnym i na urzędzie tym pozostał aż, do upadku Rzeczpospolitej.

(…) żenił sie trzy razy, najpierw z Eustachią Potocką, następnie z jej siostrą Elżbietą, ale dopiero małżeństwo z Anną Ossolińską dało mu dzieci. Miał z nią córkę Elżbietę i syna Józefa Macieja Wawrzyńca Onufrego. Kazimierz Krasiński i jego trzecia żona Anna Ossolińska w swych dobrach wybudowali kilka kościołów oraz najpiękniejszą rezydencję tej linii Krasińskich pałac i zamek w Radziejowicach. Kazimierz Krasiński dbał również o dwa starsze miejsca związane z tą linią rodu, mianowicie o Zegrze i Krasnosielc. (…)

Kazimierz jako dziedzic, a zarazem wykonawca ostatniej woli zmarłego stryja Jana Kantego Krasińskiego, zobowiązał się do wybudowania w miejscowości Krasnosielc kościoła, którego fundatorem był zmarły stryj sufragan chełmski, biskup loramenński, kanonik kujawski i warmiński Jan Chryzostom. (…) Budowniczy potęgi rodu Krasińskich linii oboźniczej zmarł 25.09.1802 r. w Zegrzu i tam został pochowany w podziemiach miejscowego kościoła. (…)

 

 

Hrabia Józef Maciej Onufry Wawrzyniec Krasiński – dziedzic ogromnej fortuny

Kolejny właściciel Krasnosielca z rodziny Krasińskich przyszedł na świat 10.08.1783 r. w Zegrzu, gdzie spędził pierwsze lata swojego życia. (…) Po śmierci ojca w 1802 r. osiedlił się wraz z matką i siostrą Elżbietą w swych dobrach w Radziejowicach, (…)

W 1806 r. Józef Krasiński wstąpił do wojska, w 1809 r. brał udział w bitwie pod Raszynem. W 1812 r. został adiutantem gen. Karola Kniaziewicza i uczestniczył w wojnie przeciw Rosji. (…) 31.03.1813 r. otrzymał definitywną dymisję z wojska, w stopniu generała lejtnanta. Od roku 1814 przebywał przeważnie w Warszawie lub w pobliskich Radziejowicach, do miejscowości tej przeniósł sie na stałe po sprzedaży pałacu w Warszawie. (…) W roku 1815 został mianowany szambelanem dworu cara Aleksandra I, brał udział obradach sejmu w 1820 i 1825 r. W roku 1820 otrzymał potwierdzenie dziedzicznego tytułu hrabiowskiego. (…)

W 1829 r. został mianowany kasztelanem i mistrzem dworu Mikołaja I. W okresie powstania listopadowego dowodził pierwszym pułkiem gwardii narodowej w Warszawie, brał również udział w pracach sejmu. (…)

Hrabia Krasiński oprócz Radziejowic, Krasnosielca i Zegrza był także właścicielem Sterdyni, a także Stegny miejscowości nieopodal Jednorożca, która powstała w okresie jego rządów. (…)

Józef Krasiński żonaty był z Emilią Ossolińska, do zawarcia związku małżeńskiego doszło 27.09.1809 r., z tego związku na świat przyszło pięcioro dzieci, dwie córki, oraz trzech synów: Stanisław, Karol Joachim i Adam Henryk. Hrabia Krasiński zmarł 19.10.1845 r. i został pochowany w Zegrzu, w kościele którego był fundatorem. (…) Po śmierci Józefa Krasińskiego dokonano podziału majątku. (…) Staś zatrzymuje Zegrze, Karol bierze Krasnosielc, Adam Radziejowice, Górski Sterdyn, Kazimierz Łubieński Julin i Borowice.(…)

(…) dużą część fortuny odziedziczonej po Kazimierzu, Józef, jego synowie oraz córki, a także żona roztrwonili.

Spadkobiercami Józefa wymienionymi w liście są oprócz żony i synów, Ludwik Górski mąż Pauliny Krasińskiej zięć zmarłego hrabiego oraz drugi zięć, czyli Kazimierz Łubieński mąż Marii Krasińskiej młodszej z hrabianek. (…)

 

 

Karol Krasiński – ostatni właściciel Krasnosielca z rodziny Krasińskich

Karol Joachim Krasiński urodził się w 1812 r. w Krakowie, po śmierci ojca, został właścicielem Krasnosielca. W roku 1840 poślubił Amelię Łubieńską, jednak z tego związku nie doczekał się dzieci. (…)

Karola, Stanisława i Adama Krasińskich łączyły więzy przyjaźni z poetą Zygmuntem Krasińskim, (…)

Po śmierci Karola Krasińskiego dobra wchodzące w skład klucza krasnosieleckiego zostały wystawione na licytacje i często zmieniały właścicieli, (…) Najprawdopodobniej ta, część klucza krasnosielckiego ponownie znalazła się w rękach rodziny Krasińskich za sprawą Ludwika Krasińskiego. Ten znany ziemianin i przemysłowiec był właścicielem wielu majątków ziemskich zakupionych, bądź też odziedziczonych. Należał do najbogatszych ludzi w Królestwie Polskim, jego ślub z wdową po Zygmuncie Krasińskim przed upływem żałoby wywołał skandal towarzyski. (…)

 

Źródło: http://www.ap.wroc.pl

Historie Z Szuflady

 

Zawsze tam, gdzie byłem potrzebny Polsce... - Adam Trzciński

 

(…) Nie mogę nie wspomnieć o polskiej babce królów włoskich, a właściwie o pewnym rodzie polskim i jego pięknej przedstawicielce – Franciszce Krasińskiej. Ta nadobna białogłowa, urodzona w 1742 r., została żoną Karola – syna Augusta III Sasa. Z tego związku urodziła się córka, Maria Krystyna, która w 1797 r. została żoną księcia Karola Emanuela Sabaudzkiego z dynastii Carigano. W 1799 r. – urodził się im syn, książę Karol Albert, który w 1831 r. został królem Sardynii, a jego syn – Wiktor Emanuel II był już królem Włoch. Można, więc śmiało powiedzieć, że Polka dała początek włoskiemu domowi panującemu. Babcią Franciszki była Salomea Trzcińska, żona Aleksandra Krasińskiego. (…)

Źródło: Poniatowa – Samorządowy Portal Internetowy (um.poniatowa.pl)

 

Kowala

 

(…) Jan Tarło był wielkim magnatem ówczesnej Polski. (…) Żenił się cztery razy, pierwsze małżeństwo z M. Lubowiedzką zawarte we wczesnej młodości zakończyło się rozwodem. Drugie i trzecie (E. Modrzewska i E. Branicka) były bezpotomne, a obie żony zmarły. Jan Tarło właściciel wielkiej fortuny musiał mieć spadkobiercę i w wieku 62 lat (w roku 1746) ożenił się z 28 letnią Zofią Krasińską. Jan Tarło zmarł w 1750 r. nie doczekawszy się potomka.

Zofia z Krasińskich Tarłowa okazała się bardzo rozsądną i gospodarną kobietą. Po śmierci męża otrzymała w dożywocie Opole i klucz opolski (z Kowalą). Zofia z Krasińskich dziedziczka Opola uczyniła z tego miasta miejsce gdzie bywali możni ówczesnej Polski. Bywał tu król, wielki książę rosyjski Paweł (incognito). Wdowa Tarłowa wyszła za mąż za wdowca Antoniego Lubomirskiego, zmarła w 1790 r., a jedyny syn z małżeństwa z Lubomirskim zmarł jeszcze w 1760 r. (…)

Źródło: Tomasz Sławiński, Kretkowscy w Bieżuniu (1607-1714)

 

(…) Posiadanie dóbr w województwie brzesko-kujawskim, kaliskim, płockim, mazowieckim i ziemi dobrzyńskiej zapewniało Kretkowskiemu możliwość udziału w życiu politycznym i hierarchii urzędniczej ziem, w których był posesjonatem. I tak oto 15.01.1587 r. obrany został przez sejmik radziejowski deputatem trybunalskim, z kaliskiego posłował na sejm warszawski w 1589 r., w dziesięć lat później mianowany został wojewodą płockim, ale nominację cofnięto, gdyż okazało się, że poprzedni wojewoda, Grzegorz Zieliński żyje, choć na dwór królewski dotarła wieść o jego śmierci. Zieliński zmarł w 1600 r., ale wojewodą płockim został Stanisław Krasiński. Dopiero w 1606 r. otrzymał Andrzej krzesło senatorskie na Kujawach (…)

Franciszek i Andrzej Kretkowscy, działając wspólnie, w 1694 r. zastawili niektóre wsie klucza bieżuńskiego: Seroki P. Mostowskiemu, podkomorzemu płockiemu, Mojnowo M. Chamskiemu, Jonne i Elżbiecino J. Rościszewskiemu, Obrąb A. Jeżewskiemu. Po śmierci Franciszka w 1695 r., już sam Andrzej zapisał w testamencie miasto Bieżuń i wsie Zimolza, Dąbrówki, Myślino, Siedliska, Jonne, Elżbiecino, Seroki, Mojnowo i Obrąb T. Działyńskiemu, krajczemu koronnemu, a swemu ciotecznemu bratu. Nie są znane przyczyny, dla których pominął braci przyrodnich — Feliksa i Jana, którzy w 1696 r. zakwestionowali dokonany przez brata zastaw Młodzyna i Strzeszewa Mariannie z Kępskich Krasińskiej, który to zastaw przeszedł potem na Bromirskich. Przypuszczalnie wynikało to z kwestii majątkowych, choć z testamentu Andrzeja Kretkowskiego wynika, iż pozostawił on niewielkie nadwyżki finansowe i nie był zadłużony u kuzyna. (…)

Źródło: http://mazowsze.travel

 

Oficjalny Portal Turystyczny Mazowsza

 

(…) Po przyłączeniu Mazowsza do Korony Opinogóra należała do dóbr królewskich, a jako starostwo niegrodowe oddawana była osobom zasłużonym dla tronu.

Pierwszym Krasińskim, którego król obdarował Opinogórą w 1659 r., był Jan Kazimierz (1607–1669) – dworzanin królewski, podskarbi wielki koronny, wojewoda płocki, kasztelan warszawski, płocki i ciechanowski.

W 1752 r. ostatecznie majątek podzielono na trzy części, a Opinogórę według zapisu z 1752 r. otrzymał Michał Hieronim Krasiński (1712–1784). Był on marszałkiem konfederacji barskiej. Michał Krasiński dał początek nowej linii rodu, nazywanej linią opinogórską.

W rękach Krasińskich Opinogóra pozostawała do czasów zaborów. Wówczas to majątek wszedł w skład kamery pruskiej, a jego dzierżawcą został Melchior Neumann. 

W grudniu 1806 r. na Mazowsze wkroczyły wojska francuskie. Opinogórę otrzymał Jan Bernadotte (1763–1844), marszałek Francji, książę Ponte Corvo. Nazwę miejscowości zmieniono wówczas na Opinogórę Francuską. Rządy marszałka nie trwały jednak długo. We wrześniu 1810 r. został zaproszony do objęcia tronu szwedzkiego, a w listopadzie był już koronowany jako Karol Jan XIV.

Dekretem z 20.05.1811 r. cesarz przywrócił Krasińskim prawa do tego majątku, nadając jednocześnie Wincentemu Krasińskiemu tytuł hrabiowski. Car Aleksander I potwierdził to nadanie, ale władze Królestwa Polskiego prawa Krasińskiego uznały dopiero w 1818 r. Generała niepokoiły zmiany na arenie politycznej i postawa syna, który nie interesował się gospodarką. Dlatego usilnie zabiegał na dworze petersburskim o stworzenie w Opinogórze ordynacji. Udało mu się to dopiero w 1844 r. Statut ordynacji gwarantował nienaruszalność majątku i określał, że zawsze musi on pozostawać w rękach Krasińskich, przechodząc na najstarszego syna.

Pierwszym ordynatem opinogórskim został Zygmunt Krasiński (1812-1859). Niewiele jednak mógł on w tej roli dokonać, albowiem zmarł trzy miesiące po ojcu, 23 lutego 1859 r. Kolejnym ordynatem był syn Zygmunta – Władysław. Po śmierci Władysława ordynatem został jego syn Adam Krasiński, wówczas nieletni. Przez kilka lat dobrami zarządzała jego matka – Róża z Potockich Krasińska. Pod jej rządami Opinogóra przeżywała okres rozkwitu. Adam Krasiński zmarł bezpotomnie w 1909 r., co oznaczało wygaśnięcie linii opinogórskiej.

Zgodnie ze statutem ordynację przejęła linia oboźnicka z Radziejowic. Pierwszym ordynatem z tej linii został Józef Krasiński. Nie angażował się on w sprawy opinogórskie i faktycznie od początku zarządzał nią jego syn Edward Krasiński.

Podczas I wojny światowej Opinogóra została zniszczona. Po wojnie hrabia Edward nie remontował zamku. Cały wysiłek wkładał w budowę Biblioteki i Muzeum Ordynacji Domu Hrabiów Krasińskich w Warszawie. W tym celu sprzedał nawet rodzinny majątek w Radziejowicach. Hrabia Edward Krasiński zginął w Dachau 7 grudnia 1940 r.

W styczniu 1945 r. do Opinogóry wkroczyli Rosjanie. W tym samym roku przeprowadzono w Opinogórze reformę rolną. Folwarcznym robotnikom i małorolnym gospodarzom przydzielono 21 działek, a na pozostałych gruntach założono Państwowe Gospodarstwo Rolne. (…)

Źródło: Dariusz Kalina, Lisów, Maleszowa, Piotrkowice

Rodzinne miejsca Franciszki Krasińskiej

 

(…) znad Mazowsza nadleciał kolejny ptak: Ślepowron. Stanisław Krasiński był wielką postacią swojej epoki. Z jego dziesięciu synów każdy założy własną gałąź rodową – z nich Gabriel osiadł na stałe w Maleszowej i założył własne gniazdo Krasińskich na Kielecczyźnie. (…)

 

Krasińscy z Krasnego

Krasne wedle rodowej tradycji w roku 1224 nadał książę mazowiecki Konrad - Warcisławowi, który uznawany jest za założyciela rodu. Drewniany kościół parafialny został wzniesiony i uposażony przez przedstawicieli rodu w XIV w., zapewne również w tym czasie funkcjonowała tu siedziba pańska – dwór Krasińskich. W roku 1570 świątynia spłonęła – wówczas Franciszek Krasiński, biskup krakowski i podkanclerzy wielki koronny ufundował kościół murowany. W jej podziemiach kryptach grobowych złożono szczątki zmarłych Krasińskich, pochowane uprzednio pod drewnianym kościołem.

Najstarszy grobstein poświęcony został pamięci rodziców biskupa krakowskiego, Franciszka Krasińskiego – Jana, podstolego ciechanowskiego (zm. 1546), oraz Katarzyny z Mrokowskich (zm. 1542). Biskup ten ma również swój pomnik w kościele parafialnym w Bodzentynie. Jednym z braci biskupa był Andrzej, sędzia ziemi ciechanowski, żonaty z Katarzyną z Czernickich.

Byli to rodzice Stanisława Krasińskiego, chorążego płockiego (1583), kasztelana ciechanowskiego (1587), sierpskiego (1590), podlaskiego (1593), płockiego (1596), wojewody płockiego (1600), starosty błońskiego.

Był on dwakroć żonaty: 1’ z Małgorzatą ze Staroźreb Sobiejuską, 2’ z Anną z Michowskich, którą pojął ok. 1584 r. Był on ojcem dziesięciu synów i pięciu córek.

Około roku 1576 pojawił się w okolicy Lisowa zainteresowany zakupem wsi Brody, Górki i Maleszowa wraz ze starym zamkiem (dworem obronnym) od dotychczasowych właścicieli - Kacpra i Sebastiana Duninów, z zamiarem stworzenia nowego gniazda, a z pewnością w niedługim czasie zainteresował się również kościołem parafialnym w Lisowie. - Nie był on jednak autorem budowy murowanego kościoła w Lisowie. Przeczy temu fakt następujący: gdy zmarł nie został pochowany w Lisowie, a w Krasnem, w rodowej kaplicy grobowej, gdzie Jan Kazimierz wystawił mu grobowiec (ma również pomniki grobowe od małżonki w katedrze płockiej oraz kościele parafialnym w Łomży, wystawiony przez syna Ludwika). Zatem aż do swojej śmierci, co miało miejsce 1.02.1617 r., zamek maleszowski z wianuszkiem wsi i może prawem patronatu nad kościołem lisowskim posiadali już jego spadkobiercy. Niestety brak jest jego nazwiska na terenie powiatu chęcińskiego z 1621 r., co może wskazywać na trwające dożywocie lub inne przeszkody prawne wzbraniające przedstawicielom tej rodziny.

Podczas okazowania w 1624 r. w wykazie nazwisk właścicieli ziemskich powiatu chęcińskiego jako dziedzice dóbr Maleszowa wymienieni zostali Andrzej i Stanisław Krasińscy, synowie Stanisława wojewody płockiego. Ich brat Gabriel jako dziedzic Górki i Maleszowej poświadczony został dopiero w lutym 1635 r. (…)

Z małżeństwa Gabriela i Zofii urodziło się dwóch synów: Gabriel i Mikołaj, oraz pięć córek, (…)

Wedle herbarza Niesieckiego, po śmierci Zofii Gabriel ożenił się powtórnie z Szembekówną. W tym czasie rozpoczął się w jego życiu okres służby publicznej - brał udział w wojnach kozackich, w tym w bitwie pod Beresteczkiem (1651), uczestniczył w zdobywaniu Warszawy okupowanej przez Szwedów (1656), przebywał w obozie pod Krakowem (1657). Czynnie uczestniczył również w sejmikach ziemskich w Opatowie i sejmikach generalnych odbywanych w Nowym Korczynie, jako senator brał udział w wielu sejmach, lecz pozostawał wyłącznie przy swoich poglądach – był regalistą, ale nie włączał się do działalności żadnego z działających wówczas obozów politycznych. (…) Po abdykacji króla Jana Kazimierza Gabriel Krasiński mocno zaangażował się w działalność publiczną - wyrazem podczas bezkrólewia na sejmiku generalnym w Nowym Mieście Korczynie zgłosił projekty reform prawnych – w tym skrócenia czasów procesów sadowych i zakazania wyderkafów. W tym czasie zmagał się z długotrwałą chorobą, o zmarł 12.08.1674 r. (…)

Jego najstarszy syn Gabriel żonaty był z Gronowską (h. Leliwa?), i skierował go w stronę ziemi przodków, gdzie pełnił urząd podkomorzego płockiego, zmarł bezpotomnie w 1668 r., i nie jest pochowany w Lisowie.

Tak więc dobra Maleszowa otrzymał jego młodszy brat Mikołaj Jan Krasiński. Jemu też należałoby przypisać powiększenie klucza maleszowskiego o Piotrkowice – z prawem patronatu nad tamtejszym kościołem parafialnym p.w. św. Stanisława, jak i „opiekę” nad tutejszym klasztorem bernardynów – w roku 1699 jako kasztelan małogoski (1694), podarował kościołowi temu kielich srebrny pozłacany, z napisem: Nicolaus Joannes a Krasne Krasiński Castellanus Małogostensis die 18 Augustii 1699 zapewne już wtedy jako ówczesny właściciel Piotrkowic. Był on żonaty z Katarzyną, córką Aleksandra Derszniaka, (…)

Mikołaj Krasiński postanowił nową fundację pobożną w Lisowie – szpital dla biednych (…) Czując zbliżającą się śmierć, jeszcze w 1706 r. dokonał podziału majątku między jego synów, (…) Klucz maleszowski obejmował wówczas w powiecie chęcińskim wsie: Brody, Górki, Komórki, Kuźnica Znojów, Lisów. Maleszowa, Skrzelczyce, zaś na terenie powiatu wiślickiego: Celiny, Gręboszów, Gumienice, Straszniów i Wolę Grębowicką. (…)

Miał on trzech synów i trzy córki: Teofilę zakonnicę, Franciszkę, która zmarła jako niezamężna i Barbarę, (…) Z jego synów Jan (Franciszek) złożył śluby w zakonie cystersów, Stanisław ożenił się z Teresą Ożarowską kasztelanką sanocką, zmarł ok. 1712 r. bezpotomnie (…)

Dziedzictwo maleszowskie po śmierci ojca (1706), a po śmierci brata jako całość przejął Aleksander Krasiński. Realizował on karierę najpierw jako cześnik sandomierski (1713-1714), chorąży sandomierski (1714-1724), a następnie kasztelan wiślicki (1724-1730). Żonaty z Salomeą Trzcińską, pisarzową ziemską sandomierską (zmarła 26.10.1750), z którą miał trzech synów: Stanisława, Wojciecha i Józefa (obaj ostatni zeszli bezpotomnie), i dwie córki: Teresę i Zofię (Barbarę), (…)  Salomea przeżyła swego męża, według Jana Wiśniewskiego zmarła w 1760 r., głową domu od śmierci pozostał syn Stanisław. Był on starostą ujskim (1727), nowokorczyńskim (1742-1762), przasnyskim (1752), szambelanem królewskim (1752). Żoną jego była Aniela Humiecką, (…) Z małżeństwa tego na zamku maleszowskim zrodzone zostały cztery córki. I tak Barbara wydana została za Michała Świdzińskiego, (…) Drugą córką była Franciszka Krasińska urodzona 9.03.1742 r. Pozostałe córki Stanisława to Zofia, wydana za Franciszka Wodzickiego, (…) oraz Maria (Marianna (…)

Gdy w 1751 r. zmarł bezpotomnie Błażej Jan Krasiński, starosta sztumski, nowokorczyński(?), przasnyski, opinogórski, rozpoczął się dziewięcioletni proces spadkowy, w wyniku którego w 1760 r. klucz węgrowski został przyznany Stanisławowi Krasińskiemu, dziedzicowi Maleszowej. Stało się z pewnością w związku z nadziejami, jakie pojawiły się w rodzinie Krasińskich po wieściach jakie dochodziły uszu ojca o afektach jakie czynił jego córce Franciszce - królewicz polski, syn Augusta Mocnego: Karol Krystian Wettyn. Gdy Franciszka poznała Karola w 1757 r. miała ukończonych około 14-15 lat, on urodzony w 1733 r. – miał lat 22. Urok młodości, uroda w połączeniu z łagodnością, szlachetnością i starannym wykształceniem odebranym w domu rodzinnym – musiało spowodować wzmożone zainteresowanie jej osobą, tym bardziej że miała realne szanse otrzymać majątek węgrowski (część wielkiego spadku). Zapewne wprowadzenie na salony Warszawy poprowadziła jej ciotka, Zofia z Krasińskich księżna Lubomirska, żona Antoniego. (…) Ślub odbył się cichy (…) Wedle ustaleń Kieleckiego badacza, Feliksa Rybarskiego, akt ten miał przebieg nieco inny: …ślub odbył się za indultem w wielkim poście dnia 25.03.1760 r. w pałacu Krasińskich w Warszawie. Obrządku dopełnił ks. Józef Lipiewicz gwardian zakonu bernardynów z Piotrkowic, otrzymawszy upoważnienie do tego przez ks. Jana Kantego Dymuchowskiego, proboszcza z Lisowa, który z powodu podeszłego wieku i zajęcia spowiedzią wielkanocną, nie mógł sam osobiście przybyć do Warszawy. Ojciec Franciszki przygotowany był chyba na te „niespodzianki” i wiedział o „tajnym” ślubie Karola i Franciszki, który miał miejsce przecież w pałacu Krasińskich w Warszawie. - Tym zatem „nowinkom” należy przyznać moc sprawczą tego, że podwarszawski majątek Węgrów stał się wianem dla pary młodej – za przyzwoleniem i zgodą reszty rodziny Krasińskich.

Wnet o rzeczy całej dowiedział się król ojciec, August III Mocny, który potraktował ślub syna jako niebyły. Brak akceptacji ze strony teścia spowodować musiał kłopoty młodego małżeństwa, tym bardziej, że mocno niepewne były plany objęcia tronu polskiego po ojcu. (…)

W tym miejscu pozwalamy sobie przypomnieć raz jeszcze tezę, że autorem przemian architektonicznych na terenie Maleszowej i Piotrkowic był Stanisław Krasiński, ojciec Franciszki, a stało się to po 1757 r. Po pierwsze zdecydował się na wzniesienie nowego mauzoleum rodzinnego – z tego powodu wzniósł kaplicę, wewnątrz której znalazło się Loreto – tu też polecił się pochować. Stary zamek stojący na wyspie w Maleszowej został „obudowany” dodatkowymi pomieszczeniami, od frontu, czyli od północy pojawił się dziedziniec paradny otoczony dwoma, symetrycznie usytuowanymi pawilonami/oficynami (jedna z nich to dwór) oraz dobudowanymi doń stajniami i wozowniami (tzw. kurnik i stajnie z wozowniami). (…) Właśnie on (a nie Tarnowski syn/ojciec) na wzgórzu w Piotrkowicach zaczął budowę rezydencji nie mającej analogii ani przed ani potem - czterech narożnych kamienic, którego jednak dzieła za życia swego nie ukończył. Te cztery kamienice zgromadzone wokoło dziedzińca, na którym stanęła tylko studnia - nieodparcie nasuwa się skojarzenie z czterema jego córkami. Byłaby więc to specyficzna rezydencja wiejska otoczona zielenią - od strony południowej wzgórza założone zostały winnica i figarnia, w tyle zamku ogród, zaś na sąsiedniej Ostrej Górze zwierzyniec. Wszystkie te inwestycje mogły być realizowane wówczas, gdy o rękę Franciszki starać począł Karol Wettyn. O ich potajemnym ślubie wiedział – jak przewidujący ojciec pragnął zatrzeć różnice społeczne i ekonomiczne jakie istniały pomiędzy jego rodziną a rodziną królewską. (…)

Śmierć Stanisława Krasińskiego, dziedzica dóbr Maleszowa i Węgrów, przyszła 16.05.1762 r. Dobra Maleszowa otrzymała siostra Franciszki Maria (Marianna), która wyszła (przed 1765 r.) za Joachima hrabiego na Czoborze Tarnowskiego, h. Leliwa, Franciszka zaś otrzymała dobra Węgrów. Tymczasem losy Karola Wettyna, został przesądzony z chwilą objęcia tronu Rosji przez carycę Katarzynę w 1763 r. na tron Kurlandii i Semigalii powrócił przy pomocy wojsk rosyjskich Ernest Jan Biron, sam zaś Karol oblężony w pałacu Mitawie, pozbawiony pomocy ze strony Polski – skapitulował. W tym też czasie jako wierny adiutant przy boku Karola Wettyna występował (od 1762) Kazimierz Pułaski. Karol ostygł w zapałach w stosunku do Franciszki i w 1763 r. wyjechał na stałe do Drezna, nie wykazywał przy tym najmniejszej uwagi na małżonkę i jej potrzeby. Franciszka tułała się po Polsce – bywała w rezydencji swojego szwagra w Sulgostowie, pomieszkiwała w klasztorach klarysek i dominikanek w Krakowie, u Sakramentek w Warszawie, a najczęściej u ciotki Zofii Lubomirskiej w Opolu Lubelskim. Dopiero w 1775 r. nie bez pomocy ze strony ciotki Zofii Lubomirskiej oraz cesarzowej Marii Teresy królewicz zdecydował się zabrać żonę do siebie, do zamku Elsterwerda w dzisiejszej Brandenburgii.

W rok później, po uznaniu małżeństwa, Sejm Rzeczpospolitej zabezpieczył tzw. dożywocie Franciszce jako żonie królewiczowa polskiego. Franciszka mocno wspierała przedsięwzięcie, w jakie zaangażował się Karol. Książę związał się z konfederatami barskimi, licząc, że dzięki ich pomocy odzyska nie tylko tron Kurlandii i Semigalii ale sięgnie po koronę polską… Jak wiemy dzisiaj, nic z tych planów politycznych nie spełniło się, konfederacja upadła, uciekać z kraju musiał skazany zaocznie na śmierć Kazimierz Pułaski, zaś Franciszka wyzbyła się majątku Węgrów i chyba ostatecznie straciła kontakt z rodziną w Polsce. Za to pocieszona została w inny sposób. Prawie „na Mikołaja”, dnia 7.12.1779 r. na świat przyszła Maria Krystyna Albertyna (…), poślubiła w 1797 r. księcia Karola Emanuela Sabaudzkiego (1770-1800) z rodu Carignan, a po jego śmierci - księcia de Montléart, z którym zamieszkała w Paryżu. Synem z jej pierwszego małżeństwa był Karol Albert (1798-1849), król sardyński w latach 1831-1849, a wnukiem – Wiktor Emanuel II (1820-1878), pierwszy król zjednoczonych Włoch. (…)

Źródło: Janów – przewodnik turystyczny (http://www.janow.pl)

Gmina Janów i Okolice

 

(…) Gmina wiejska Janów położona jest w województwie śląskim (powiat częstochowski). Zajmuje ona płn.-wsch. część Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

 (…) W 1851 r. dobra złotopotockie przejął generał hrabia Wincenty Krasiński. Przez kilka miesięcy 1857 r. przebywał tu jego syn, wielki polski poeta i dramatopisarz Zygmunt Krasiński. Potem, na skutek koligacji rodzinnych, Złoty Potok stał się własnością Raczyńskich (do 1945 r.). (…)

 

Dworek Krasińskiego

Wielki poeta i dramatopisarz Zygmunt Krasiński (1812-1859) trzykrotnie gościł na Jurze wraz z rodziną. Jej piękno tak urzekło ojca poety, Wincentego Krasińskiego, dawnego generała wojsk napoleońskich, że zakupił dobra złotopotockie dla swego syna, Zygmunta (1851 r.).

Poprzednim właścicielem Złotego Potoku był Cyprian Pintowski. Oprócz klasycystycznego dworku z 1829 r. należały do niego ruiny XVI-wiecznej budowli, nazywanej zamkiem.

Po raz pierwszy Krasiński odwiedził tutaj ojca w 1852 r. Na dłużej, wraz z żoną i dziećmi, przyjechał w połowie 1857 r. (lipiec-wrzesień). Wtedy też nieoczekiwanie zmarła tu jego czteroletnia córka, Elżbieta. Po tym zdarzeniu Krasiński na stałe wyjechał do Paryża.

Obecnie w dworku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Ten klasycystyczny obiekt zdobi od frontu ganek wsparty na dwóch parachtoskańskich kolumn. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się meble, obrazy i rzeźby,będące dawną własnością Krasińskich i Raczyńskich.

Należą do nich m.in.: portrety Elżbiety Krasińskiej i Wincentego Krasińskiego, autorstwa F. Winterhaltera, rysunkowy portret poety w wieku dziecięcym oraz zbiorowy portret jego dzieci. (…)

Pałac Raczyńskich

Dzieje obecnego pałacu sięgają 1581 r. Początkowo miał on postać dworu obronnego z wieżą. W 1625 r. budowla, nazywana już zamkiem, stała się własnością Jana Korycińskiego, a następnie Koniecpolskich. Potem władali nim Potoccy, Bironowie i Szaniawscy.

W 1829 r. przejął go Stanisław Leski, który tuż obok wybudował parterowy dworek. W 1851 r. zadłużone dobra złotopotockie od Cypriana Pintowskiego odkupił gen. Wincenty Krasiński. Wkrótce też zrujnowany zamek przebudował na pałac w stylu neoklasycystycznym (1856 r.). W 1877 r. zamieszkała w nim Maria Beatrix Krasińska, najstarsza córka poety Zygmunta Krasińskiego. Po jej ślubie z Aleksandrem Raczyńskim pałac został gruntownie wyremontowany i zyskał nowy, bogaty wystrój wnętrz. (…)

Źródło: Wincenty Krasiński, Życie społeczno-kulturalne Warszawy i Królestwa Polskiego, Praca zbiorowa pod redakcją Romana F. Kochanowicza, Tadeusza Skoczka, Warszawa-Opinogóra 2016

 

Magdalena Bral

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

 

Związki Wincentego Krasińskiego z kościołami na terenie północnego Mazowsza (Opinogóra, Pałuki, Krasne, Ciechanów)

 

(…)

Michał Hieronim Krasiński (1712−1784), dziadek Wincentego, dał początek nowej linii rodu Krasińskich, nazywanej linią opinogórską.

W 1774 r. majątek po Michale przeszedł w ręce jego syna Jana Krasińskiego (1756−1790), posła na Sejm Czteroletni, zaś po jego śmierci prawo do Opinogóry przeszło na jego nieletniego syna Wincentego Krasińskiego Po pierwszym rozbiorze Polski Opinogóra stała się własnością skarbu pruskiego. Krasińscy nadal zachowali tytuł starostów opinogórskich i zarządzali majątkiem.

W 1807 r., na mocy dekretu wydanego przez Napoleona I w Tylży, ziemie starostwa opinogórskiego przyznane zostały księciu Pontecorvo, marszałkowi Janowi Bernadotte. Rządy marszałka nie trwały długo, we wrześniu 1810 r. wyjechał do Szwecji, gdzie zaproponowano mu objęcie tronu. Wówczas Wincenty Krasiński wystąpił o donację opinogórską do Napoleona i uzyskał ją na mocy dekretu cesarskiego z 20.05.1811 r. Wraz z donacją przyznany mu został tytuł hrabiego Cesarstwa Francuskiego.

W 1815 r. uzyskał także potwierdzenie nadania dóbr Opinogóra przez cara Aleksandra I .

Jednak generał Krasiński nie od razu osiadł w Opinogórze, liczył bowiem na możliwość pozyskania Krasnego − siedziby rodowej Krasińskich. Posiadanie Krasnego dodawałoby rangi i splendoru Wincentemu.

Pierwotnie biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński (1714−1800) zapisał ten majątek ojcu Wincentego Janowi Krasińskiemu pod warunkiem, że ten spłaci dług zaciągnięty na dobrach i wypłaci odpowiedni ekwiwalent swemu bratu Adamowi Krasińskiemu (1764−1808).

Ojciec generała nie wywiązał się ze zobowiązań i Krasne pozostało w posiadaniu stryja generała Adama Krasińskiego, ożenionego z Katarzyną Burską.

Małżeństwo to miało troje dzieci: Martę, Konstantego i Joannę. Adam Krasiński zmarł w 1808 r., wkrótce potem zmarła Marta oraz Konstanty. W tej sytuacji kierowanie majątkiem w Krasnem powierzono Katarzynie, jednak zadanie to okazało się ponad jej siły. Decyzją rodziny opiekunem jej został Wincenty Krasiński. Początkowo opieka miała charakter czysto formalny, gdyż generał uczestniczył w kampanii napoleońskiej.

Zainteresowanie Wincentego majątkiem w Krasnem ożywiło się dopiero w 1815 r., gdy generał powrócił do Warszawy.

Po śmierci Katarzyny Krasińskiej został on prawnym opiekunem jej nieletniej córki Joanny, która była teraz dziedziczką Krasnego.

Joanna zamieszkała u Wincentego Krasińskiego w pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. W 1819 r. wyszła za mąż za Augusta Krasińskiego, a tym samym generał stracił możliwość przejęcia Krasnego.

(…)

 

 

 

Sławomir Jakubczak

Kancelaria Sejmu RP

 

Związki Wincentego i Zygmunta Krasińskich z Krasińskimi z linii zegrzyńskiej

 

(..)

Obserwując starania generała Wincentego Krasińskiego o utworzenie ordynacji opinogórskiej wiele osób zastanawiało się, której linii Krasińskich przyzna on pierwszeństwo do jej dziedziczenia, gdyby Zygmunt Krasiński się nie ożenił i nie miał potomstwa. Kajetan Koźmian w liście z 15 czerwca 1840 r. zapytał wprost generała: „Jaką linię Krasińskich przeznaczasz na ordynatów: Augusta, Józefa czy Izydora”.

Rozstrzygnięcie nastąpiło w statucie ordynacji zatwierdzonym przez cara Rosji 17 lipca 1844 r. W akcie tym przyjęto, że w przypadku wygaśnięcia linii fundatora, to jest braku męskich potomków Wincentego Krasińskiego, ordynacja przejdzie na najstarszego potomka z linii Józefa Wawrzyńca Krasińskiego z Zegrza, a gdyby i ta wygasła to na linię Augusta Krasińskiego z Krasnego.

Linii generała Izydora Krasińskiego w ogóle nie uwzględniono, przyjmując w dalszej kolejności prawo do sukcesji dla potomków w linii żeńskiej. Koźmian, wymieniając na pierwszym miejscu Augusta Krasińskiego, sądził chyba, że jest on faworytem z racji bliskiego spowinowacenia z generałem, przez poślubienie jego stryjecznej siostry, Joanny córki Adama Krasińskiego. August był częstym gościem generała, który chyba go nie lubił i miał do niego o coś pretensje. Wybór linii oboźnińskiej nie był więc zaskoczeniem, bo powszechnie wiedziano o starej przyjaźni generała z Józefem Wawrzyńcem Krasińskim i bliskich kontaktach z jego synami, ale przecież zasadnicze znaczenie miał fakt bliskości genealogicznej w linii męskiej, co brano pod uwagę już w momencie podjęcia starań o ordynację.

Wspólny przodek obu linii był dość odległy, bo w osobie Ludwika Krasińskiego kasztelana ciechanowskiego zm. 1644 r. (związki pokrewieństwa pomiędzy wymienionymi w tekście przedstawicielami rodziny Krasińskich zawiera załączona uproszczona tablica genealogiczna), ale bliższe kontakty między nimi zapoczątkowane zostały w czasie dzielenia schedy po bezpotomnie zmarłym w 1752 r., najbogatszym w XVIII w. przedstawicielu rodu Krasińskich, Błażeju staroście przasnyskim.

W wyniku tych podziałów bracia Adam i Michał Krasińscy dostali m.in. dobra Krasne oraz dobra Opinogóra, natomiast bracia Antoni i Jan Krasińscy klucz Krasnosielec oraz klucz płodownicki, a ponadto Kazimierz, syn Antoniego dostał starostwo nowomiejskie.

Pałac w Warszawie dziedziczyli wspólnie bp Adam Krasiński i Kazimierz Krasiński. W 1765 r. Adam Krasiński sprzedał go Rzeczypospolitej za 600 tys. zł, z zastrzeżeniem „konserwowania na zawsze herbu Korwin i dożywocia na jednej oficynie oboźnemu w. koronnemu Krasińskiemu”, który to dożywocie wkrótce odsprzedał za 108 tys. zł.

Antoni Krasiński (zm. 1762), syn Jakuba kasztelana ciechanowskiego i Barbary z Kuklińskich, kasztelan zakroczymski od 1750 r., wszedł w posiadanie dużej części dóbr zegrzyńskich w ziemi zakroczymskiej drogą kupna od braci Zgierskich (…) . W 1755 r., dobra te składały się z miasteczka Zegrze, wsi Jachranka, Zagroby, Knery i Wyki oraz części wsi: Skubianka, Izbica, Wola Zgierska. Uzyskał też prawo patronatu do kościoła parafialnego w Zegrzu, a ponieważ zastany stary kościół nie odpowiadał jego ambicjom, ufundował nowy, murowany, poświęcony w 1758 r. Kościół ten stał się nekropolią rodową na blisko półtora wieku, a po przejęciu przez władze rosyjskie, trumny i epitafia zostały przeniesione w 1893 r. do nowego kościoła w Woli Kiełpińskiej.

Te dobra oraz odziedziczone po stryju biskupie stanowiły fundament majątku Kazimierza Krasińskiego. Wojskowe wykształcenie, w szkole kadetów w Luneville, oraz zetknięcie z francuską kulturą dworską i światem polityki europejskiej dały mu niezbędne kwalifikacje do kariery w służbie publicznej. Rozpoczął ją od „posłowania na sejmy” oraz służby wojskowej, w której uzyskał stopień generała lejtnanta wojsk koronnych. W dniu 20.03.1763 r. został oboźnym wielkim koronnym. Urząd ten pełnił aż do upadku Rzeczypospolitej, gdyż jego starania w 1781 r. o urząd wojewody mazowieckiego nie przyniosły efektu. W konfederacji barskiej nie wziął bezpośredniego udziału, ale wspierał ją finansowo. Jednemu z przywódców konfederacji, biskupowi kamienieckiemu Adamowi Krasińskiemu, na prośbę króla Stanisława Augusta, udzielił gościny w Zegrzu w 1772 r.

(…)

                                                                                                                              Kim byli Krasińscy z Zegrza dla Wincentego Krasińskiego?

                                                                                                                              Kazimierz Krasiński jako założyciel jednej z najważniejszych linii rodu

                                                                                                                              był bardzo szanowaną postacią w całej rodzinie, jego olejny portret

                                                                                                                              został umieszczony w galerii wielki przodków.

                                                                                                                             Józef Wawrzyniec to przyjaciel od czasów młodości, relacji z którym nie

                                                                                                                              zakłóciły różne wybory polityczne. Jego synowie to nie tylko przyjaciele

                                                                                                                              Zygmunta, ale dla osamotnionego generała niemal najbliższa rodzina

                                                                                                                              i na co dzień, i w świątecznych momentach. Zygmuntowi Krasińskiemu

                                                                                                                             Józef Wawrzyniec był bliski jak prawdziwy stryj czy ojciec chrzestny, ale

                                                                                                                             oceniał go surowo za działalność literacką, uważając za miernego

                                                                                                                             i wtórnego twórcę.

                                                                                                                             Stanisław i Karol Krasińscy to przyjaciele z dzieciństwa i młodości,

                                                                                                                            na których pomoc i wsparcie mógł liczyć przez całe życie.

                                                                                                                            W bezpośrednim kontakcie z nimi był pełen miłości, troskliwości

                                                                                                                            i uprzejmości. W korespondencji ze swoimi intelektualnymi przyjaciółmi

                                                                                                                            nazywał ich „miernymi”, „ograniczonymi”, w najlepszym przypadku

                                                                                                                           „poczciwymi” lub „zacnymi”. Te oceny chyba nie są chyba w pełni                                                                                                                                           sprawiedliwe. Krasińscy z Zegrza angażowali się w sprawy ojczyzny.

Poczynając od konfederacji barskiej po powstanie listopadowe, zawsze byli na właściwym miejscu, zgłaszając się do wojska i wykazując się męstwem na polu walki. Przyczyniali się do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, wprowadzając nowinki gospodarcze w rolnictwie i hodowli, upowszechniając fachowe czasopiśmiennictwo, umożliwiając też większy dostęp do kultury, dzięki publikacjom własnych utworów oraz działając jako mecenasi i opiekunowie artystów.

(…)

Źródło: www.ziemianie.org.pl

 

AKTUALNY STAN DAWNYCH SIEDZIB WIEJSKICH POLSKIEGO ZIEMIAŃSTWA

(…)

4. Siedziby gospodarstw rolnych (spółdzielnie, stadniny koni), firm i uczelni.

(…)

Przykład: Dwór murowany klasycystyczny w Woli Suchożebrskiej koło Siedlec, początkowo należał do Czartoryskich rezydujących na stałe w Siedlcach. Po rozbiorach przeszedł w ręce Grzybowskich, od których kupił je Ignacy Marcinkowski.

W 1889 r. Wolę Suchożebrską kupił Karol Krasiński właściciel 645 ha ziemi.

W 1935 r. dwór nabył Zdzisławowi Koziełł – Poklewski, a do 1945 roku właścicielką była Zofia Makowiecka. Po 1945 – w dworze mieściła się izba porodowa, mieszkania, Ośrodek Pracy Twórczej siedleckiej Wyższej Szkoły Rolniczo – Pedagogicznej, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, a w 1994 r. wydzierżawiły go Sokołowskie Zakłady Mięsne i dziś jest tam ich pensjonat. (…)

Źródło: Wikipedia

 

Sterdyń (do 30.12.1999 Sterdyń-Osada) – dawne miasto,

obecnie wieś w Polsce położona w woj. mazowieckim, w pow. sokołowskim, siedziba gm. Sterdyń

(…)

W 1737 r. król August III Sas nadaje wsi prawa miejskie, które traci ona w 1869 za czynny udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Miasto prywatne położone było w ziemi drohickiej województwa podlaskiego. Po Janie Stanisławie dobra sterdyńskie dziedziczy jeden z jego synów – Antoni Ossoliński (starosta sulejowski, poseł i elektor w 1764 r. z ziemi drohickiej). Antoni rozpoczyna w 1778 r. budowę kościoła parafialnego, w stylu późnobarokowym i przystąpił do przebudowy sterdyńskiego pałacu istniejącego już przed 1770. Budowę kościoła zakończył w 1783 r. Stanisław z Tęczyna hr. Ossoliński (poseł na Sejm Czteroletni z powiatu mielnickiego) – syn Antoniego. Konsekracji dokonał w dniu 2.06.1811 r. ks. Wojciech Leszczyc Skarszewski, biskup lubelski. Stanisław zakończył też przebudowę pałacu według projektu znanego architekta Jakuba Kubickiego.

Stanisław Ossoliński żeni się z Józefą Morstin z Raciborska k. Krakowa, z którą miał córkę Emilię urodzoną w 1790 r. w Sterdyni, a zmarłą w 1869 r. w Krakowie. Emilia zaślubiła w 27.09.1809 r. swego bliskiego krewnego, wnuka stryjecznego dziada Aleksandra, Józefa Wawrzyńca Krasińskiego z Radziejowic herbu Ślepowron (1783-1845 lub 1847), syna Anny Ossolińskiej i Kazimierza Krasińskiego.

W roku 1822 Emilia i Józef Krasińscy z powodu nieuregulowanych wobec siebie zobowiązań finansowych doprowadzają w roku 1829 do publicznej licytacji dóbr sterdyńskich, w wyniku której kupują je Jan i Anna z Kleckich Łubieńscy i pozostają w ich rękach do roku 1839.

W tymże 1839 r. Józef Wawrzyniec Krasiński odkupuje Sterdyń od Jana i Anny Łubieńskich. Emilia i Józef Wawrzyniec mają pięcioro dzieci: Mariannę, Stanisława, Karola-Joachima, Paulinę i Adama-Henryka.

Na mocy działów przeprowadzonych między dziećmi dziedziczką Sterdyni zostaje Paulina (1816-1893), która w 1844 r. wydaje się za Ludwika Górskiego h. Boża Wola (1818-1908). Ludwik Górski doprowadził dobra sterdyńskie do rozkwitu. Między innymi urządził na nowo, w stylu angielskim, przypałacowy park. Ludwik i Paulina nie pozostawili potomstwa.

Paulina przepisuje Sterdyń Kazimierzowi Krasińskiemu (1850-1930 – synowi jej brata: Adama-Henryka). Kazimierz obejmuje dobra po śmierci Ludwika Górskiego w 1908 r., które pozostają w rękach rodziny Krasińskich do reformy rolnej.

(…)

Źródło: wilanow-palac.pl

Pasaż Wiedzy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Mityczne pochodzenie rodów szlacheckich

Joanna Orzeł

 

W piśmiennictwie XVI–XVIII w. prowadzono debatę na temat istoty szlachectwa. Część szlachty twierdziła, że jest ono przekazywane we krwi. Inni zaś stali na stanowisku, że decydują o nim indywidualne zasługi. Jednak nawet oni uważali, że długa tradycja rodu dopełnia zalet człowieka. (…)

Najpotężniejsze rody szlacheckie pragnęły się odwoływać co najmniej do czasów początków swych państw. I tak magnateria z terenów Wielkiego Księstwa Litewskiego miała ułatwione zadanie dzięki mitowi palemońskiemu. Opowiadanie o przybyciu na ziemie litewskie Palemona z pięciuset rzymskimi patrycjuszami wskazywało też ich herby: Róża, Kolumna, Ursyn, Centaur. Do nich odwoływali się m.in. Czartoryscy, Sapiehowie, Krasińscy, Lubomirscy, Sanguszkowie, Denhoffowie, Zamojscy, Tyszkiewiczowie. Walkę o przynależność do tej grupy prowadzili Pacowie. Początkowo nie pojawili się tu Radziwiłłowie, jednak dzięki mecenatowi nad twórczością Macieja Stryjkowskiego szybko naprawiono to „przeoczenie”. Najbardziej poczytny pisarz historii litewskiej spopularyzował pochodzenie rodów litewskich od Rzymian. Nie bez powodu były to rody magnackie – coraz silniejsze, coraz bogatsze, coraz potężniejsze. Siłę współczesną chciano potwierdzić zaszczytną genealogią. (…)

Źródło: www.powiat-plonski.pl

 

Najciekawsze Kościoły Powiatu Płońskiego

Strona wykonana z wykorzystaniem informacji i fotografii zawartych na stronach Diecezji Płockiej (Serwis Diecezji Płockiej)

(…)

Od drugiej połowy XVII w. Smardzewo stało się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. Niemal do końca XX w. należało do parafii w Sarbiewie. W 1680 r. kasztelan zakroczymski Adam Bieliński wystawił w Smardzewie kaplicę. Konsekrował ją bp Ludwik Załuski w 1711 r. W tej kaplicy umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Bocheńskiej. Sprowadził ją do Smardzewa wojski ciechanowski i właściciel Gruduska Stefan Krasiński. W 1752 r. Teresa z Zielińskich Radzimińska, podkomorzyna ciechanowska ufundowała nowy kościół modrzewiowy, który konsekrował 8 listopada 1772 r. bp Jan Dembowski, sufragan kujawski. W 1915 r. świątynię spalili wycofujący się Rosjanie. Obraz Matki Bożej został ocalony i wywieziony do Królewa. W 1930 r. staraniem proboszcza sarbiewskiego ks. Romualda Konopki, rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła według projektu Jerzego Raczyńskiego i Juliusza Żukowskiego. Budowę ukończono przed II wojną światową. W czasie II wojny światowej cudowny obraz Matki Bożej przewieziono do Sarbiewa. Dnia 2 lutego 1980 r. bp Bogdan Sikorski erygował w Smardzewie parafię pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: cudowny obraz Matki Bożej z XVII w., monstrancja – wotum bpa Załuskiego z 1711 r.

(…)

Źródło: agad.gov.pl

Katalog wystawy

(…)

22. Tablica descendentów Stanisława Krasińskiego

Zbiór dokumentów papierowych 2835

 

Powstałe w XIX w. drzewo genealogiczne rodu Krasińskich, choć wygląda dość niepozornie zawiera wiele ciekawych informacji o skrupulatnie wymienionych potomkach Stanisława Krasińskiego (1558-1617), wojewody płockiego. Można zauważyć, że od tego przodka pochodził nie tylko słynny wieszcz, Zygmunt Krasiński, ale także Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Wielkiego, uwieńczonego Konstytucją 3 Maja i książę Adam Jerzy Czartoryski, polityk, dyplomata i twórca jednego z podstawowych stronnictw Wielkiej Emigracji, „Hotelu Lambert”. Jak widać z informacji umieszczonych powyżej schematu rozpisanie tej genealogii miało nie tylko cele poznawcze, ale przede wszystkim twórcy chodziło o udowodnienie pokrewieństwa dla celów spadkowych. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie kolorów poszczególnych figur (kobiety oznaczano trójkątem, mężczyzn kółkiem), zgodnie z zasadą, że kolor przechodzi na osoby o tym samym nazwisku, czyli po ojcu.

(…)

Heraldyka

(…)

 

                                                              Herb Ślepowron.

                                                              Wizerunek na dokumencie z 1819 r. z potwierdzeniem tytułu hrabiowskiego

                                                              nadanego przez Napoleona I w roku 1811 generałowi Wincentemu Krasińskiemu.

 

(…)

Źródło: grudusk.com

 

Historia: Wiksin

 

Kategoria: Historia, Opublikowano: 12.03.2007

 

Pierwotnie ta miejscowość zwana była Wilksin. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1444 r. (…)

W XVI w. nazwę zapisywano jako Wilkszyn. Współczesna nazwa pojawiła się dopiero w końcu XVIII wieku. Zapewne jeszcze w XVII w. ta miejscowość należała do miejscowych rycerzy. W końcu tegoż stulecia sąsiedni Grudusk stał się własnością Krasińskich herbu Ślepowron, zapewne również Wiksin został przez nich wykupiony i stał się wyłącznie ich własnością.

Wiksin po raz pierwszy wymieniany jest w rodowodzie Krasińskich pod datą 1720, gdy Antoni Krasiński syn Pawła odstępuje wsie Grudusk i Wilksin bratu Adamowi.

Po bezpotomnej śmierci Adama Krasińskiego w roku 1745 r., jego bracia (synowie Pawła) podzielili się dobrami po bracie. Wśród dóbr, jakie przejął Stanisław Krasiński wymienia się Grudusk i Wilksin. Stanisław zamieszkał w Grudusku, tam urodził się jego jedyny syn Wojciech.

Wojciech Krasiński, który w drugiej połowie XVIII w. przejął te dobra po ojcu mieszkał początkowo w Grudusku, ale około 1773 r. wybrał na swoją siedzibę właśnie Wilksin, wybudował tutaj swój dwór i właśnie tu urodziło się przynajmniej dwóch, z czterech jego synów. W metrykach urodzenia w parafii gruduskiej widnieją takie zapisy. W Wiksinie urodzili się zapewne: Erazm i na pewno Izydor oraz Chryzanty. (…)

Wiksin jeszcze w końcu XVIII w. stanowił własność Krasińskich. Dane z 1784 r. jako dziedzica wskazują ojca wyżej wymienionych, Wojciecha Krasińskiego. Nie znamy daty jego śmierci, wydarzyło się to zapewne na przełomie XVIII i XIX stulecia. Po jego śmierci dobra gruduskie oraz Wiksin zostały wyprzedane, (…)

Źródło: tygodnikilustrowany.pl

 

Tygodnik Ilustrowany, 18 maja 2015

Ciechanowskie historie
Krubin
Ryszard Małowiecki

 

(…) W roku 1856 majątek w Krubinie włączono do ordynacji opinogórskiej – Krasińscy wykupili zadłużenia i dzierżawy rozbudowując swe dobra. Tak jak poprzednicy i ten folwark oddali w dzierżawę – w 1866 r. A. Zawidzkiego zastąpił L. Radwan (był też w 1870 r.). Za jego gospodarzenia musiano dokonać uwłaszczenia i wydzielono aż 36 osad na 133,5 morgach. Niemal 1,5 hektara na osadę – mało – i uwłaszczeniu musieli szukać sobie dodatkowych źródeł utrzymania. Zaznaczenie w 1870 r. obecności cieśli sugeruje, że prowadzono tu jakieś prace budowlane. W latach 1874-78 kolejnym dzierżawcą był S. Wodziński i wtedy przez pola majątku wytyczono i zrealizowano linię kolejową; w 1876 r. notowano już dróżnika kolejowego. (…)

Wedle publikacji z 1883 r. Krubin liczył 19 domów i już 184 mieszkańców, istniała karczma, a część ziemi podlegała folwarkowi opinogórskiemu. To ostatnie o tyle ważne, że musiały być jeszcze jakieś części miejscowości, chyba te dawno kupione gospodarstwa. Opracowana niedługo później mapa ukazuje zabudowę Krubina (20 domów) w dość ciasnym układzie, przy drodze prowadzącej prosto od folwarku do traktu sońskiego – dziś ul. Krucza. Dzierżawił folwark wówczas S. T. Żurawski. Nie znając czasu powstania cegielni przypuszczam tylko, że mogła powstać na krótko przez Wielką Wojną, a w każdym razie parę zachowanych tu najstarszych domów (np. ul. Krubińska 31) ma formę charakterystyczną dla ceglanego budownictwa 1 ćw. XX w.

W 1923 r. spalił się w cegielni dom, w którym mieściła się szkoła – musiało więc w tym rejonie istnieć już znaczące zagospodarowanie. Pojawiła się więc druga część dzisiejszego Krubina. W tym okresie dzierżawcą folwarku miał być Leźnicki, ale w 1926 r. pisano iż właścicielem (??) folwarku jest B. Kownacki; majątek obliczono jeszcze na 265 ha. Jako właściciela cegielni wymieniono A. Lewińskiego. Trzy lata później, z fundacji Edwarda Krasińskiego, wzniesiono drugi budynek dla zarządcy czy dzierżawcy, w formie dworu, stykający się ze starszym dworkiem.

Wedle mapy z około 1935 r. istniał Folwark Krubin z 4 domami oraz osada przy cegielni, mająca także 4 domy. (…)

Niemcy zawładnęli tak folwarkiem (w 1942 r. dyrektorem był tu niejaki Voges), jak i cegielnią, którą znacznie rozbudowali i zmodernizowali. Może też oni doprowadzili do zakładu bocznicę kolejową. Ponadto włączyli administracyjnie Krubin do Ciechanowa.

Po ucieczce Niemców dokonano parcelacji folwarku Edwarda Krasińskiego między, jakoby, tylko 11 rolników. Doliczono się – o dziwo – aż 308 hektarów (omyłka?). Protokół z kwietnia 1945 r. informuje, że folwarkiem opiekuje się B. Wójcik,(…)

Źródło: www.tlw.waw.pl

 

Referat wygłoszony 21.01.2005 r. na zebraniu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.

 

Hanna Bojczuk

Hrabia Henryk Hubert Krasiński (1833-1890)

 

Hubert Henryk Antoni Krasiński, z przydomkiem Korwin, urodził się 30.10.1833 r. w rodzinnej posiadłości Regimentarzówka, wsi leżącej u źródeł Taszliku, w powiecie czehryńskim na Ukrainie (po 1946 r. wieś przyjęła nazwę Dibriwka). Pochodził z ukraińskiej linii rodu Krasińskich, pieczętujących się herbem ślepowron. Był jednym z trojga dzieci, dwóch synów i jednej córki hrabiego Teodora Piotra Krasińskiego (1798-1870) i hrabianki Konstancji Kotiużyńskiej herbu Przyjaciel, podkomorzanki czerkaskiej i czehryńskiej, córki Antoniego Kotiużyskiego (1767-1837) oraz Józefy z domu Zwierzchowskiej.

Protoplastą ukraińskiej linii rodu Krasińskich był Antoni Krzysztof Krasiński, hrabia z Krasnego, syn Felicjana, podkomorzego ciechanowskiego, który w 1723 r., po upadku państwa, opuścił Królestwo Polskie, ożenił się na Litwie z Aleksandrą Januszewicz i wraz z nią osiadł na Ukrainie. Jego wnuk, syn Józefa Krasińskiego (1726-1768) Kajetan Franciszek Krasiński (1757-1814), w 1808 r. kupił wieś Regimentarzówkę, którą po nim odziedziczył jego syn Teodor Piotr Krasiński, późniejszy sędzia pokoju w powiecie czehryńskim, właściciel dóbr: Regimentarzówka, Pisarzówka i Budurowa w powiecie czehryńskim. (…)

Henryk Hubert Krasiński, wychowany w wysoce intelektualnej atmosferze, kontynuując tradycję rodu, w którym od pięciu pokoleń mężczyźni posiadali wykształcenie uniwersyteckie, zafascynowany botanicznymi zainteresowaniami swojego ojca, postanowił studiować medycynę. (…)

Henryk Hubert Krasiński studiował medycynę w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Petersburgu w latach 1850-1855. W tym czasie carska Rosja prowadziła na Krymie wojnę z Turcją i jej sprzymierzeńcami. Zapotrzebowanie na lekarzy było ogromne. Młody Krasiński liczył się z ewentualnością przymusowego wyjazdu na front. Pisał o tym w listach do matki. (…)

Zrozpaczona matka pojechała do Petersburga, aby u wpływowych znajomych szukać pomocy dla syna. Pomoc ta okazała się na tyle skuteczna, że młody adept medycyny, co prawda został wysłany do Odessy, ale nie na front, a na stanowisko lekarza miejskiego. W 1856 r., już po zakończeniu wojny, powrócił do Regimentarzówki gdzie wspólnie z bratem Edmundem (1843-1883), zarządzał rodzinną posiadłością. Wkrótce też, bo w 1863 r., ożenił się z rosyjską hrabianka Julią Olgą Naumów (1840-1926), która w posagu otrzymała majątek Neswatkowa.

W Regimentarzówce młody Krasiński świadczył bezpłatną pomoc lekarską dla okolicznych mieszkańców. (…)

O jego charakterze i szlachetnym sercu świadczył fakt, że w swoim majątku, w Regimentarzówce, założył niewielki szpitalik dla biednych chorych, w którym własnym kosztem utrzymywał lekarza internistę, aby ten mógł opiekować się chorymi podczas jego nieobecności w majątku.

W 1875 r. Hubert Krasiński wyjechał do Paryża, gdzie przez okres trzech lat, pod kierunkiem Ludwika Pasteura specjalizował się w bakteriologii i higienie. (…)

Pisał rozprawy naukowe, wygłaszał odczyty na uniwersytetach w Paryżu, Oslo i Petersburgu. Zwiedził Francję, Czechy i kraje południowo- słowiańskie. W 1877 r. powrócił do kraju. Osiedlił się  u swoich krewnych w Warszawie, gdzie kontynuował swoje badania naukowe w dziedzinie bakteriologii. (…)

Hubert Krasiński sam projektował urządzenia kanalizacyjne dla Warszawy. Krytycznie odnosił się do postanowień ówczesnego Zarządu Miasta Warszawy, dotyczących metod zaopatrywania mieszkańców miasta w miękką wodę wiślaną. Polemizował z Władysławem Leppertem, zwolennikiem czerpania i uzdatniania wody z Wisły.

Zdaniem Krasińskiego, Warszawa, podobnie jak Paryż, Wiedeń czy też Odessa powinna być zaopatrywana w twardą wodę czerpaną ze źródeł artezyjskich, których była wystarczająca ilość zarówno w samym mieście jak i w jego okolicach. (…)

Podkreślał fakt dużych zasług w tej sprawie ówczesnego prezydenta Warszawy generała Sokratesa Starynkiewicza (1820-1902), to jest budowy kanalizacji miejskiej.

W 1879 r. Hubert Henryk Krasiński zainteresował się działalnością Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, którego prezesem był wówczas Henryk Hoyer (1834-1907). (…)

Na tym samym posiedzeniu, w dniu 18.03.1879 r., Hubert Krasiński został przyjęty do Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, które miało wówczas 85 członków czynnych, czyli miejscowych. Od tego czasu Krasiński uczestniczył w posiedzeniach naukowych tegoż Towarzystwa, a także w posiedzeniach, utworzonej w dniu 13.12.1881 r., w łonie tego Towarzystwa Komisji Sanitarnej, później, w 1883 r. przemianowany na Komitet Sanitarny, który od 1885 r. działał pod nazwą Komitet do spraw Higieny Publicznej (komitet Higieny Publicznej). Jednym z pierwszych zadań Komisji Sanitarnej, było opracowanie programu działania dla lekarzy i urzędów państwowych, na wypadek wybuchu epidemii cholery. (…)

A ponieważ w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim nie było jeszcze wówczas warunków dla tych badań, postanowiono skorzystać z Pracowni Chemicznej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, którego dyrektorem był wówczas kuzyn Huberta Krasińskiego, Ludwik Krasiński (1833-1895), bogaty ziemianin, właściciel m.in. Ursynowa, niegdyś zwanego Rozkoszą.

Doktor Hubert Krasiński był miłośnikiem sztuki. W czasie swego pobytu w Warszawie sporo czasu poświęcał sztuce. Wspierał finansowo młodych artystów i budowę nowego gmachu Zachęty. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim nadał mu dyplom członka honorowego.

W 1883 r. Krasiński przeniósł się do Krakowa, gdzie przy ulicy Wolskiej 12, wybudował estetyczny budynek, w którym spędził ostatnie lata życia. (…)

Podczas swego pobytu w Krakowie Krasiński włączył się do prac Komitetu budowy pomnika Adama Mickiewicza (1798-1855). (…)

W Krakowie Krasiński cieszył się dużym uznaniem wśród swojej sfery. Został wybrany w skład delegacji polskich stanów, którą wysłano do Wiednia z szeregiem postulatów. Postulaty te przedłożono cesarzowi Franciszkowi Józefowi I (1830-1916). Podczas wizyty w Wiedniu arcyksiążę austriacki Ranier w imieniu cesarza zaproponował Krasińskiemu przyjęcie austriackiego tytułu hrabiowskiego. Krasiński nie przyjął tej propozycji. Odmowę motywował względami  narodowymi. Zadowolił się potwierdzeniem prawnie odziedziczonego po przodkach tytułu hrabiowskiego, nadanego w 1775 r. przez cesarzową Marię Teresę (1717-1880), wszystkim członkom rodu Krasińskich, zamieszkałych w państwie rosyjskim i austriackim. Hubert Krasiński, przez Franciszkę Krasińską (1744-1796), był spokrewniony z włoskim domem króla Karola Humberta I (1844-1900). To z jego pomocą Krasiński organizował akcję zapomogową dla polskich emigrantów osiadłych we Włoszech. W podobnej sprawie, pomocy finansowej i socjalnej, jeździł też do Konstantynopola, do ówczesnego sułtana tureckiego Abdula Hamida (1842-1918).

W 1882 r. Krasiński był jednym z członków delegacji Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego na II Zjazd Przyrodników i Lekarzy w Pradze Czeskiej, któremu przewodniczył Karol Chodounsky, członek korespondent TLW. (…)

Podczas swego pobytu w Krakowie w 1883 r. Krasiński opublikował m.in. ciekawą rzecz o rzekomej szabli króla polskiego Jana III Sobieskiego (1629-1696) z wyprawy wiedeńskiej w 1683 r. Szabla ta była eksponowana w zbiorach carskiego Ermitażu w Petersburgu.

Krasiński opublikował sporo prac o tematyce bakteriologicznej oraz społeczno-politycznej i historycznej. Niektóre z nich, takie jak np. Listy z Ukrainy, Na Wołyniu, podpisywał kryptonimem (X.Y..). Niektóre teksty poprzedzał fragmentami poezji swego kuzyna Zygmunta Krasińskiego (1812-1859). Na przykład Przyczynek do historii farmacji w Polsce zaopatrzył w motto: „ wszystko nam dałeś – co dać mogłeś Panie” Z. Kr. Swoje Uwagi o modelach na pomnik dla Mickiewicza, które zadedykował Doktorowi Mikołajowi Zyblikiewiczowi, poprzedził mottem: „Bądź tą przegraną, której cel daleki co przegrywając – wygrywa na wieki: Z.KR.

Henryk Hubert Krasiński w 1863 r. zawarł związek małżeński z rosyjską hrabianka Julią Olgą Naumów (1840-1926), z którą przez kilka początkowych lat małżeństwa mieszkał w rodzinnej Regimentarzówce. Z tego małżeństwa urodziło się pięcioro dzieci. Syn Henryk Piotr i cztery córki: Maria, Zofia, Franciszka i Elżbieta.

W kołach inteligencji warszawskiej był znany jako medyk żywo poświęcający się nauce. Zmarł w Paryżu 18 grudnia 1890 r. jego zwłoki przewieziono z Paryża do niezbyt odległego od Regimentarzówki Złotopola na Ukrainie. (…)

W okresie swego pobytu w Krakowie Henryk Hubert Krasiński zakupił niewielki majątek w Mszanie Dolnej koło Limanowej. Tam też przed rewolucją 1918 r. jego syn, Henryk Piotr Krasiński, ostatni właściciel Regimentarzówi, przywiózł część pamiątek rodzinnych, takich jak portrety i renesansowe krzesła. Na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej istnieje, wyodrębniony ogrodzeniem, mały cmentarzyk osiadłej w Mszanie Dolnej rodziny Huberta Krasińskiego. (…)

Henryk Hubert Krasiński był członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych: członkiem Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Towarzystwa Farmaceutycznego, Towarzystwa Lekarskiego Wileńskiego, Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Towarzystwa Lekarzy Rosyjskich w Moskwie, Klubu Historyków Czeskich i Towarzystwa Tatrzańskiego.

Był odznaczony włoskim orderem św. Maurycego i św. Łazarza – Grande Croce oraz francuską odznaką Legii Honorowej.

W zbiorach Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie znajduje się rękopis pióra Huberta Krasińskiego zatytułowany: „Zastosowanie elektryczności, galwanizmu i magnetyzmu do sztuki lekarskiej”. Praca pochodzi z lat 1853-1855, tj. z okresu jego studiów w Akademii Medyko-Chirurgicznej w Petersburgu.

Źródło: mazowieckieskarby.pl

 

Blichowo - Kościół pod wezwaniem Świętej Anny

 

Parafia została erygowana w połowie XIV w., choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1441 r. Z 1501 r. pochodzi wiadomość, że kościół pw. Św. Anny był w złym stanie, bez dachu. Kolejny kościół wzniesiono po 1576 r., dobudowując do niego kaplicę, która została rozebrana w 1590 r. Istniał on do początków XVIII w. Gruntownie został przebudowany lub wystawiony na nowo w latach 1725-1728, staraniem proboszcza ks. Wawrzyńca Żywickiego, (…)

Do parafii Blichowo w 1779 r. przyłączono kościół parafialny pw. Św. Aleksego w Łubkach. Parafia powstała prawdopodobnie w XV w. Drewniany kościół wyposażony był w trzy ołtarze. Nową Świątynię, która dotrwała do 1880 r., wystawił w r. 1750 Błażej Krasiński.

Kościół w Blichowie pod wezwaniem św. Anny jest wpisany do rejestru zabytków. Przed kościołem znajduje się murowana dzwonnica z połowy XIX w.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Lustro_Twardowskiego

 

Lustro Twardowskiegorenesansowe zwierciadło wykonane z metalu.

Do naszych czasów zachowały się dwa lustra związane z legendą o Panu Twardowskim. Oba wykonano prawdopodobnie w Niemczech na początku XVI w. Ich przeznaczenie nie jest do końca jasne. Jak chce tradycja miały być to przedmioty używane przez średniowiecznych i renesansowych alchemików do wykonywania różnych sztuk magicznych.

Pierwsze zwierciadło przechowywane jest w zakrystii kościoła parafialnego w Węgrowie. Trafiło tam na początku XVIII w. za sprawą rodziny Krasińskich, która miała przekazać je jako votum na wyposażenie nowego domu zakonnego księży komunistów.”

„Jedyne wystawiane na widok publiczny lustro Twardowskiego pochodzące z Węgrowa jest pęknięte na trzy części i zmatowiałe. Wykonane zostało z białego metalu, prawdopodobnie stopu srebra i złota. Jest to przedmiot o wymiarach 56 na 46,5 cm, oprawiony w czarną drewnianą ramę, na której widnieje napis w języku łacińskim Luserat hoc speculo magicas Twardovius artes, lusus at iste Dei versus in obseqvium est (Bawił się tym lustrem Twardowski, magiczne sztuki czyniąc, teraz przeznaczone jest na służbę Bogu).

Według hipotezy Pantalejmona Juriewa (1904-1983, literat i dziennikarz), na powierzchni lustra znajdują się niewidoczne gołym okiem sztychy dwóch postaci – kobiety i diabła. Rzut tego obrazu ma się ujawniać pod wpływem silnego strumienia światła”

Źródło: mazowsze.szlaki.pttk.pl/345-pttk-mazowsze-zespol-palacowo-parkowy

 

Radziejowice

„Wieś w pow. żyrardowskim położona nad rzeką Pisią Gągoliną, ok. 12 km na płd.-zach. od Grodziska Mazowieckiego.

Przez ok. 300 lat – od XV do początku XVIII w. należała do rodu Radziejowskich, krótko Ossolińskich, a do wybuchu II wojny światowej stanowiła własność Krasińskich. (…)

Obecny kształt pałac uzyskał dopiero na przełomie XVIII/XIX w., gdy przeszedł w ręce Krasińskich, co zapobiegło jego dalszej dewastacji. Oboźny koronny Kazimierz Krasiński przebudował pałac, a projekt i kierowanie pracami powierzył słynnemu architektowi Jakubowi Kubickiemu, który nadał smukłemu zameczkowi styl romantycznego gotyku o cechach budowli obronnej, zaś pałacowi nadano cechy klasycystyczne. Obie budowle połączył ostrołukowymi krużgankami. Wnętrza pałacowe otrzymały bogatą dekorację sztukatorską i malarską, a w mansardzie urządzono mały teatr (działał do 1869 r.). Wokół posiadłości założono park krajobrazowy w stylu angielskim ze stawem. W końcu XIX w. w elewacji frontowej dobudowano portyk toskański, a w elewacji ogrodowej dwa balkony wsparte na żeliwnych kolumnach.

Piękny pałac był chlubą Krasińskich, do którego chętnie zapraszali artystów. Bywali tu m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz i mieszkający w pobliskiej Kuklówce Józef Chełmoński.

Szczególną inicjatywą i zasługami dla kultury wykazał się Edward hrabia Krasiński (1870-1940). Był ostatnim właścicielem Radziejowic, ostatnim ordynatem dóbr opinogórskich oraz zarządcą Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Prócz tego napisał wiele opracowań pamiętnikarskich dokumentujących historię Mazowsza i Warszawy. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalno-społecznym. Współtworzył warszawski Teatr Polski oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości w Warszawie.

Przyjaźnił się z wieloma postaciami świata kultury, w tym z Henrykiem Sienkiewiczem. Niejednokrotnie wspierał ich twórczość. E. Krasiński zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1940. Pamięć zasłużonego dla polskiej kultury i nauki hrabiego czci pomnik znajdujący się w pobliżu bramy prowadzącej do pałacu. Obelisk składa się z popiersia i cokołu z okolicznościowym napisem o treści: „Edward Krasiński 1870-1940, przyjaciel artystów, urodzony w Radziejowicach, zamordowany w Dachau, Amor patriae nostra lex”. Te ostatnie słowa doskonale charakteryzują hrabiego, a po polsku brzmią „miłość Ojczyzny naszym prawem”.

Zdewastowaną w czasie II wojny rezydencję gruntownie odrestaurowano w l. 1956-1964 ze środków Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1965 pełni funkcję domu pracy twórczej łącząc ją z działalnością muzealną, koncertową i popularyzatorską. (…)

Źródło: Piotr Libicki. Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu. Dom Wydawniczy „Rebis” Poznań 2009.”

Źródło: www.infona.pl

Bieżuńskie Zeszyty Historyczne > 2017 > 31 > 62-98

 

Biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński (1714-1800). Szkic do studium biograficznego.

Wojciech Jerzy Górczyk

 

Abstrakt

Artykuł na podstawie referatu wygłoszonego na konferencji naukowej "Nowe spojrzenie na postać Andrzeja Zamoyskiego" w Bieżuniu 24.04.2017 r. Adam Stanisław Krasiński przyszedł na świat 4.03.1714 r. w rodzinie Jana i Elżbiety Krasińskich h. Ślepowron. Adam już w wieku 19 lat czynnie uczestniczył w życiu politycznym Rzeczpospolitej. W 1733 r. wraz z ojcem Janem popierał Stanisława Leszczyńskiego, towarzyszyli mu w Gdańsku a następnie w Królewcu, gdzie przystąpili do konfederacji dzikowskiej w obronie króla. Po powrocie do kraju, dzięki poparciu Załuskich, został proboszczem i dziekanem łęczyckim a następnie kanonikiem płockim. Adam w 1751 r. zasiadał w Trybunale Koronnym. Dzięki dalszemu poparciu Załuskich i Jerzego Augusta Mniszcha został sekretarzem wielkim koronnym w 1752 r. W 1753 r. został kanonikiem gnieźnieńskim a w 1758 r. był rekomendowany do biskupstwa chełmińskiego, którego jednak nie otrzymał. Mniszech wyjednał Adamowi Stanisławowi Krasińskiemu biskupstwo kamienieckie, na które nominację otrzymał 24 września 1759 r., a w styczniu 1760 r. został konsekrowany na biskupa. Okazuje rozczarowanie brakiem reakcji papieża na porwanie przez Nikołaja Repnina senatorów w tym biskupów Kajetana Sołtyka i Józefa Andrzeja Załuskiego. Andrzej Hieronim Zamoyski na znak protestu przeciw temu wydarzeniu złożył urząd kanclerza. Bp. Adam Krasiński bierze czynny udział w pracach nad konstytucją. Kieruje Deputacja Formy Rządu. W nocy z 2 na 3 maja 1791 r. przewodniczył obradom stronnictwa patriotycznego w Pałacu Radziwiłłowskim a następnie tej samej nocy wraz z innymi zwolennikami Konstytucji udał się do domu marszałka Stanisława Małachowskiego i jako pierwszy podpisał tzw. „Asekurację”. Konstytucja 3 maja wprowadza w życie idee Kodeksu Zamoyskiego. Co ciekawe, Jan Matejko malując obraz Konstytucja 3 maja 1791 r. pominął w nim postać bp. Adama Stanisława Krasińskiego a uwiecznił Andrzeja Hieronima Zamoyskiego.

Źródło: Tradycja Mazowsza, powiat mławski. Przewodnik subiektywny.

Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa 2016. Autor: Leszek Zygner

 

Grzebsk (gmina Wieczfnia Kościelna)

(…) Grzebska fara to jeden z najstarszych zachowanych kościołów drewnianych z terenu powiatu mławskiego. Został on wzniesiony na miejscu starszego kościoła w 1712 r. dzięki staraniom ks. Kwiatkowskiego, plebana z Czernic Borowych. Świątynia pw. św. Leonarda konsekrowana została dopiero 14.10.1753 r. przez bp Jana Krasińskiego, sufragana chełmińskiego i zarazem archidiakona płockiego. Kościół był remontowany kilkakrotnie w XIX i XX w. (…)

 

Lipowiec Kościelny (siedziba gminy)

Najstarsza wiadomość na temat wsi pochodzi z 1413 r., a dotyczy rabunku krzyżackiego na dobrach Macieja z Lipowca. Wieś w tym czasie stanowiła własność szlachecką i była siedzibą parafii, która po raz pierwszy pojawia się w źródłach w 1429 r., choć powstała zapewne na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. wieś należała do rodu Ciołków, z których wywodził się Stanisława Ciołek z Lipowca, pisarz w kancelarii króla Aleksandra Jagiellończyka. To on właśnie w 1532 r. wzniósł kościół parafialny w Lipowcu, po którym zachowała się tablica fundacyjna. W XVIII w. wieś była własnością Mostowskich, a w XIX w. Krasińskich i Podczaskich. Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób powstańców styczniowych poległych pod Kęczewem 31 marca 1864 r. (…)

Źródło: Z biegiem Biebrzy. Przewodnik historyczno-etnograficzny pod redakcją Artura Gawła i Grzegorza Ryżewskiego, Białystok – Suchowola 2012.

(…)

Grzegorz Ryżewski - Wojny i klęski

Ziemie nadbiebrzańskie w przeciągu dziejów nawiedzały liczne wojny, klęski i nieszczęścia, które odcisnęły swe piętno na historii, ludziach i krajobrazie kulturowym. Po niektórych z tych wydarzeń zostały ślady materialne, które, wędrując nadbiebrzańskimi szlakami, możemy oglądać i dziś jeszcze. Po innych została tylko wzmianka utrwalona w archiwalnych dokumentach lub zapiskach kronikarskich. W rozdziale tym chciałbym przywrócić pamięć o niektórych strasznych wydarzeniach dotykających te ziemie oraz pokazać miejsca, które są pamiątką, pomnikiem, cmentarzem, krzyżem czy kapliczką – ofiarą dziękczynną lub błagalną. (…)

Trzeba też pamiętać, że ci, którzy zaangażowali się przeciwko Moskwie zostali ukarani konfiskatami majątków. Za udział w wojnie Krasińskim skonfiskowano folwarki: Knyszyn, Dobrzyniewo, Zubole, Klewianka, Zabiele, Grodzisk, Szpakowo, Bagno, Milewskie, Śliwno, Kruszewo, Konowały. (…)

 

Grzegorz Ryżewski - Ludzie Biebrzy

Kraina biebrzańska jest krainą szczególną i ludzie też tu są po trosze szczególni. A na pewno coś noszą w sobie osobliwego – pisał w swoim przewodniku pt. Szlakiem urokliwości biebrzańskiej jeden z największych znawców i miłośników tych ziem pisarz Mikołaj Samojlik. W rozdziale tym będzie mowa o ludziach, którzy swoje życie lub swoją pracę związali z ziemiami nadbiebrzańskimi, (…)

Pominąłem także niektóre postacie bardzo wybitne, lecz moim zdaniem mniej związane z terenami nadbiebrzańskimi poprzez swoje życie i dokonania. Do takich należą Zamoyscy (Jan (zm. 1605), kanclerz i hetman wielki koronny, starosta knyszyński i tykociński oraz jego syn Tomasz (zm. 1638), wojewoda podlaski, kanclerz, starosta m.in. knyszyński i goniądzki), Czapscy, Krasińscy (Wincenty, generał oraz jego syn Zygmunt, jeden z największych polskich poetów), Braniccy (Izabela z Poniatowskich i jej mąż Jan Klemens (zm. 1771), hetman wielki, kasztelan krakowski, pan na Białymstoku), byli dziedzicami lub dzierżawcami terenów nadbiebrzańskich, jednak ich główna działalność i dokonania koncentrowały się gdzie indziej. Drugim powodem jest to, że wymienione rody i ich poszczególni przedstawiciele są doskonale znani i opisani w literaturze historycznej. (…)

Źródło: http://www.czasbrodnicy.pl

 

Pamięci ofiar. 3.10.2012

(…) - Mój dziadek, który został zamordowany w lasach pod Bachotkiem, nazywał się Mikołaj Ostrowski i miał wtedy 52 lata - wyjaśnia jego wnuk, rolnik ze Zbiczna, Roman Antoni Ostrowski. - Był rolnikiem ze Zbiczna. W artykule B. Schuetza i S. Bilskiego w „Szkicach Brodnickich” pojawił się błąd. Dziadek mieszkał w Zbicznie, a nie, jak napisano, w Żmijewie. Urodził się w 1887 r. w Szabdzie i od ślubu z Heleną Rutecką mieszkał już w Zbicznie, gdzie wspólnie prowadzili sześciohektarowe gospodarstwo. Dziadek był murarzem i wykonywał cmentarne nagrobki i pomniki, dokonywał remontów przy kościele w Żmijewie i stawiał w Zbicznie budynki gospodarskie u Krasińskich czy Czajkowskich. (…)

Radosław Stawski

Źródło: https://pokrzydowo.edupage.org

Dawne Pokrzydowo

Od średniowiecza do rozbiorów

(…)

Kto mieszkał w Pokrzydowie w roku 1765?

 

Źródła z 1765 r. wymieniają również 9 rodzin chłopskich mieszkających w Pokrzydowie. Pełnorolnymi gospodarzami byli w tym czasie: 1) Walenty Błaszkiewicz, który uprawiał ponad 36 morgów ziemi, 2) Jan Kapteyna (posiadał starą chałupę, stodołę, i szachulcową szopę, hodował 2 woły, 1 konia, 1 krowę i 1 jałówkę, obsiewał 32 morgi gruntu), 3) Bartłomiej Figurski (posiadał podobne gospodarstwo i wielkość inwentarza, obsiewał 40 morgów ), 4) Kazimierz Czołkowski (posiadał starą chałupę, stodołę, szopę, dachy budynków wymagały napraw; hodował po 2 woły, konie i krowy i 1 jałówkę; obsiewał 37,5 morga), 5) „Jakub Kapteyna ma chałupę podpartą, stodołę i szopę w szachulec stare, dachy złe; wołów ma 2, koni 2, krowę 1; sieje mrg 24”, 6) Paweł - kowal („chałupę dopiero stawia w szachulec, stodoła w szachulec dobra, dach dobry; wołów 2, konia 1, krowę 1, sieje mrg. 27¼”), 7) Jan Kozłowski (obsiewał 30 morgów), 8) Jan Krasiński - karczmarz (oprócz morgów karczemnych obsiewał 19¾ morga), 9) Tomasz Kapteyna („ma chałupę, stodołę, szopę w szachulec stare, dachy ladaco; wołów 2, koni 2, krowę 1, sieje mrg. 37¼.”).

(…)

Tekst Radosław Stawski

Źródło: www.agad.gov.pl

 

Sumariusz Metryki Koronnej, Księga MK 189 z Archiwum Głównego Akt Dawnych

Opracował Janusz S. Dąbrowski

Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2014-2018

(…)

Uwagi: Strony 1-6 puste, nie numerowane. Tom pisany kilkoma rękami. Na okładce wytłoczono złocony napis, uszkodzony, informujący, że jest to rejestr przywilejów kancelarii Jerzego Ossolińskiego z lat 1643-1648. Numer pierwszy odnosi się do księgi, natomiast drugi, po ukośniku, do całego zbioru dokumentów Władysława IV zapisanych w Metryce Koronnej

 

Regesty

 

1/3966

k. 1–2v

Warszawa, 30 lipca 1643

Król zezwala Ludwikowi Krasińskiemu a Krasne kasztelanowi ciechanowskiemu na cesję starostwa płockiego jego synowi Wojciechowi Krasińskiemu. Po jej dokonaniu w aktach publicznych będzie dzierżył starostwo dożywotnio, mając jurysdykcję grodzką, miasta Płock, miasteczka Płońsko (Płońsk), Bielsk, wsie Drogoń (Drogan) z folwarkiem, Chełpowo z folwarkiem, Cekanowo (Czekanów) z folwarkiem, Troszyn (Troszin), Wyków (Wykowo), Kępa (Kempa), Powsino, Dziarnowo, Winiary (Winary). Wyjątkiem wieś Dzierzązno (Dzierzazna) z folwarkiem należącą tytułem dożywocia do małżonki kasztelana ciechanowskiego1 – wraz z cłem wodnym na Wiśle przynależnym do starostwa płockiego. Ze starostwa płacić ma do skarbu kwartę. Dokument podpisany przez Władysława IV i Jakuba Maksymiliana Fredrę regenta kancelarii.

j. łac.

1 Kryska Agnieszka kasztelanka raciążska, córka Stanisława, Boniecki, XII, s. 199.

(…)

 

67/4032

k. 63v–64

Warszawa, 2 czerwca 1644

Król zezwala by Agnieszka Kryska z Drobnina wdowa po Ludwiku Krasińskim kasztelanie ciechanowskim i staroście płockim scedowała swe dożywocie na wsi Dzierzążnia (Dzierzazna) przynależnym do starostwa płockiego scedowała na swego syna Dominika Krasińskiego a Krasne. Po dokonaniu cesji przed aktami publicznymi Krasiński będzie posiadał dożywotnio wieś Dzierzążnia (Dzierzazna) z przynależnościami i dochodami, wpłacając do skarbu duplę kwarty. Dokument podpisany przez Władysława IV i Jakuba Maksymiliana Fredrę regenta kancelarii.

j. łac.

(…)

 

77/4042

k. 70v–71v

Warszawa, 3 czerwca 1644

Feria sexta post festa octav. Sacratissimi Corporis Christi

Król zezwala na oblatowanie w aktach kancelarii większej przez ręce Jana Białoskórskiego poniższego listu.

Władysław IV przychylając się do prośby Wojciecha Krasińskiego starosty płockiego, którego chcąc zachęcić do dalszych prac dla dobra publicznego, zezwala, by wójtostwo albo sołectwo we wsi Dzierzążnia (Dzierzazna) w starostwie płockim, wakujące po śmierci Ludwika Krasińskiego a Krasne kasztelana ciechanowskiego, ojca Wojciecha, wykupił z rąk obecnych posesorów. Po dokonaniu tego, Krasiński będzie posiadał dożywotnio wsią z przynależnościami i dochodami, a po jego śmierci wieś będzie podlegała wykupowi. Grodno, 20 IX 1643.

Dokument podpisany przez Władysława IV i Jakuba Maksymiliana Fredrę regenta kancelarii.

j. łac.

(…)

 

224/4189

k. 191–192

Warszawa, 30 grudnia 1644

Król zezwala Helenie Borukowskiej (de Borkow) wdowie po [Janie] Duczmińskim (Duczymińskim) sędzi ziemskim zakroczymskim1, na scedowanie starostwa janowskiego w województwie mazowieckim2 Stanisławowi Krasińskiemu kasztelanowi ciechanowskiemu. Po dokonaniu tego Krasiński będzie posiadał starostwo dożywotnio, płacąc corocznie duplę kwarty do skarbu. Dokument podpisany przez Władysława IV.

j. łac.

1 Zob. Boniecki, VI, s. 73.

2 W dokumencie mylnie, że dzierżawa znajduje się w woj. płockim.

(…)

 

606/4571

k. 586–587

Warszawa, 18 marca [1647]1

Król zezwala Agnieszce Kryskiej de Drobnin, wdowie po kasztelanie ciechanowskim [Ludwiku] Krasińskim, staroście płockim na scedowanie wsi Dzierzązna w starostwie płockim na jej syna Dominika Krasińskiego. Po dokonaniu tego przed aktami publicznymi Dominik Krasiński dożywotnio będzie 195 posiadał wieś z przynależnościami i dochodami, z których będzie płacił corocznie duplę kwarty do skarbu rawskiego.

Dokument podpisany przez Władysława IV.

j. łac.

1 Data „Anno ut supra”.

(…)

 

620/4584

k. 603 – 609v

[1647]

Król dla poślubionej za radą senatu drugiej żony, królowej Ludwiki Marii Gonzagi księżnej Mantui, Nivers, Retelu (Rhetaliae), [hrabiny] Montferrat, dziedziczki rodu Gonzagów, wyposażonej w 500 000 złotych polskich posagu (dotis) zgodnie z paktami zawartymi przez posłów wysłanych do arcychrześcijańskiego króla Francji, król za zgodą stanów na sejmie walnym ustanawia równej wysokości wiano (contradotis), na dobrach królewskich Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, w proporcji 2/3 z Polski, 1/3 z Litwy. Królowa na (dochód roczny) w wysokości 200 000 złotych polskich otrzymuje: w Koronie Rajgród, Grudziądz, Tucholę, Świecie, Łomżę, Luboml, Ujście i Piłę, Kampinos (Kapinosum) z Młodzieszynem, zaś w Wielkim Księstwie Litewskim Jurborg1 (pierw. zapisano Turborcum) z Nową Wolą2, leśnictwo Upita oraz wszystkie wsie i folwarki, Bobrujsk, Sokółkę leśnictwo i wszystkie przynależności. Królowa może w pełni zarządzać dobrami, będzie jej przysługiwało prawo patronatu kościelnego. Dobra te zostaną oddane królowej z zapisami tak, jak na hipotece, i będzie z nich korzystała dożywotnio, także jako wdowa. Poddani dóbr przekazanych królowej winni jej posłuszeństwo; mają też płacić podatki 200 uchwalone na sejmach i zgodnie ze zwyczajem oddawać na rzecz państwa podwody, konie i wykonywać inne powinności. Ponieważ nadania dokonywane są z zastrzeżeniem praw obecnych posesorów. zanim nastąpi fizyczne przekazanie dóbr, dwa tysiące florenów węgierskich z czystego złota rocznie, płatnych z żup wielickich. Królowa może dysponować kwotą stu tysięcy z posagu i zgromadzonych pieniędzy, zapisem testamentowym, czy w inny sposób, a zwłaszcza spadkobiercom płci męskiej, w ich braku żeńskiej. Warszawa, 5 XII 1646.

Świadkowie: Łubieński Maciej arcybiskup gnieźnieński, prymas; Krosnowski Mikołaj arcybiskup lwowski, administrator opactwa czerwińskiego; Gniewosz Wojciech Mikołaj de Olexow biskup kujawski i pomorski; Szołdrski Andrzej biskup poznański; Gembicki Andrzej biskup łucki; Tyszkiewicz (Tyskiewic) Jerzy biskup żmudzki; Leszczyński Andrzej biskup nominat chełmiński podkanclerzy koronny; Pstrokoński Stanisław biskup chełmski; Zaremba (Zaręmba) Stanisław biskup kijowski; Parczewski [Piotr] biskup smoleński3; Szczawiński (Sczawiński) Szymon wojewoda brzeski kujawski, starosta łęczycki i golubski; Potocki Stanisław de Potok wojewoda podolski, starosta halicki, kołomyjski; Warszycki Stanisław wojewoda mazowiecki; Niemiera Stanisław wojewoda podlaski; Grudziński Andrzej wojewoda rawski; Abrahamowicz Mikołaj wojewoda mścisławski; Weyher (Weiher) Jakub wojewoda malborski, starosta bytowski; Donhoff Gerhard wojewoda pomorski, starosta malborski i kościerzyński; Bykowski [Przemysław]4 kasztelan sieradzki; Radziejowski Mikołaj kasztelan łęczycki; Krasiński Jan Kazimierz kasztelan płocki;

(…)

Ujejski Tomasz sekretarz królewski i wielu innych urzędników, dworzan i posłów ziemskich zgromadzonych na sejmie.

Dokument podpisany przez Władysława IV i Stanisława Skarszewskiego regenta kancelarii.

j. łac.

1 Pierwotnie zapisano Turborcum, potem „T” przerobiono na „J”.

2 Nowa Wola – ob. Wierzbołów.

3 W dok. „Parzniewski”, zostawiono puste miejsce na imię.

4 Puste miejsce na imię.

(…)

Źródło: www.dworypogranicza.pl

 

Starawieś

Nad rzeką Liwiec, 9 km na północny zachód od Węgrowa, przy dawnym trakcie handlowym prowadzącym z Łukowa do Gdańska leży Starawieś. Pierwotnie, w latach 70. XV w., nosiła nazwę Jakimowice i należała wówczas do Stanisława z Kosowa. Obecną nazwę przyjęła w XVI w. Była wówczas wraz z puszczą starowiejską i Węgrowem własnością litewskiego rodu Kiszków. (…)

Rezydencję tę odziedziczył syn Jana Radziwiłła i Elżbiety Zofii Hohenzollern (1589-1629), Bogusław ks. Radziwiłł (1620-1669), koniuszy i chorąży wielki litewski, feldmarszałek szwedzki i generalny namiestnik Prus Książęcych w latach 1657-1669, ożeniony z Marią Anną Radziwiłłówną, córką stryjecznego brata, Janusza Radziwiłła. Chociaż rzadko w niej przebywał z powodu licznych podróży zagranicznych, udziału w różnych bitwach i potyczkach, posłowania na sejm i intensywnej działalności politycznej, kilkakrotnie ją przebudował, dokonują kilku istotnych zmian, zwłaszcza w latach 1655-1661, kiedy to na końcach elewacji frontowej dobudował dwie wieże pokryte hełmami i wzmocnił fortyfikacje. W 1664 r. sprzedał całym starowiejski majątek Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu (1607-1669), podskarbiemu wielkiemu koronnemu. Przez całe bez mała stulecie należał on do rodziny Krasińskich i nosił wówczas nazwę Krasnydwór. W 1759 r. Barbara Korwin Krasińska (1740-1789) otrzymała go w formie posagu, wychodząc za mąż za Michała Świdzińskiego (1736-1788) herbu Półkozic, (…)

Po śmierci Sergiusza Golicyna Stara Wieś ponownie znalazła się w rękach rodziny Krasińskich, którzy w roku 1905 sprzedali ją Aleksandrowi Gerliczowi (1837-1907) herbu Lis, (…)

W czasie II wojny światowej cały majątek znalazł się we władaniu Niemców, a w pałacu stacjonowały małe oddziały Wermachtu. W 1944 wojsko sowieckie rozgrabiło wyposażenie ruchome pałacu i zniszczyło elementy dekoracyjne wnętrz. Po zakończeniu działań wojennych urządzono w nim szkołę, a w czasie wakacji organizowano kolonie. Mieścił się tam również magazyn Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". W 1966 r. pałac przeszedł na własność Narodowego Banku Polskiego. (…)

W 2003 r. zarządzenie MSWiA przywrócono Starej Wsi jej pierwotną nazwę Starawieś.

Źródło: ulicamiwarszawy.blogspot.com/2013/11/krolikarnia.html

 

KRÓLIKARNIA

(...)

Wybudowany w najwyższym punkcie warszawskiej skarpy wiślanej klasycystyczny pałac zwany Królikarnią, jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych budowli Warszawy. Zlokalizowany przy ulicy Puławskiej 113a na Mokotowie, otoczony mnóstwem zieleni, klasycystyczny pałac jest dziełem architekta - Dominika Merliniego i wzniesiony został w latach 1782-1786. Swoją nazwę zawdzięcza czasom saskim, kiedy to Agust II Sas postanowił założyć na tamtym terenie zwierzyniec, a konkretnie hodowlę królików, które miały stać się celem podczas królewskich polowań. (…)

W roku 1879 Królikarnia padła ofiarą pożaru. „Tygodnik Ilustrowany” tak opisuje owo zdarzenie: „ pożar wybuchł tak gwałtownie, iż wszelki ratunek okazał się niemożliwym. Śliczny budynek, którego wnętrze zdobiło mnóstwo dzieł sztuki […] stoi dziś w szczątkach, sczerniałych od ognia, smutnych, jak każda ruina.” Odbudowana przez ówczesnych właścicieli, w roku 1889 trafiła w ręce Marty hr. Krasińskiej. W roku 1939 oraz 1944 podczas Powstania Warszawskiego została ponownie zniszczona. 

Decyzja o odbudowie pałacu zapadła w 1948, a ukończona została dopiero 1965 r. Z pałacowych wnętrz zniknęły wówczas bogate zdobienia  i dekoracje, a ich pomieszczenia przeznaczone zostały na zbiory rzeźb słynnego polskiego rzeźbiarza – Xawerego  Dunikowskiego.

(…)

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_Ordynacji_Krasińskich_w_Warszawie

 

Biblioteka Ordynacji Krasińskich w Warszawie 

Biblioteka Ordynacji Krasińskich w Warszawie istniała w latach 1844-1944. Jej twórcą był hrabia Wincenty Krasiński, który od początku XIX w. gromadził zbiory artystyczne, muzealne i biblioteczne. (…)

Historia

W 1844 Wincenty Krasiński utworzył Ordynację Krasińskich, która została ustanowiona jako właściciel biblioteki rodu. Publiczny charakter zyskała biblioteka ordynacka w 1860 r., w związku z włączeniem do niej, z inicjatywy Ludwika Krasińskiego, kolekcji Konstantego Świdzińskiego. W latach następnych zbiory, udostępniane badaczom od roku 1863, rozrastały się zarówno dzięki systematycznym zakupom, jak i licznym darom, zapisom testamentowym i depozytom.

W pierwszej dekadzie XX w. do rozwoju Biblioteki przyczynił się znacznie Adam Krasiński, porządkując sprawy finansowe, zatrudniając fachowy personel (w tym Franciszka Pułaskiego, początkowo jako bibliotekarza, później jako kustosza biblioteki) i wzbogacając zbiory m.in. o pamiątki po Zygmuncie Krasińskim, archiwum Małachowskich do XVIII w., archiwum Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego (1814-1831) i kolekcje po Władysławie Pobóg-GórskimJózefie Wolffie i Felicjanie Faleńskim. Kolejny okres świetności zapewnił bibliotece Edward Krasiński, ostatni ordynat opinogórski, pod którego opieką instytucja przetrwała I wojnę światową i pozostawała do roku 1940, gdy w kwietniu 1940 został aresztowany przez Gestapo i zmarł z wycieńczenia w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau. (…)

Siedziba Biblioteki mieściła się do roku 1913 w pałacu Krasińskich/Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu, w bocznym skrzydle od ul. Berga (obecnie Traugutta). Nowy, eklektyczny gmach dla zbiorów bibliotecznych i muzealnych Ordynacji Opinogórskiej Krasińskich przy ul. Okólnik 9, ufundowany przez Edwarda Krasińskiego, ostatniego ordynata opinogórskiego, powstał w latach 1912-1914 wg projektu Juliana Nagórskiego. Jesienią 1913 r. przeniesiono tam zbiory i od stycznia 1914 udostępniano je w tymczasowej czytelni. Uroczyście przekazano do użytku całkowicie wykończony gmach Biblioteki i Muzeum Ordynacji Krasińskich w grudniu 1930.

Podczas II wojny światowej biblioteka poniosła pierwsze straty (zburzenie części wystawowej gmachu i czytelni) już we wrześniu 1939 r., podczas obrony Warszawy. W maju 1941 niemieckie władze okupacyjne włączyły ją do Staatsbibliothek Warschau, przeznaczając gmach na Okólniku na pomieszczenie zbiorów specjalnych trzech stołecznych bibliotek: Biblioteki NarodowejBiblioteki Uniwersyteckiej i Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Pozostałą część ordynackich zbiorów przemieszczono do gmachów BUW, SGH i do Muzeum Narodowego.

Cenne zbiory złożone na Okólniku w całości, od piwnic po strych, spalili Niemcy 25.10.1944 r., po kapitulacji Powstania Warszawskiego, wbrew warunkom układu kapitulacji, nakładającym na okupanta obowiązek zachowania dóbr kultury miasta. Łącznie na Okólniku unicestwiono wówczas 26 000 rękopisów, 2500 inkunabułów, 80 000 starych druków, 100 000 rysunków i grafik, 50 000 nut i teatraliów, obszerne kolekcje map i atlasów oraz dużą część katalogów i inwentarzy.

Ogółem w czasie II wojny światowej Biblioteka utraciła 62% swoich zbiorów (155 tys. z 250 tys. jednostek).

Po wojnie ocalałe zbiory przeniesiono do Biblioteki Narodowej. Najliczniejsze z nich były materiały epoki napoleońskiej i powstania listopadowego. Obecnie gmach stoi pusty, wrota wejściowe noszą napis „Przebywanie w budynku zabronione. Budynek grozi zawaleniem”. Na jego fasadzie znajdują się słowa: Amor Patriae Nostra Lex oznaczające: Miłość Ojczyzny naszym prawem, dewiza rodowa Krasińskich, oraz dwukrotnie rodowy herb Ślepowron (w wersji szlacheckiej i hrabiowskiej) i sztukaterie przedstawiające wznoszące się do lotu białe orły.

W dwóch aneksach budowli (płd. i płn.), niegdyś także bogato ozdobionych sztukateriami w postaci orłów i girland (zachowała się tylko część girland na aneksie płn.) znajdowały się przed r. 1944 nowoczesne apartamenty, wynajmowane osobom ze sfer rządowych i dyplomatycznych, z których czynsz przeznaczony był na utrzymanie biblioteki.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Lubomirskich_w_Warszawie

 

Pałac Lubomirskich – pałac znajdujący się przy placu Żelaznej Bramy w Warszawie.

W XVIII w. rodzina Radziwiłłów kupiła północne tereny podwarszawskiego miasteczka Wielopole. Przed 1712 wybudowała tam swoją posiadłość. W 1730 r. pałac należał już do architekta Jana Zygmunta Deybla. W 1760 w pałacu zaczęła się przebudowa w stylu późnobarokowym, lecz nie została zakończona. Pracami remontowymi kierował Jakub Fontana.

W 1790 r. rezydencję z przylegającymi terenami kupił Aleksander Lubomirski. W latach 1791-1793 pałac przebudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Jakuba Hempla. Między innymi została dodana kolumnada, składająca się z 10 potężnych kolumn oraz piętrowe oficyny od podwórza i piętro w korpusie głównym. W latach 90. XVIII w. w pałacu mieszkała m.in. Rozalia Lubomirska, żona Aleksandra Lubomirskiego, jedyna Polka ścięta na gilotynie w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

W 1816 r. córka Aleksandra Lubomirskiego sprzedała pałac generałowi Izydorowi Krasińskiemu. W latach 1828–1834 pałac był własnością rządu Królestwa Polskiego (…)

Podczas oblężenia Warszawy we wrześniu 1939 r. Niemcy spalili budowlę.

Po wojnie pałac odbudowano. W latach 1947-1950 pod kierunkiem Tadeusza Żurowskiego prowadzono prace budowlane, pałac odbudowywano kierując się klasycystycznym projektem Joachima Hempla.

W 1970 zdecydowano o przesunięciu pałacu z pierwotnego miejsca (…) W efekcie budowlę z powodzeniem obrócono o 74 stopnie. (…)

Źródłowww.warszawa.wyborcza.pl

W tym Pałacu przechowywali miecze z Grunwaldu

Jerzy S. Majewski, 16.07.2010 r.

(…)

Dwa miecze posłane pod Grunwaldem Jagielle przez Wielkiego Mistrza były ozdobą zbrojowni w pałacu Krasińskich (dawnym Czapskich) przy Krakowskim Przedmieściu 5.

(…)

Dzisiejsza siedziba Akademii Sztuk Pięknych przez niemal cały wiek XIX była sercem rozległej ordynacji hr. Krasińskich, a pałac wypełniały wspaniałe dzieła sztuki, meble, obrazy, pamiątki po wielkich wodzach i nieprzebrane zbiory książek - w latach 20. XX w. przeniesione do nowej biblioteki ordynacji na Okólniku.

(…)

Same sławy

Wróćmy jednak do pałacu Krasińskich, dziś nazywanego częściej pałacem Czapskich. To zabytek doby baroku. Jeszcze przed połową XVIII w. należał do kolejnych utytułowanych rodów: Radziwiłłów, Radziejowskich, Prażmowskich, Sieniawskich, Czartoryskich.

Za czasów Adama Sieniawskiego, wojewody bełskiego i hetmana wielkiego koronnego, pałac przekształcali najwybitniejsi architekci: Augustyn Loci, Karol Bay, Kasper Bażanka.

Gdy w 1733 r. właścicielami rezydencja stali się Czapscy otrzymała ona wówczas obecny - późnobarokowy kształt, zapewne jednak nie aż tak bardzo zmieniony od czasów Sieniawskich.

(…)

Generał ojciec poety

Nowe dzieje pałacu zaczęły się w roku 1808, gdy jedna ze spadkobierczyń rezydencji Maria Urszula z Radziwiłłów wyszła za mąż za Wincentego Krasińskiego, uczestnika wojen napoleońskich, dowódcy szwoleżerów, którego szwadron stoczył słynna bitwę pod Somosierrą. Ich synem był Zygmunt, późniejszy poeta.

Gdy w 1815 r. powstało Królestwo Polskie, Krasiński już w stopniu generała zamienił pałac w prawdziwe centrum życia intelektualnego i artystycznego ówczesnej Warszawy. Urządzano tu spotkania tajnego Towarzystwa Przyjaciół Ojczyzny założonego przez generała, bywali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Raz w tygodniu do swego salonu Krasiński zapraszał na spotkania literackie.

Wszystko skończyło się, gdy Krasiński w 1825 r. jako uczestnik sądu Sejmowego opowiedział się za karą śmierci dla członków Narodowego Towarzystwa Patriotycznego. Arystokratę zaczęto bojkotować w polskich kręgach towarzyskich. Pałac opustoszał.

W 1827 r. w lewej oficynie rezydencji zamieszkała rodzina Chopinów. Stało się to po śmierci najmłodszej siostry Fryderyka - Emilki. Mieszkanie było dwukondygnacyjne. Na „górce” Fryderyk miał własny pokój z fortepianem. Tutaj też mieszkał, aż do wyjazdu z Warszawy w styczniu 1830 r. W kwietniu 1843 r. salon Chopinów odwiedził Franciszek Liszt, który dał też koncert w gmachu resursy.

 

Pamiątki po królach

Gdy w 1840 r. syn generała, poeta Zygmunt Krasiński ożenił się z Elżbieta Branicką - majątek Krasińskich rozrósł się do niebywałych rozmiarów.

W 1837 r. lojalistycznie nastawiony Wincenty otrzymał od cara tytuł hrabiowski dla siebie i potomków. W 1840 r. uzyskał na rzecz syna zgodę na powołanie ordynacji opinogórskiej. Gwarantowała ona nie tylko niepodzielność majątku nieruchomego, ale też zbiorów dzieł sztuki znajdujących się w pałacach Krasińskich.

Wnętrza warszawskiego pałacu z każdym rokiem wzbogacały się o nowe dzieła. Pomińmy bibliotekę pełną starodruków i galerię obrazów i zatrzymajmy się na chwilę przy arsenale.

Poza wspomnianymi mieczami krzyżackimi można tu było obejrzeć m.in. zbroje królów Zygmunta Augusta, Władysława IV i Jana Kazimierza, karacenę Jana III Sobieskiego, tarczę króla Zygmunta III Wazy, buławy wielu hetmanów, w tym dawnego właściciela pałacu Adama Sieniawskiego. Była strzelba myśliwska generała Wincentego Krasińskiego podarowana mu przez Napoleona oraz cała masa broni białej.

Część z tych przedmiotów w latach międzywojennych trafiła przejściowo do Muzeum Wojska Polskiego, tam też wróciły po drugiej wojnie światowej.

W 1909 r. po bezpotomnej śmierci Adama Krasińskiego właścicielem pałacu został Edward Raczyński - jego brat przyrodni. W jego rękach rezydencja pozostała aż do drugiej wojny światowej. Spłonęła 25 września 1939 r. Z wnętrz nie ocalało nic. Przetrwały tylko mury zewnętrzne, które odbudowano na siedzibę ASP w latach 1948-1952.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_Krasińskich_w_Warszawie

 

Kamienica Krasińskich w Warszawie, także kamienica Heurichowska lub kamienica Raczyńskiego – budynek w Warszawie. Jest przykładem monumentalnej architektury warszawskiej początku XX w. Znajduje się przy placu Stanisława Małachowskiego 2 na rogu ulicy Traugutta.

 

Historia

W miejscu obecnego budynku w roku 1848, rodzina hrabiowska Krasińskich zbudowała kamienicę wg projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. W latach 1868-1871 bankier warszawski Leopold Stanisław Kronenberg, na sąsiedniej posesji, wzniósł swoją rezydencję wg projektu berlińskiego architekta Friedricha Hitziga. Dzięki zachowanym fotografiom z tamtej epoki wiadomo, że kamienica Lanciego liczyła trzy niewysokie kondygnacje (odpowiadające wysokością dwóm kondygnacjom pałacu Kronenberga) i znacznie ustępowała rangą sąsiedniemu pałacowi.

Z tego powodu właściciele zdecydowali się na początku XX w. na rozbiórkę budynku Lanciego i zastąpienie go reprezentacyjnym domem mieszczącym zbiory biblioteczne i artystyczne rodu Krasińskich. Projektowanie powierzono architektowi Janowi Heurichowi. W trakcie budowy obiekt sprzedano jednak hrabiemu Edwardowi Raczyńskiemu, (…)

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Krasińskich_w_Warszawie

 

Pałac Krasińskich w Warszawie, nazywany także Pałacem Rzeczypospolitej – barokowy pałac zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego wg planów Tylmana z Gameren. Obecnie siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej (rękopisy i stare druki).

 

Historia

Pałac wzniesiono w stylu barokowym w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego, a autorem jego był architekt Tylman z Gameren. Budowę rozpoczęto wiosną 1677 i do 1682 gotowy był w stanie surowym korpus główny. W marcu 1699 r. w czasie karnawału na balu w pałacu brał udział król August II Mocny, a następnie odbyła się w nim uroczystość z okazji podpisania pokoju w Karłowicach. Dekorowanie wnętrz przerwała III wojna północna i obrabowanie pałacu przez Szwedów w 1702 r. Po śmierci Dobrogosta pałac przeszedł w 1717 r. na własność jego wnuka starosty opinogórskiego Błażeja Krasińskiego. W 1763 r. jedynym właścicielem stał się biskup kamieniecki Adam Krasiński.

W dniu 5.12.1765 pałac został zakupiony przez Rzeczpospolitą na siedzibę Komisji Skarbowej Koronnej i wtedy też przeprowadzono remont i ostatecznie zakończono dekorowanie wnętrz wg projektu Jakuba Fontany. Od tej pory nosił nazwę Pałacu Rzeczypospolitej. W 1766 Ogród Krasińskich udostępniono publiczności. W grudniu 1782 r. pałac spłonął. Po pożarze, który strawił dużą część wnętrza, pałac został do grudnia 1783 r. odbudowany wg projektu Dominika Merliniego. (…)

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_Krasińskich_w_Warszawie

 

Ogród Krasińskich w Warszawie – park miejski w Warszawie, w Śródmieściu, na Muranowie, którego granice wyznaczają ulica AndersaŚwiętojerskaplac KrasińskichDługa i Bohaterów Getta (dawniej Nalewki). Park z bramą znajduje się w rejestrze zabytków (pod numerem 256/3). Ogród znajduje się za Pałacem Krasińskich.

(…)

Ogród Krasińskich został założony w stylu barokowym w roku 1676, jako część założenia ogrodowo-pałacowego znanego jako Pałac Krasińskich, wzniesionego dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 3,4 ha i do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy park warszawski.

W roku 1766 ogród został udostępniony publiczności, po zakupie w 1765 przez państwo na siedzibę Komisji Skarbu Koronnego. Od tamtej pory park przechodził wiele przebudów i zmian aranżacji, (…)

Wśród najstarszych okazów drzew w parku, pochodzących z końca XIX w., na uwagę zasługują m.in. miłorząb dwuklapowyorzech czarnyleszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski.

(…)

Źródło: www.wilanow-palac.pl/krasinski_jan_dobrogost_zm_1717.html

 

Krasiński Jan Dobrogost (zm. 1717)

źródło: Polski Słownik Biograficzny

Krasiński Jan Dobrogost (zm. 1717), wojewoda płocki. Studiował Niderlandach i we Francji. Posłował na kilka sejmów. W r. 1668 otrzymał starostwo warszawskie, przez całe życie troszczył się o Warszawę, dbał m.in. o bruki i czystość miasta. Do jego obowiązków związanych z tym urzędem należało urządzenie pola elekcyjnego między Warszawą a Wolą. Podczas bezkrólewia po abdykacji Jana Kazimierza nie wpuścił sędziów generalnego sądu kapturowego do zamku warszawskiego w maju 1669. Za sprawą ówczesnego marszałka wielkiego koronnego Jana Sobieskiego został za to skazany na dwa tygodnie wieży i grzywnę. Nie wpłynęło to jednak na jego stosunki z Sobieskim, wziął udział w kampaniach hetmana przeciw Turkom i Tatarom w l. 1671-3, a po elekcji Jana III należał do grona jego zaufanych współpracowników. Na wyprawę wiedeńską wystawił chorągiew husarską. Starał się o urząd wojewody pomorskiego po poległym pod Parkanami Władysławie Denhoffie, a gdy nie dostał nominacji rozgoryczony chciał opuścić obóz wojska. Upragniony awans otrzymał dopiero w r. 1688, został wojewodą płockim. Krasiński był zięciem kasztelana krakowskiego Stanisława Jana Jabłonowskiego, szwagrem podskarbiego wielkiego koronnego Rafała Leszczyńskiego. Zgromadził znaczny majątek i sprawnie nim zarządzał. W l. 1682-95 wybudował w Warszawie pałac z imponującym ogrodem (Pałac Krasińskich), przy pracach nad nim zatrudnił m.in. Tylmana z Gameren. Utrzymywał nadworną orkiestrę, wystawiał przedstawienia teatralne i baletowe. W swoich zbiorach sztuki posiadał m.in. dzieła Rembrandta i Rubensa.

Źródło: www.spchotomow.edu.pl/patron/

 

STEFAN KRASIŃSKI

Stefan Krasiński urodził się 12.03.1901 r. w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Rodzicami jego byli Józef Krasiński i Sabina z domu Zemlich. Szkołę powszechną ukończył w Warszawie, tu też rozpoczął naukę w gimnazjum. Po wybuchu I wojny światowej przeniósł się wraz z rodzicami na Ukrainę. Na wezwanie generała Hallera „Polacy do broni” przerwał naukę w VI klasie gimnazjum i wstąpił do formującego się na Wschodzie Wojska Polskiego, do 4 dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego. Brał udział w wojnie z bolszewicką Rosją, awansowany do stopnia sierżanta. Przebywał w niewoli w Murmańsku, skąd wrócił do Polski 1921 r. Za udział w wojnie z Sowiecką Rosją został odznaczony krzyżem Walecznych. W latach międzywojennych ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski, następnie Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Śremie i awansował na podporucznika. Stefan Krasiński pracował jako nauczyciel w Karczewie, a w 1934 r. objął kierownictwo Szkoły Powszechnej w Chotomowie. Zapisał się w pamięci swych uczniów i wychowanków jako świetny pedagog i wychowawca, wspaniały organizator życia szkolnego i społecznego.

W 1939 r. Stefan Krasiński został awansowany na porucznika. W czasie agresji niemieckiej na Polskę zgłosił się 10.09.1939 r. do obrony Modlina. Jako dowódca plutonu uczestniczył w bohaterskich walkach obronnych na Bramie Zakroczymskiej i Ledóchowskiego. Dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu w Iławie. Po powrocie rozwinął wraz z gronem nauczycieli działalność patriotyczno-wychowawczą oraz tajne nauczanie. Jednocześnie podjął działania wojskowe. Wespół z grupą patriotów, wywodzących się w większości z dawnych żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, dawnych legionistów, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego organizował na terenie Chotomowa działalność konspiracyjną. Działał w strukturach Kadry Polski Niepodległej, Związku Walki Zbrojnej, a później Armii Krajowej. Został mianowany dowódcą 3 kompanii AK podporządkowanej dowództwu AK I Rejonu „Marianowo-Brzozów VII Obwodu „Obroża”. Działał pod pseudonimem „Kacper”. Był organizatorem i dowódcą trzech plutonów AK działających na terenie Chotomowa, Legionowa-Przystanku, Olszewnicy i okolic: 708 plutonu „Błyskawica”, 707 plutonu „Prus” i 709 plutonu „Fala”.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego podporządkowane były „Kacprowi” także wszystkie organizacje podziemne działające na tym terenie: Wojskowa Służba Kobiet oraz drużyny „Szarych Szeregów”.

1.08.1944 r. kompania porucznika „Kacpra” miała za zadanie ubezpieczać działania powstańcze w Legionowie przez opanowanie linii kolejowej Warszawa-Nasielsk i likwidację każdej próby przerzutu wojsk niemieckich do Warszawy. W kilkanaście minut po godzinie „W” wyleciał z toru niemiecki pociąg wojskowy jadący w kierunku Warszawy. Niemcy szybko się zorganizowali i gradem kul zasypali Chotomów i okolicę. Powstańcy odpowiedzieli ogniem, jednakże ich opór okazał się nieskuteczny z powodu braku broni dalekosiężnej. Niemcy wycofali się, lecz nieprzyjacielskie czołgi odcięły 3 kompanię od głównych sił 1 Rejonu. 3 sierpnia walka na terenie Chotomowa i Legionowa-Przystanku rozgorzała po raz drugi. Oddziałami powstańczymi dowodził porucznik „Kacper”. W czasie podrywania żołnierzy do ataku poległ przeszyty kulą z niemieckiego cekaemu. Pochowany został 4 sierpnia na cmentarzu w Chotomowie. W pamięci swoich podkomendnych Stefan Krasiński zapisał się jako znakomity organizator konspiracji, odważny i waleczny towarzysz broni i dowódca, wspaniały, serdeczny Człowiek.

W miejscu, gdzie poległ wzniesiono w 1984 r. głaz pamiątkowy z inskrypcją:

W tym miejscu 3 sierpnia 1944 roku prowadząc przeciwnatarcie na załogę pociągu pancernego wroga poległ śmiercią żołnierza

dowódca III Kompani I Rejonu Armii Krajowej w Legionowie por. Stefan Krasiński „Kacper.

Źródło tekstu o Krasińskim – Pola Kowalska-Cudna w „Chotomów Jabłonna od wieków razem”

Opracowała Pani Anna Linke-Pęksa

Źródło: www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=87970

 

HENRYK ANTONI HR. KRASIŃSKI MG. JUR.

 

Linja ukraińska hr. Krasińskich

Rys genealogiczny z dokumentów archiwum rodzinnego.

Zamiast sprostowania do dzieła Bonieckieg p.t. „Herbarz Polski" (Warszawa 1908. T. XII).

WILNO, NAKŁADEM AUTORA, MCMXXVII, DRUK JÓZEFA ZAWADZKIEGO W WILNIE.

 

(…) Powodem takiego rozwiązania problemu stał się brak znajomości źródeł dotyczących najstarszego syna podkomorzego Felicjana i jego potomstwa, które emigrując z Królestwa osiedla się z poCz. XVIII w. na wschodnich rubieżach Rzplitej. Uznany przez Bonieckiego założycielem odnogi ukraińskiej Antoni Krzysztof to historycznie syn (najstarszy) Felicjana podkomorzego ciechanowskiego i Zofji z Garczyńskich. Dokumenta odnośne czerpane z archiwum rodzinnego hr. Krasińskich linji Ukraińskiej rzecz ostatecznie przesądzają. Historyk znając te źródła do dziejów Ojczyźnie zasłużonej rodziny Krasińskich dzisiaj żałować musi, że tak ceniony i słusznie badacz jakim był Boniecki — z nieznanych powodów — nie zwrócił się przed publikacją dzieła do żyjącego przedstawiciela linij Ukraińskiej i nie zapoznał się w swoim czasie z odnośnym materjałem archiwalnym.

Umieszczam na końcu tablicę genealogiczną linij sandomierskiej, podskarbińskiej i kasztelańskiej Krasińskich.

Autor.

(…)

 

Założycielem linji Ukraińskiej Krasińskich jest Antoni Krzysztof hr. z Krasnego Krasiński, syn Felicjana, podkomorzego ciechanowskiego*) i Zofji z Garczyńskich*); prowadzi on w imieniu swojem i braci Stanisława i Jana liczne procesy z wierzycielami ojca*); stronnik Augusta II, zostaje przez tego króla wezwany reskr. z d. 6/3 1723 o udanie się do Wilna dla wspierania tamże intencyj królewskich*) (rodzina Krasińskich prawie cała stoi wówczas przy Leszczyńskim); żeni się na Litwie 2-o v. z Aleksandrą z Jakuszewiczów, h-bu wł. i ma z nią synów, między innymi Józefa*). Rodzina ta Antoniego domicyluje się na kresach i nie zgłasza się do sukcesji po Błażeju Krasińskim, staroście przasnyskim (†1752). Antoniowa Krasińska po śmierci męża wychodzi (1739) powtórnie za Józefa Czeskiego*).

Józef hr. z Krasnego Krasiński, syn Antoniego, a wnuk Felicjana podkomorzego ciechanowskiego Chorąży Nadw. W. XL.*), również stronnik dynastji Saskiej*), zostaje obdarzony przez Augusta III, dobrami drużyłowickiemi w pow. pińskim „za zasługi swoje i przodków dla dynastji"*); żeni się z Zuzanną Mężyńską*) h-bu Kościesza i ma z nią syna Kajetana*).

Kajetan patron lubelski*), chorąży trembowelski*), kupuje dobra rejmentarzowieckie w r. 1808*) w pow. czehryńskim na Ukrainie; umiera marszałkiem szlachty czehryńskim*.) Z żony Tekli z Pawulskich h-bu Brochwicz odm. (cytowana w dziele: „Żywoty sławnych Polek“), zostawia syna Teodora*), właściciela dóbr na Ukrainie, który z żony Konstancji z Kotiuźyńskich, h-bu Przyjaciel podkomorzanki czerkaskiej i czehryńskiej, ma syna Huberta*).

Hubert Krasiński, członek wielu towarzystw naukowych, komandor król. włoskiego orderu Św. Maurycego i Łazarza*), uzyskuje potwierdzenie „odziedziczonego po przodkach“ tytułu hrabiowskiego w cesarstwie austrjackiem*). Z żony Julji Olgi Naumow hb. wł. w łaścicielki dóbr w gub. kijowskiej i chersońskiej (córka Jakóba i Antoniny z Burkath'ow hb. Dunin, wnuczka Macieja i Stanisławy z ks. Połubińskich), zostawia syna hr. Henryka*), Dr. jur., obecnie żyjącego ożen. w Wilnie, z Marją z Łęskich h-bu Ostoja, córką Hilarego, (syn Alexandra marszałka szlachty gub. wileńskiej) i Marji z książąt Druckich Lubeckich, właścicieli dóbr na Litwie.

Hr. Henryk wpisany do szlachty krajowej, stanu magnatów w metrykach szlacheckich galicyjskich*). Na podstawie przedłożonych dokumentów hr. Hubert Krasiński przy potwierdzeniu tytułu hrabiowskiego w Austrji, uzyskuje dla siebie i swych potomków, jako pochodzących od podkomorzego Felicjana, syna kasztelana Ludwika, odmianę herbową identyczną (z zatrzymaniem starodawnej dewizy: „Amor Patriae nostra lex") z odmianą herbową linji ordynackiej Zygmunta Krasińskiego*), wywodzącej się od młodszego syna tegoż podkomorzego Felicjana*). Komandorję król. włoskiego orderu Maurycego i Łazarza, uzyskuje hr. Hubert K. po przedłożeniu królowi Humbertowi I dokumentów, stwierdzających pochodzenie jego od kasztelana Ludwika, brata Gabrjela kasztelana płockiego, od którego w prostej linji pochodzi Franciszka z Krasińskich, królewiczowa polska*), matka panującego we Włoszech domu królewskiego.

 

_______

(…) Rodzina Antoniego Krasińskiego z powodu pokrewieństwa ze Stanisławem Leszczyńskim popiera kandydaturę tegoż na tron Polski tak w r. 1705, jak w lat. 1733/4. Jan Dobrogost Krasiński, wojewoda płocki, założyciel pałacu i ogrodu Krasińskich w Warszawie, żeni się 2° voto z Jadwigą Jabłonowską (…), której siostra Anna Katarzyna, zaślubiona Rafałowi Leszczyńskiemu, podskarbiemu W. K., ma syna Stanisława, dwukrotnie Króla Polskiego. To pokrewieństwo stoi w związku z popieraniem Stanisława Leszczyńskiego przez Błażeja Krasińskiego „pana na stu wsiach" (wnuk Jabłonowskiej), przez Jana Chryzostoma Krasińskiego, biskupa loryneńskiego i innych członków rodziny.

Antoni Krasiński, z powodu jawnie okazywanej przychylności Augustowi II, poróżnił się z rodziną. Wobec złego stanu interesów? podkomorzego Felicjana, Antoni jako najstarszy syn przez całą młodość broni starych rodziców swoich i braci przed wierzycielami, prowadząc liczne procesa (akta lubel. i piotrkow.). Po śmierci żony Apolonji z Lissowskich marzy tylko o opuszczeniu królestwa. August II, Król Polski, odezwą swoją z d. 6/3 1723, poleca Antoniemu jechać do Wilna, na zbliżający się właśnie trybunał, szukać mu na Litwie stronników. W Wilnie Antoni, żeni się, zakochawszy się w osobie rzadkiej piękności, Aleksandrze z Jakuszewiczów. Aleksandra z Jakuszewiczów Krasińska, spokrewniona z Rohozińskimi z Ukrainy, posiadała sama majątek w pobliżu Humania. Mąż jej Antoni i dzieci przebywali odtąd na Litwie i na Ukrainie nie wróciwszy już do ziemi Płockiej. Stąd rozeszła się wersja, że najstarszy syn podkomorzego Felicjana Antoni, który ze znanej reszcie rodziny pierwszej swojej żony dzieci nie zostawił zmarł bezpotomny, zwłaszcza wobec niezgłoszenia się sukcesorów jego do spadku po Błażeju K. Błędna ta wersja panuje w Królestwie za czasów jen. Wincentego Krasińskiego, założyciela ordynacji opinogórskiej. (Kosiński: „Przewodnik Heraldyczny" powtarza ją w t. I, lecz prostuje błąd bez bliższych wyjaśnień w t. II). (…)

(...) Reszta rodziny Krasińskich, od ślubu Franciszki Krasińskiej z królewiczem Karolem (1760), zwraca się ku dynastji Saskiej, przychylna myśli ujrzenia go na tronie Polski. Nadzieję tę żywi bratanek założyciela odnogi ukraińskiej, znakomity mąż stanu, biskup Kamieniecki Adam Krasiński, późniejszy redaktor Konstytucji majowej, który wraz z siostrą ojca Franciszki Zofją z Krasińskich, ks. Antoniową Lubomirską kasztelanową krakowską, ujmuje w swe ręce ster polityki rodziny. Zamyśla on przez utrwaloną na tronie Polski dynastję Saską przeprowadzić gruntowną reformę ustroju państwa.

(…)

Zrzut ekranu (82).png

Źródło: plus.gazetakrakowska.pl/jozef-krasinski-rodem-z-mszany-dolnej-latal-w-dywizjonie-301-podczas-wojny/ar/10787228

 

Józef Krasiński rodem z Mszany Dolnej latał w Dywizjonie 301 podczas wojny

 

(…)

Zasłużona rodzina Krasińskich z Mszany

Józef Krasiński (właściwie Józef Andrzej Stanisław Korwin-Krasiński) urodził się 14.06.1914 r. w Mszanie Dolnej. Był najmłodszym z siedmiorga rodzeństwa, synem Henryka Piotra hr. Krasińskiego herbu Ślepowron i Marii z Łęskich.

Ziemiańska rodzina Krasińskich posiadała majątek w Regimentarzówce na Ukrainie, lecz po utracie dóbr w związku z I wojną światową, Henryk Krasiński zamieszkał z żoną i dziećmi w stanowiącym wiano Marii z Łęskich majątku w Mszanie Dolnej w powiecie limanowskim. (…)

Ojciec Józefa Krasińskiego, hr. Henryk Krasiński (1866-1942, syn Huberta, lekarza bakteriologii i Julii Olgi Naumowej), był doktorem prawa i bardzo szanowaną postacią. Zajmował stanowiska w radzie i wydziale powiatowym oraz Galicyjskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim we Lwowie. Był także m.in. kolatorem kościoła w Mszanie Dolnej i członkiem Sodalicji Mariańskiej. Amatorsko zajmował się astronomią, wygłaszał w tym zakresie odczyty na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rodzina Krasińskich w Mszanie Dolnej była odwiedzana przez ojca Maksymiliana Marię Kolbego. Rodzice Józefa spoczywają na mszańskim cmentarzu.

Wspomnijmy także o rodzeństwie Józefa Krasińskiego. Wśród dzieci Henryka Piotra hr. Krasińskiego i Marii z Łęskich byli (wymieniamy od najstarszego): Hubert Antoni Krasiński (inżynier, pułkownik Polskich Sił Powietrznych, po II wojnie światowej na emigracji w Wielkiej Brytanii); Maria Antonina (żona generała Konstantego Druckiego Lubeckiego, zamordowanego w Katyniu); Franciszka Maria Krasińska; Henryk Hilary Krasiński (prawnik); Jan Kazimierz Krasiński (sławny antropolog, znawca buddyzmu tybetańskiego i benedyktyn, imię zakonne Cyryl); Marian Gerard Krasiński (geolog).

Kariera lotnicza w Wielkiej Brytanii

Józef Krasiński ukończył w 1934 r. Gimnazjum Humanistyczne w Zakopanem, po czym wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (obecnie Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, znana jako „Szkoła Orląt”), w której studiował do 1935 r. Kontynuował ścieżkę kariery w lotnictwie i w 1937 r. został awansowany na stopień podporucznika i przydzielony do Technicznej Szkoły Pilotażu w Dęblinie. W latach 1937-1939 pracował w wojskowym Instytucie Techniki Lotniczej.

W czerwcu 1939 r. Józef Krasiński został członkiem ekipy technicznej w sprawie samolotów zakupionych dla polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii. Przebywał w Anglii do 30.08.1939 r., w przededniu wybuchu II wojny światowej.

Po ataku Niemiec na Polskę, we wrześniu 1939 r. ewakuował się do Rumunii, którą opuścił na pokładzie statku St. Nicolas. Brawurowym szlakiem przez Bejrut, Marsylię i Lyon przedostał się jesienią do Francji, skąd w styczniu 1940 r. wyruszył do Anglii, do stacji Eastchurch. Stacja była bazą RAF (ang. „Royal Air Force” - siły lotnicze Wielkiej Brytanii) (…)

Niebezpieczne loty bojowe nad III Rzeszę

W 1941 r. Józef Krasiński otrzymał przydział lotniczy do dywizjonu 301 oraz formalny przydział do bazy lotnictwa w Hemswell. Był to jednocześnie jego ostatni przydział lotnictwa bombowego. Brał udział w nalotach lotniczych na terytorium III Rzeszy, pilotując brytyjski dwusilnikowy średni bombowiec Vickers Wellington (prawdopodobnie model Mk III).

Przedostatni lot Józefa Krasińskiego został opisany przez gen. Witolda Urbanowicza, inżyniera lotnictwa i podpułkownika RAF, sławnego pamiętnikarza dywizjonu 303. Podczas jednego z lotów nad Niemcy, którego celem było miasto Duisburg, samolot Józefa Krasińskiego został ciężko uszkodzony, a sam Krasiński ranny. Udało mu się jednak doprowadzić maszynę do Wielkiej Brytanii i powrócić do swojej bazy. Cała załoga ocalała.

Józef Krasiński dosłużył się w Polskich Siłach Powietrznych stopnia kapitana, z kolei w siłach RAF Flight Lieutenant (F/Lt, nr słow. 76780). Były to równe rangą stopnie.

W 1942 r. Krasiński zakończył swoje loty operacyjne w dywizjonach RAF i został odesłany na studia do Queen Mary College - London University, następnie został przeniesiony do Cambridge, gdzie w 1944 r. ukończył studia z dyplomem inżyniera lotnictwa. Stamtąd został odesłany dalej do brytyjskiego instytutu lotniczego Royal Aircraft Establishment w Farnborough, gdzie pracował w latach 1945-1946.

Od 1945 r. należał do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia (ang. „Polish Resettlement Corps”), czyli korpusu Armii Brytyjskiej, przeznaczonego dla przysposobienia do życia cywilnego i rozmieszczenia zdemobilizowanych żołnierzy polskich na terenie Anglii lub poza jej granicami.

Za swój udział w działaniach wojennych został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz brytyjskim Distinguished Flying Cross.

Kariera naukowa w Argentynie i Kanadzie

Józef Krasiński wyemigrował do Argentyny w grudniu 1948 r., gdzie podjął pracę w Instytucie Aerodynamiki na Uniwersytecie w Cordobie (Universidad Nacional de Cordoba) i konstruował tunele aerodynamiczne, służące specjalistycznemu szkoleniu pilotów. Pracował również w miejscowym instytucie techniki powietrznej (Instituto Aerotecnico). Kontynuował swoją karierę naukową i w 1964 r. obronił doktorat na Uniwersytecie w Londynie. Po 20 latach pobytu w Argentynie wyjechał do Ameryki Północnej.

W 1968 r. przybył do Calgary w Kanadzie, gdzie jako profesor na tamtejszym uniwersytecie (University of Calgary) objął katedrę Mechaniki Cieczy. Prowadził zaawansowane badania w dziedzinie aerodynamiki atmosfery, fal uderzeniowych oraz dyfuzorów itd. Jako profesor czynny, pracował na Uniwersytecie do 1995 r., potem - prof. emerytowany (tzw. „Professor Emeritus”).

Zmarł 3.04.1998 r. Został pochowany w Canmore w stanie Alberta w Kanadzie. (…)

Źródło: www.wiescisokolowskie.pl/paulina-gorska-na-tle-xix-wiecznej-emancypacji

 

013-04-12

Paulina Górska na tle XIX-wiecznej emancypacji

(…)

Paulina z hr. Krasińskich Górska (1816-1893) prowadziła ożywioną działalność na polu społecznym i charytatywnym. Wraz ze swym mężem, Ludwikiem, była fundatorką licznych obiektów sakralnych, m.in. w Ceranowie, Zembrowie, w Warszawie. Opiekowała się założonym przez męża szpitalem w Sterdyni. W sterdyńskim kościele znajdują się trzy epitafia poświęcone jej pamięci. Piękne epitafium jest też w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. (…)

Józef hr. Krasiński herbu Ślepowron, ojciec Pauliny, był oficerem wojsk Księstwa Warszawskiego senatorem i kasztelanem Królestwa Polskiego, szambelanem i wielkim ochmistrzem dworu carskiego; matka zaś Emilia z hr. Ossolińskich herbu Topór, córka Stanisława Ossolińskiego, posła na Sejm Czteroletni i właściciela Sterdyni, wsławiła się działalnością dobroczynną w Krakowie. (…)

Po latach, Maria z Łubieńskich Górska powie o nim, że „stary pan Józef Krasiński ogromne miał majątki, a dochodów żadnych, na niczym się nie znał i przygotowywał upadek fortuny, w czym też dwaj młodsi synowie dopomogli mu dzielnie”. (…)

Paulina, wychowywana przy rodzicach miała właśnie guwernantkę. Do jej zadań należało nadanie młodej dziewczynie stosownej ogłady, wyuczenie jej przynajmniej jednego języka obcego (w tym przypadku najprawdopodobniej francuskiego), muzyki, robót ręcznych i ogólnego salonowego obejścia. W ten sposób młoda panna Krasińska wkraczając w dorosłe życia była osobą niezwykłej kultury osobistej, obeznana z literaturą i sztuką, cechowała ją wyniesiona z domu rodzinnego religijność, ale i skromność. Niemniej nad jej przyszłością, jak i nad wychowywaniem, czuwała zaborcza matka. Toteż, gdy w umyśle Józefa Krasińskiego, zapalonego entuzjasty i admiratora młodego zdolnego ziemianina Ludwika Górskiego, zaświtała myśl wydania za niego córki, Emilia była temu przeciwna. Dla niej związek ten był mezaliansem, wszak wielowiekowe tradycją i historią rody magnackie miały skrzyżować się z mało ówcześnie kojarzonym rodem ziemiańskim, który herb i godności zawdzięczał nie pochodzeniu, a nadaniu za zasługi swych przedstawicieli. Z czasem jednak dała się przekonać zwłaszcza, że – jak pisze Maria Górska – Paulina była „trochę ułomna i już nie młoda”. Co do urody, a o niej mówiła autorka cytowanych słów używając słowa „ułomna” – „niezbyt ładna”, mnożna by podjąć dyskusję, zwłaszcza, że zachowany portret Pauliny pochodzący sprzed 1844 pokazuje ją raczej, jako kobietę niezwykłej urody. 

Z wiekiem jednak polemizować się już nie da. W chwili, o której mowa miała już ona 28 lat, co w tamtym czasie raczej sytuowało ją na niezbyt dobrej pozycji. Właściwie można mówić, iż była już starą panną, w czym zapewne niemałą zasługę miała Emilia.

Ślub Pauliny i Ludwika miał miejsce w 1844 r. Od tej też pory datować można działalność społeczną i charytatywną Pauliny.

(…)

ARTUR ZIONTEK

Źródło: http://www.eurorenoma.pl/gmina-grudusk

 

GMINA GRUDUSK

(…)

HISTORIA

Grudusk jest bardzo starą miejscowością, jedną z najstarszych w tej części Mazowsza. Potwierdzają to dane zebrane przez archeologów, które informują o istnienie tu grodu kasztelańskiego w XI w. Pozostałością tych czasów jest grodzisko istniejące do tej pory, zwane Zieloną Górą. (…)

Pisana historia Gruduska zaczyna się w 1398 r., w tym właśnie roku po raz pierwszy zapisano nazwę Grudowsko. Według językoznawców nazwa pochodzi od słowa „gruda”. (…)

Grudusk nie stanowił jednego majątku ziemskiego, ale podzielony był między kilku rycerzy. Część z nich przyjęła nazwisko Gruduski herbu Prawdzic. Pierwszym znanym przedstawicielem tego rodu był Stanisław Gruduski notowany w drugiej połowie XVI w., posiadał on mniejszą część Gruduska, (…)

Druga część Gruduska należała w XVI w. do rodziny Zawadzkich. (…)

W połowie XVII w. miała miejsce II wojna północna, czyli słynny „potop szwedzki”. Działania wojenne spowodowały zubożenie wielu szlachciców. Tak też zapewne było również z Zawadzkimi i ich część Gruduska została przejęta przez wybijający się ród Krasińskich herbu Ślepowron z Krasnego.

Dobra te należały zapewne do Jana Korwina Krasińskiego „dzielnego wojownika przeciwko Turkom”, który spędził cztery lata w niewoli tureckiej. Ożenił się on z Dorotą Nieborską i miał licznych synów. Wśród nich był również Stefan wojski ciechanowski oraz Paweł. Właśnie ze Stefanem wiąże się pierwsza wzmianka o związku Krasińskich z Gruduskiem. Według Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce w ołtarzu głównym kościoła gruduskiego znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem ufundowany w 1686 r. przez Stefana Krasińskiego, wojskiego ciechanowskiego z napisem fundacyjnym i herbem Ślepowron (Krasińskich). Tenże Stefan i wspomniany wyżej Paweł należeli do starszej linii rodu Krasińskich, ich główną siedzibą stał się właśnie Grudusk.

Stefan Krasiński nie miał potomków i te dobra przejął jego młodszy brat Paweł Krasiński tytułujący się „dziedzicem Gruduska z przyległościami”. Należy wspomnieć, że w Grudusku znajdował się ich dwór, świadczy o tym fakt, że tutaj rodzili się kolejni Krasińscy, a ich metryki urodzenia znajdowały się w tutejszej parafii. Paweł Gruduski ożenił się z Ludwiką Zielińską i miał „kilku synów utrzymujących się, w zakresie urzędów i koligacji na poziomie zamożnej szlachty powiatowej”. Paweł Krasiński zmarł około 1709 r., Grudusk przejął wtedy jego syn Antoni Krasiński. Jednak wśród potomków Pawła wyróżniał się Adam Krasiński (1690-1744) podkomorzy ciechanowski. W 1720 r. brat Antoni odstąpił mu Grudusk. Jak zapisano Adam „był dosyć zasobnym właścicielem Gruduska i Wilksina”. Posiadał liczne posiadłości w ziemi płockiej. Był stronnikiem Stanisława Leszczyńskiego i dał się poznać jako zdolny wódz w działaniach wojennych przeciw Rosjanom, stronnikom Sasów. Po zwycięstwie Augusta III Sasa, król chcąc go zjednać mianował go generałem majorem armii litewskiej. Adam Krasiński zmarł bezpotomnie, a jego majątek odziedziczyli bracia. Dziedzicem Gruduska został Stanisław Krasiński cześnik ciechanowski, generał wojsk litewskich (od 1733 r.), „pan na Grudusku”. Ożenił się z Marianną Szabłowską i miał córkę Teresę oraz syna Wojciecha (ur. 1745 w Grudusku), który przejął dobra gruduskie po śmierci ojca. Źródła nie podają czy Wojciech Krasiński posiadał jakieś urzędy oraz godności, ale był zamożnym szlachcicem i los obdarzył go licznych potomstwem. Ożenił się z Wiktorią Wyszkowską i miał czterech synów. Najstarszy z nich Hilary urodził się 28 X 1772 r. w Grudusku, co odnotowały tutejsze księgi parafialne, kolejnym był Erazm, następnie Izydor urodzony w Wiksinie dnia 13 I 1774 r. i Chryzanty Wilhelm Ignacy urodzony również w Wiksinie w 1777 r.

Dwory Krasińskich, zapewne okazałe, ale drewniane, istniały w Grudusku i Wiksinie. Około 1773 r. dwór w Grudusku został przekazany w zarząd niejakiemu Rowickiemu, dzierżawcy. Wojciech Krasiński z rodziną przeniósł się do Wiksina, na co wskazują daty i miejsca urodzeń młodych Krasińskich.

Krasińscy posiadali część Gruduska, zapewne większą część, ale udziały mieli też dawni dziedzice, Gruduscy. Do początku lat siedemdziesiątych XVIII w. notuje się tych pierwotnych dziedziców w Grudusku. Żyli oni w dobrej komitywie z Krasińskimi, akta parafialne informują, iż chrzest syna Wojciecha Krasińskiego, Hilarego odbył się przy udziale Antoniego Stanisława Gruduskiego cześnikowicza liwskiego w dniu 29 X 1772 r. (dzień po urodzeniu). (…)

Miejscowy kościół był drewniany „z zakrystią murowaną, formy pospolitej z chórem mniejszym i większym szczytów prostych”. Kolatorami, czyli opiekunami kościoła, była rodzina Krasińskich oraz Grabowskich. Kolatorom przysługiwało prawo wyboru proboszcza, mieli też prawo zajmowania pierwszej ławki w kościele. Krasińscy zajmowali pierwszą ławkę po prawej stronie od wejścia do kościoła, a Grabowscy pierwszą lewą ławkę. (…)

Również Krasińscy wyprowadzili się z tych okolic. Jak wspomniano Wojciech Krasiński miał czterech synów: Hilarego, Erazma, Izydora i Chryzantego, każdy z nich zrobił karierę wojskową. Były to niespokojne czasy wojen napoleońskich i każdy z nich chlubie się w nich odznaczył. Hilary walczył w wojnie 1792 r. z Rosją, walczył w armii napoleońskiej, był pod Moskwą w 1812 i pod Lipskiem w 1813. W 1815 został komendantem twierdzy modlińskiej, zmarł w 1820 r. Drugi z braci Erazm również żołnierz napoleoński zmarł w „skutek trudów wojennych” w 1813 r. Izydor również był słynnym żołnierzem i nawet na krótko ministrem wojny (patrz Wiksin), ród przedłużył tylko najmłodszy z nich Chryzanty, żołnierz legionów Dąbrowskiego. Ożenił się z Ludwikę Orzeszkównę z możnego rodu z Ukrainy i tam też zamieszkał. Dobra gruduskie zostały sprzedane przez Krasińskich na przełomie XVIII i XIX w., stało się tak zapewne po śmierci Wojciecha Krasińskiego, jego synowie zawodowi żołnierze nie mieli możliwości zajmować się tym gospodarstwem.

(…)

Źródło: pl.wikipedia.org

 

Kiełki (województwo mazowieckie)

 

Kiełkiwieś w Polsce, położona w, województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Baboszewo, nad rzeką Raciążnicą.

W latach 1785-1795 Kiełki były własnością szlachecką dziedziców Krasińskich, lecz jako zastaw dobra użytkowali księża z zakonu Bartłomieja Holzhausera. Od 1815 r. wieś w posiadaniu miał dziedzic Jarczewski. Około roku 1894 Kiełki przeszły w ręce Wilamowskich i Święckich, zaś wyodrębniona wówczas część – tzw. Kiełki-Kolonia – stanowiła własność Radwańskich i Zawidzkich.

Z danych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (z II połowy XIX w.) wynika, że ówczesny folwark Kiełki był rozległy – jego powierzchnia liczyła 1387 mórg, w tym grunty orne i ogrody zajmowały 449 mórg, łąki – 83 morgi, pastwiska – 123 morgi, lasy – 616 mórg, zarośla – 85 mórg, nieużytki i place – 31 mórg. Ponadto w folwarku znajdowały się 3 budowle murowane i 6 drewnianych, zaś liczba osadników wynosiła 45.

(…)

Źródło: Ks.prof. Michał Marian Grzybowski

Z dziejów kościoła św. Jana Chrzciciela w Płocku

 

Z DZIEJÓW KOŚCIOŁA ŚW. JANA CHRZCICIELA W PŁOCKU

Książęcy, a potem królewski Płock od swego zarania cieszył się sporą grupą duchownych, jaka w nim w ciągu wieków przebywała. Oprócz kleru diecezjalnego i kapituły katedralnej, miasto było siedzibą takich zakonów, jak: benedyktyni - osiadłych w XI w., norbertanki ze swoimi prepozytami z XII w., dominikanie z pierwszej połowy XIII w., jezuici sprowadzeni na początku XVII w. oraz reformaci z połowy XVIII w.

Inspiratorem sprowadzenia do Płocka ojców reformatów, w nowo powstałej w 1750 r. prowincji pruskiej, był gorliwy tercjarz św. Franciszka katedry płockiej, bp Franciszek Kanigowski, sufragan włocławski.

W 1753 r. sierpniowa kapituła zakonu ojców reformatów przyjęła postanowienie o nowej fundacji klasztoru w Płocku. W kilka dni potem Marianna Lasocka, miecznikowa ziemi zakroczymskiej na zamku płockim darowała ojcom reformatom plac na folwarku na przedmieściu Płocka, zwanym Krasna Wola (Krasna, bo należał kiedyś do wojewody mazowieckiego Albrechta Krasińskiego)*.

Na tym polu miano zbudować kościół, klasztor i inne zabudowania oraz urządzić ogród klasztorny. (…)

   ______

* "Tuż za murami miasta przy drodze od bramy bielskiej w stronę Dobrzynia, znajdowały się grunty zwane Krasna Wola. Był to folwark z ogrodem i ruinami pałacu Krasińskich, którzy niegdyś pełnili w Płocku godności starosty i kasztelanów. Tereny folwarku Krasna Wola znajdowały się przy drodze do nieistniejącej już wsi Chełpówka. Obecnie znajduj się tu m.in. Kościół Rzymskokatolicki Św. Jana Chrzciciela, Wyższe Seminarium Duchowne, Archiwum Diecezjalne."

Źródło: Biblioteka Narodowa (Aktualności BN)

Nieznany dokument dotyczący historii placu Krasińskich trafił do zbiorów BN

Data publikacji: 3/8/2012

 

 

 

Podczas ostatniej aukcji Antykwariatu Lamus Biblioteka Narodowa nabyła wyjątkowo cenny, nieznany dotychczas dokument dotyczący historii placu Krasińskich w Warszawie. Rękopiśmienna umowa z 20 czerwca 1670 r. dotyczy przekazania w dzierżawę Wojciechowi Krasińskiemu terenu, na którym 7 lat później rozpoczęto budowę pałacu, mieszczącego obecnie zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.

Zakupiony dokument to akt umowy, na mocy której ówczesny starosta warszawski, Jan Dobrogost Krasiński, oddaje w dzierżawę wieczystą Wojciechowi Krasińskiemu, wojewodzie mazowieckiemu, plac pod murami Warszawy, należący do starostwa warszawskiego. Przy placu tym stał wówczas dwór, wybudowany przez Ignacego Lelowskiego, którego właścicielem został Wojciech Krasiński. W kilka lat później sprzedał on swoją posiadłość bratu stryjecznemu, Janowi Dobrogostowi, który w latach 1677-1695 wybudował w tym miejscu pałac według projektu Tylmana z Gameren, później zwany pałacem Krasińskich lub Rzeczypospolitej, a obecnie będący siedzibą zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej.

Krasiński Jan Dobrogost, referendarz koronny i starosta warszawski oddaje w dzierżawę wieczystą plac w Warszawie Albrychtowi (Wojciechowi) Krasińskiemu, wojewodzie mazowieckiemu. Warszawa, 20 czerwca 1670 r. Rps BN akc. 18662

dok 1670 r..png

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Krasiński

 

Kazimierz Krasiński herbu Ślepowron (ur. 1725, zm. 25.09.1802) – marszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1783 r., działacz polityczny, hrabia pruski od 1798, szambelan króla Stanisława Leszczyńskiego od 1747, starosta grodowy krasnostawski, starosta niegrodowy nowomiejski w 1752 r., starosta przasnyski w 1773 r., oboźny koronny (dworski) w 1763 r.

Był dworzaninem króla Ludwika XV, został kadetem Szkoły Stanisława Leszczyńskiego w Lunéville.

Poseł powiatu wiślickiego województwa sandomierskiego na sejm 1756 r. W 1764 r. był elektorem Stanisława Augusta Poniatowskiego z ziemi chełmskiej.

Na Sejmie Rozbiorowym w 1775 r. powołany do Komisji Emfiteutycznej Koronnej. Był marszałkiem Sejmu od 30 września do 9 listopada 1782 w Warszawie. Poseł z ziemi drohickiej na sejm 1784 r. Podczas obrad Sejmu Czteroletniego był członkiem Komisji Wojskowej Obojga Narodów w 1788 r., komisarz tej komisji w 1792 r.

Poparł Konstytucję 3 maja. Wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej w 1794. Mianowany przez Radę Zastępczą Tymczasową sędzią Sądu Kryminalnego Księstwa Mazowieckiego. Po rozbiorach, wspierał wydawanie publikacji naukowych, był także dobroczyńcą Kościoła katolickiego. Za zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego w 1763 r. Miał syna Józefa Macieja i córkę Elżbietę.

Źródło:  pl.wikipedia.org/wiki/

 

Bądkowo (województwo mazowieckie)

 

Bądkowowieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, w gminie Sońsk.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego. (…)

Z lustracji dóbr królewskich województwa mazowieckiego, przeprowadzonej w 1565 r., wynika, że ówczesnym właścicielem wsi był Jan Wodyński, herbu Kościesza. Pierwsze wzmianki o przynależności dóbr do rodu Krasińskich, pochodzą z 1662 r., które sugerują, że za dobra bądkowskie podatek płacił Jan Kazimierz Krasiński, herbu Ślepowron, podskarbi wielki koronny i kasztelan ciechanowski. W XVIII w., zapewne przed 1775 r., Bądkowo przejął Kazimierz Krasiński, oboźny wielki koronny, poseł i marszałek sejmowy, także trybunalski. Za tezą tą, przemawia, liczna korespondencja z lat 1785-1796, którą pisali do Kazimierza, oficjaliści z Bądkowa m.in. Baltazar Bobiński, komornik ciechanowski. Z drugiej strony, ówczesną sukcesję dóbr bądkowskich potwierdzają, szerokie zainteresowania Krasińskiego, który posiadał w ziemi ciechanowskiej liczne dobra, w tym klucz krasnosielecki i płodownicki, a w ciągu swego życia nabywał wiele majątków, głównie na Mazowszu. Zatem, najprawdopodobniej, dopiero wtedy, czyli po 1775 r., pobudowano pierwszy, niewielki dworek drewniany, z dachem gontowym i gankiem na osi. Miał służyć za mieszkanie dla oficjalistów dworskich, doglądających interesów kolejnych Krasińskich. W I połowie XIX w., nastąpiło powiększenie dworku (…)

Rozbudowę skromnego dworku, w obszerne siedlisko, wiąże się, z Dionizym Strzeszewskim, kolejnym, przynajmniej do 1847 r., właścicielem rozległego majątku. W końcu XIX w., Bądkowo należało już do rodziny Sumińskich, od których, w 1903 r., majątek zakupił Zygmunt Bojanowski (†1917), z silnie zakorzenionej, mazowieckiej rodziny ziemiańskiej.

(…)

Źródło: sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/c/472-czemierniki/96-historia-miejscowosci

 

Czemierniki; Historia miejscowości (woj. lubelskie)

 

Nazwa Czemierniki pochodzi prawdopodobnie od trującej rośliny o nazwie ciemiernik. Wieś lokowano na początku XIV w., najprawdopodobniej ok. 1325 r., kiedy utworzono też parafię rzymskokatolicką. W 1509 r. stała się własnością wojewody sandomierskiego i hetmana koronnego Mikołaja Firleja, który na mocy przywileju króla Zygmunta I Starego, lokował miasto na prawie magdeburskim. (…)

Na początku XVII w., kolejny właściciel dóbr – przyszły prymas Henryk Firlej (jako gorliwy katolik zlikwidował tutejszy zbór protestancki) w południowej części rynku ufundował murowany kościół parafialny św. Stanisława Biskupa (…)

W czasie potopu szwedzkiego, Czemierniki zostały bardzo zniszczone. W drugiej połowie XVII w. miasto znalazło się w posiadaniu Sobieskich — króla Jana III, a później jego syna – Jakuba (…)

W 1719 r. miasto przeszło w ręce wojewody podolskiego Stefana Humieckiego. Kolejnym właścicielem Czemiernik był m.in. Stanisław Małachowski, marszałek Sejmu Czteroletniego, po którego śmierci w 1809 r. dobra przeszły w ręce jego pasierbicy Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej.

W 1795 r., wskutek III rozbioru Rzeczypospolitej, Czemierniki wraz z cała ziemią lubelską dostały się pod panowanie austriackie. Czternaście lat później weszły w skład Księstwa Warszawskiego, a w 1815 r. — Królestwa Polskiego pod berłem rosyjskich carów. (…) Za rządów wdowca po Marii Urszuli Krasińskiej, generała Wincentego Krasińskiego (formalnym właścicielem był ich syn – autor Nieboskiej Komedii, Zygmunt Krasiński), administrację dóbr czemiernickich sprawował Józef Kotarbiński, dziadek jednego z najwybitniejszych filozofów polskich – Tadeusza. Jego staraniem przeprowadzono remont pałacu, o czym głosi napis na tablicy umieszczonej we wschodniej elewacji: „Firlej Postawił, Czas Zrujnował, Wincenty Hr. Krasiński Restaurował, pod zarządem Józefa Kotarbińskiego rok 1852".

W okresie powstania styczniowego w okolicy toczyły się walki oddziałów dowodzonych przez płka Adama Zielińskiego z wojskami rosyjskimi. W 1869 r. w ramach represji po powstaniu styczniowym, Czemierniki utraciły prawa miejskie. (…)

Źródłohttps://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/folwark-moczydlo-stajnia-hrabiego-krasinskiego

(...) 

"Zabytkowa stajnia w dawnym folwarku Moczydło na Ursynowie niegdyś stanowiła ważny ośrodek jeździectwa. Dziś popadła w ruinę i wymaga pilnego zabezpieczenia. Stołeczny Konserwator Zabytków zlecił wykonanie ekspertyzy technicznej wraz z projektem zabezpieczenia budynku.

Folwark Moczydło od 1723 r. należał do dóbr wilanowskich. Po 1879 r. na jego terenie zostały wybudowane stajnie dla koni hrabiego Ludwika Krasińskiego, jednego z prekursorów hodowli tych pięknych zwierząt. W okresie międzywojennym część folwarku stała się zapleczem nowego toru wyścigów konnych na Służewcu. Świetność Moczydła jako ośrodka jeździectwa minęła wraz z zakończeniem II wojny światowej. Po upaństwowieniu obiekt podpadał w ruinę.

W budynku stajni zachowały się mury obwodowe, szczyty, dekoracje w formie pilastrów i prostych kapiteli z kształtek oraz ceglane sklepienie oparte na filarach. Stajnia nie ma więźby dachowej ani zadaszenia. Budynek został wpisany do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 31.10.2019 r.

Druga stajnia, stojąca po stronie wschodniej, została spalona i zachowały się z niej jedynie niewysokie mury obwodowe."

Źródło: Gminny Program Opieki nad Zabytkami w GMINIE PSZCZÓŁKI na lata 2017-2020

(…)

5.2.2. Zarys historii Gminy Pszczółki

(…)

Podobnie Kleszczewko, którego właściciel rycerz Zych w pocz. XIV wieku toczył spór graniczny z cystersami oliwskimi. W czasach administracji pruskiej, u progu XIX stulecia majątek był własnością poety, hrabiego Zygmunta Krasińskiego. W pocz. XX wieku o utrzymanie w polskich rękach dóbr i dworu zabiegał kolejny właściciel Franciszek Wojnowski, prowadzący prywatną wojnę z niemieckim systemem bankowym.

Źródło: http://www.ciekawepodlasie.pl/info.htm#1385/pl/i/cerkiew_pw_przemienienia_panskiego_z_1856r

 

Autor informacji: Grzegorz Kossakowski

Knyszyn

 

Kolonizując na początku XVI w. Puszczę Knyszyńską Mikołaj Radziwiłł osiedlił na jej terenach Rusinów. Pierwsza wzmianka o cerkwi w Knyszynie pochodzi z 1551 r. Prawosławna świątynia pod wezwaniem św. Spasa (Przemienienia Pańskiego) stanęła na obecnej ul. Białostockiej, (…)

Ponowne wznowiła działalność w II połowie XVII stulecia jednak już jako unicka. Między mieszkającymi w Knyszynie unitami i katolikami panowały przyjazne stosunki. Świadczyć mógł o tym m.in. chrzty, których nieraz udzielał w zastępstwie księdza katolickiego, kapłan unicki. (…)

Na początku XIX w. liczba unitów w Knyszynie zaczęła spadać. Po kasacji przez władze carskie unii brzeskiej, ze względu na bardzo zły stan budynku cerkiew zamknięto w 1846 r. Rolę parafialnej świątyni pełniła cerkiew Boguszewska. Po rozbiórce świątyni przy ul Białostockiej, dzięki dotacji Krasińskich, ówczesnych zarządców Knyszyna, w 1856 r. nową cerkiew wybudowano na rynku w Knyszynie. Poświęcona Przemienieniu Pańskiemu świątynia była ponownie prawosławna. (…)

Tekst pochodzi z folderu turystycznego umieszczonego na portalu Urzędu Miejskiego w Knyszynie.

Źródło: http://www.ciekawepodlasie.pl/info.htm#1390/pl/i/zamek_krasinskich

Autor informacji : Grzegorz Kossakowski

 

Rozwój dzisiejszej miejscowości Knyszyn Zamek datuje się od lat pięćdziesiątych XVI w. Wtedy to starosta Piotr Chwalczewski przeniósł tu zaplecze gospodarcze dworu królewskiego, tworząc folwark najważniejszy w starostwie knyszyńskim. (…)

Nazwa miejscowości zmieniła się na przestrzeni wieków. W XIX w. oraz od 1996 r. nosi nazwę Knyszyn Zamek. W XVII w. po zniszczeniu dworu królewskiego w Knyszynie miejscowość stała się siedzibą starostwa knyszyńskiego. W połowie XIX w. Krasińscy wybudowali tu siedzibę administracji dóbr, tzw. zameczek. Ozdobiony neogotyckimi elementami obiekt został zniszczony, tak jak wszystkie budynki gospodarcze dóbr, w 1944 r. przez wycofujące się wojska niemieckie. Po wojnie zameczek został odbudowany w bardzo uproszczonej formie (…)

Informacje pochodzą ze strony Urzędu Miejskiego w Knyszynie.

Źródło: https://muzhp.pl/pl/e/1840/zawiazanie-konfederacji-barskiej

 

Zawiązanie konfederacji barskiej

 

Jednym z przywódców spiskowców był biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński, który, po nieudanych próbach namówienia Repnina do detronizacji Stanisława Augusta, wrócił do orientacji antyrosyjskiej i od września 1767 r. snuł plany zbrojnego powstania. Udało mu się wymknąć z Warszawy w przeddzień porwania senatorów, żeby w drodze do Kamieńca Podolskiego na tajnych konwentyklach omawiać z przyjaciółmi dalszy plan działania. Biskup kamieniecki był przeciwnikiem szybkiego rozpoczęcia walki, chciał poczekać do opuszczenia Rzeczypospolitej przez oddziały rosyjskie i prowadzić działania dyplomatyczne na różnych dworach w Europie. W tym celu w styczniu 1768 r. w przebraniu chłopa, lekarza lub oficera pruskiego ruszył z Podola do Wrocławia. Później, już po wybuchu konfederacji, zabiegał o poparcie dyplomatyczne, finansowe i militarne dla konfederatów ze strony Francji, Saksonii i Austrii.

(…)

29 lutego 1768 r. do Baru przybył podkomorzy różański Michał Hieronim Krasiński, brat Adama Stanisława. Został on przywitany przez Kazimierza Pułaskiego, syna Józefa, późniejszego dowódcę konfederatów i bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dzień rozpoczął się od nabożeństwa w klasztorze karmelitów, którego superiorem był ksiądz Marek Jandołowicz, duchowy przywódca walczących.

Potem, po uroczystym obiedzie, Michał Hieronim Krasiński na zamku w Barze ogłosił konfederację „na poprawę radomskiej” i został jej marszałkiem generalnym (uznając, że pełni tę funkcję chwilowo, w zastępstwie nieobecnego marszałka generalnego konfederacji radomskiej Karola Stanisława Radziwiłła „Panie Kochanku”). Józef Pułaski został marszałkiem związku wojskowego. Wraz z mianowanymi przez Krasińskiego konsyliarzami z poszczególnych prowincji tworzyli oni Radę Generalną konfederacji.

(…)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_barska

 

Konfederacja Barska (1768-1772) – zbrojny związek szlachty polskiej, utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 r. z zaprzysiężeniem aktu założycielskiego w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej, skierowany przeciwko: protektoratowi Imperium Rosyjskiego, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, zwłaszcza zapewniających równouprawnienie innowiercom.

Przez niektórych historyków uważana jest za pierwsze polskie powstanie narodowe.

(…)

Przywódcy

Inicjatorami zawiązania konfederacji był biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński i marszałek nadworny koronny Jerzy August Mniszech. Związek zbrojny zorganizowali: Michał Hieronim Krasiński (marszałek generalny konfederacji w Koronie), Joachim Potocki (regimentarz generalny konfederacji w Koronie), Józef Jan Pac (marszałek generalny konfederacji na Litwie), Józef Sapieha (regimentarz generalny konfederacji na Litwie), Józef Pułaski (marszałek związku wojskowego konfederacji, ojciec dowódcy konfederatów Kazimierza Pułaskiego), Wawrzyniec Potocki (reprezentant Wielkopolski, piastujący urząd konsyliarza z prawem zasiadania w Radzie Generalnej, generalny regimentarz wojsk koronnych komputowych i konfederackich, a ostatecznie marszałek konfederacji na miejsce Krasińskiego).

(…)

Marszałek konfederacji barskiej Michał Hieronim Krasiński przyjmuje dostojnika tureckiego,

obraz Januarego Suchodolskiego – Ossolineum.pl, D

bottom of page